Britské Ministerstvo podnikání, energetiky a průmyslové strategie (BEIS) ve čtvrtek zveřejnilo novou sektorovou dohodu, která má dále prohloubit spolupráci mezi vládou a odvětvím přímořských větrných elektráren. Dohoda, která staví na pozici Spojeného království jako světového lídra v odvětví přímořských větrných elektráren, má za cíl dále podporovat výstavbu nových zdrojů a zvyšování produktivity a konkurenceschopnosti celého odvětví.

Díky partnerství s britskou vládou sektor demonstroval svou schopnost budovat v předvídatelném čase větší a větší projekty větrných parků. Navíc náklady na výstavbu přímořských větrných elektráren i nadále klesají. Podíl offshore větrných parků na výrobě elektřiny v Británii stoupl z 0,8 % v roce 2010 na 6,2 % v roce 2017. Podle stávajících prognóz by podíl těchto elektráren měl v roce 2020 dosáhnout 10 %. Dle dohody mají tyto elektrárny vytvořit nedílnou součást nízkonákladové a nízkouhlíkové flexibilní sítě.

Nová dohoda se zaměřuje rovněž na zvýšení produktivity a konkurenceschopnosti britského dodavatelského řetězce. Díky tomu by mohly britské společnosti hrát větší roli ve vedoucím postavení Spojeného království ve výrobě elektřiny v přímořských větných parcích a zároveň by se měly stát více konkurenceschopné i v mezinárodním měřítku. Tohoto rozvoje má být dosaženo prostřednictvím investic do průmyslu ve výši až 250 milionů liber.

Jedním z klíčových bodů dohody je i zajištění dobrého podnikatelského prostředí a také dalších kol aukcí na podporu těchto zdrojů formou takzvaných „Contracts for Difference“. Další alokační cyklus je v současnosti plánován na květen příštího roku, o dva roky později mají následovat aukce další. Budoucí CfD mají přijít až na 557 milionů liber.

{„country“:“GB“,“type“:“PIE“,“from“:“2018-01-01″,“to“:“2018-12-31″,“caption“:“Podíl jednotlivých zdrojů na výrobě elektřiny ve Velké Británii v loňském roce „,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_electricity_shares.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2018-01-01″,“end_date“:“2018-12-31″}

Do roku 2030 má narůst instalovaný výkon přímořských větrných elektráren až o 30 GW

Podle dohody dojde v příštím desetiletí k masivnímu rozvoji přímořských větrných elektráren. Podle některých prognóz má celkový instalovaný výkon přímořských větrných elektráren v roce 2030 činit až 154 GW.

V dohodě se britská vláda zavazuje, že bude spolupracovat s odvětvím a i s dalšími zainteresovanými stranami s cílem zajistit, že do roku 2030 bude moci být připojeno až 30 GW větrného výkonu, a to udržitelným a příhodným způsobem.

Zdroj úvodního obrázku: GE Renewable Energy

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *