Domů
Trh s elektřinou
Poptávka po PPA kontraktech rychle roste a aktuálně převyšuje nabídku
Obnovitelné zdroje energie
Zdroj: TAFE SA TONSLEY / Creative Commons / CC BY 2.0

Poptávka po PPA kontraktech rychle roste a aktuálně převyšuje nabídku

Poptávka po tzv. PPA (Power Purchase Agreements), smlouvách o nákupu elektrické energie, kontraktech v důsledku nynější geopolitické situace a energetické krize značně převyšuje nabídku. Důvodem jsou jednak dlouhotrvající povolovací procesy při výstavbě nových zdrojů energie napříč celou EU, pak ale také skutečnost, že developeři mají v některých členských státech možnost využít státních provozních podpor, které pro ně přináší nižší riziko.

Rostoucí poptávka po PPA

Analytici z konzultační společnosti Aurora Energy Research již v roce 2021 predikovali, že v případě Německa poptávka po PPA kontraktech do roku 2030 převýší jejich nabídku. Jako jednu z hlavních motivací tehdy uváděli snahu společností o dekarbonizaci a vylepšení jejich mediálního obrazu. S přihlédnutím k následnému geopolitickému vývoji a nynější situaci na evropských energetických trzích je však pro společnosti hlavní motivací, a důvodem zvýšené poptávky, snížení provozních nákladů a účtů za energie.

Účastníci energetického trhu ve Francii tak hlásí, že poptávka po PPA kontraktech již po loňských extrémních a aktuálně stále velmi vysokých cenách elektřiny značně převýšila nabídku.

"Korporace se loni vzhledem k cenám na trhu snažily zajistit si dostupné projekty a poptávka převýšila nabídku," uvedla Laura Ordnerová z francouzské větve společnosti RWE, přičemž dodala, že nabídka projektů s platným stavebním povolením je ve Francii limitována především kvůli dlouhým povolovacím řízením. Připravovaných projektů má být nicméně dostatek.

V loňském roce Francie zprovoznila celkem 1,9 GW v onshore větrných elektrárnách (VTE) a 2,6 GW ve fotovoltaických elektrárnách (FVE). Jednou z hlavních motivací pro uzavření PPA kontraktů, které mohou trvat 5, 10 nebo i 15 let a déle, je snížení stávajících nákladů na elektřinu pro odběratele a naopak pro dodavatele zajištění si stabilních výkupních cen, které jsou často důležité pro ekonomiku projektu.

Ve Francii se ceny futures kontraktů pro rok 2024, resp. rok 2025 pohybují na úrovni 179 EUR/MWh, resp. 150 EUR/MWh. Vysoké velkoobchodní ceny elektřiny na následující roky navýšily realizační cenu PPA kontraktů, a tím zvýšily atraktivitu pro developery. Má to však své úskalí.

PPA nebo CfD?

Pro developery jsou sice nabízené ceny zajímavé, záleží však i na protistraně, která je poptává. PPA kontrakty jsou obvykle dlouhodobého charakteru, a je proto nutné řešit také způsob zajištění kontraktu, aby obě protistrany nyní i v budoucnu své závazky plnily. S ohledem na aktuální stav ekonomiky může nastat například úpadek odběratele nebo situace, kdy velkoobchodní ceny elektřiny poklesnou, a pro odběratele již plnění nebude nadále výhodné.

"V případě, kdy je možnost uzavřít státní rozdílový kontrakt (CfD), tak není pro developera žádný důvod uzavírat PPA," prohlásil Pierre Dennery z Aurory.

V ČR je situace taková, že stát aktuálně nenabízí a ani neplánuje nabízet provozní podporu u fotovoltaických elektráren (FVE), u kterých se předpokládá největší rozvoj z pohledu instalovaného výkonu. Developeři tak v mnoha případech budou nuceni uzavírat PPA kontrakty pro zajištění bankovního financování a trh s PPA se bude nuceně rozvíjet.

Jiná situace je u větrných elektráren (VTE), kdy v Česku již proběhly dvě aukce. První skončila nevalně a nebyla podána ani jediná nabídka. Druhá již přilákala dva zájemce, kteří nabídli referenční aukční cenu ve výši stropu – 3500 CZK/MWh – psali jsme zde.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
intfor
12. červenec 2023, 13:47

Ono se tam ještě píše, že situaci mohou ovlivnit jaderné CFD a EdF hodlá od roku 2026 nabízet dlouhodobé kontrakty a nahradit ARENH mechanismus, což se ostatním nezamlouvá. Když ono je tak lákavé prodávat elektřinu podle občasné výroby a sahat si za regulovanou cenu na výrobu z jádra. Jakmile bude muset problém s dodávkami plně řešit prodejce PPA (PPA as purchased), nebo zákazník (PPA as produced), tak bude situace vypadat trochu jinak.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se