Domů
Větrné elektrárny
Spojené království sází také na plovoucí větrné elektrárny
Plovoucí větrné turbíny, Windfloat Atlantic, Portugalsko
Zdroj: Ocean Winds

Spojené království sází také na plovoucí větrné elektrárny

Nový instalovaný výkon plovoucích větrných elektráren v Evropě by mohl do roku 2030 dosáhnout 2 000 MW, z čehož má téměř 1 500 MW připadat na Spojené království. To za ovládnutím relativně mladého odvětví rázně vykročilo posledním kolem aukcí na provozní podporu, kde byl udělen rozdílový kontrakt (CfD) plánované největší plovoucí větrné elektrárně v Evropě.

Celkový instalovaný výkon plovoucích větrných elektráren v Evropě je podle zahraničního serveru Montel pouze 208 MW. Jedná se tedy o technologii, která na nastartování zásadnějšího rozvoje teprve čeká.

Hlavní důvod, proč se tyto elektrárny instalují a nadále vyvíjejí, je jednoduchý: kvůli neexistenci překážek je rychlost a proudění větru na moři dál od pevniny vyšší a stabilnější než na souši.

Umístění dále od pevniny také minimalizuje vizuální dopad. Ten bývá častým důvodem odporu místních obyvatel. Většina výrobních a montážních prací se navíc provádí v přístavu a elektrárna je poté odtažena na určené místo. Není tak nutné přímo na moři provádět náročnou instalaci nosných nádob pomocí specializovaných montážních lodí. Pro instalaci plovoucích plošin jsou potřeba pouze přístavní remorkéry, které odtáhnou konstrukci na určené místo a zde je připevněna k úchytným ramenům.

WindFloat projekt plovoucí offshore větrné elektrárny společnosti EDP. Zdroj: EDP Renewables

"Plovoucí větrné elektrárny jsou relativně mladým odvětvím, do roku 2030 by však mohlo vzniknout 2 000 MW nového výkonu, přičemž očekáváme, že 1 471 MW bude ve Spojeném království," uvedla asociace WindEurope.

Vláda Spojeného království udělila v minulém týdnu rozdílový kontrakt pro vznikající plovoucí větrnou elektrárnu Green Volt, která má zahrnovat až 35 plovoucích větrných turbín s celkovým instalovaným výkonem 560 MW. Rozdílový kontrakt byl udělen pro 400 MW instalovaného výkonu s realizační cenou 139,93 liber za megawatthodinu. Elektrárna má zahájit provoz v roce 2029.

Společnost Green Volt uvedla, že budovaná elektrárna bude dodávat elektřinu zejména pro mořské ropné a plynové těžařské plošiny. Bude nicméně připojena také do britské elektrizační soustavy.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Emil
13. září 2024, 10:06

Chybí dost podstatný detail k té ceně 139,93 liber za megawatthodinu: jako u všech cen v britských aukcích jde o částku v cenách roku 2012, takže v současných cenách je ta částka ještě o 65 % vyšší, tedy okolo 230 liber za MWh, tj. cca 270 €/MWh.

Jirka Líska
13. září 2024, 12:06

@Emil 13. září 2024, 10:06

Z jakého zdroje vycházíte pro toto vaše tvrzení?

Emil
13. září 2024, 12:58

@Líska: Řekněme že je to v energetických kruzích taková všeobecná znalost, že takto britské aukce fungují, ale pokud chcete konkrétní zdroj, tak se to uvádělo i na tomto serveru v předchozí aukci, cituji: "Uvedené ceny jsou v cenách z roku 2012, aktuálně by se tedy kvůli inflaci jednalo o vyšší hodnoty, které do uvedení zdrojů do provozu, i během něho, následně porostou."

oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/posledni-britska-aukce-pro-oze-by-mohla-prinest-zklamani-cenove-stropy-jsou-nizke

Nebo zde je to zmíněno přímo i u této konkrétní letošní aukce: "strike prices are in 2012 prices"

x.com/DrSimEvans/status/1830866997158011109

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se