Stožár největší větrné turbíny světa je na cestě do Nizozemska, prototyp má vyrůst do konce léta

DomůVětrné elektrárnyStožár největší větrné turbíny světa je na cestě do Nizozemska, prototyp má vyrůst do konce léta

Obří větrná turbína Haliade-X se má se svým výkonem 12 MW a výškou 260 metrů stát zatím největší větrnou turbínou světa. První prototyp této turbíny určené pro výstavbu na moři vyroste v Nizozemsku u Rotterdamu. Společnost GE, která turbínu vyvíjí, včera oznámila, že se na cestu do Nizozemska vydaly díly stožáru, který ponese gondolu s rekordně dlouhými lopatkami.

Obří větrná turbína Haliade-X s výkonem 12 MW by se měla v budoucích letech stát „vlajkovou lodí“ společnosti GE Renewable Energy. Ta nyní oznámila, že se čtyři díly budoucího stožáru turbíny vydaly na svou cestu do Nizozemska, kde má prototyp vyrůst ještě toto léto. Výrobu stožáru měla na starost společnost GRI ve svém závodě ve Španělské Seville, do Rotterdamu by měly dorazit ještě do konce tohoto měsíce.

Poté, co díly stožáru dorazí na místo určení, bude zahájena série přípravných prací pro sestavení turbíny, včetně sestavení těchto jednotlivých segmentů do jednolitého stožáru. Gondola a lopatky by měly dorazit později v průběhu léta, poté bude moci být instalace prototypu dokončena.

„Přeprava sekcí stožáru je dalším důležitým milníkem ve vývoji našeho 12MW prototypu Haliade-X v zóně Maasvlakte v Rotterdamu. Naše týmy v Cherbourgu a Saint-Nazaire rychle pokračují v sestavování Haliade-X a pracujeme na tom, aby jednotka byla plně nainstalována do konce tohoto léta,“ komentoval další významný pokrok v projektu John Lavelle, prezident a CEO divize offshore větrné energetiky u GE Renewable Energy.

Výroba gondoly probíhá v současné době ve francouzském přístavním městě Saint-Nazaire, 107 metrů dlouhé lopatky jsou sestavovány rovněž ve Francii, ve městě Cherbourg. První z těchto rekordně dlouhých lopatek, vůbec prvních na světě s délkou přesahující 100 metrů, byla dokončena již ke konci letošního dubna.

Vůbec první lopatka na světě s délkou přesahující 100 metrů bude sloužit pro 12MW větrné turbíny Haliade-X. Zdroj: LM Wind Power

Přestože je tento typ turbíny určen pro výstavbu na moři, prototyp bude pro snazší přístup v průběhu testování instalován na pevnině. Během počátečního období testovací provozu bude GE Renewable Energy sbírat data potřebná pro certifikaci turbíny, což je klíčové pro zahájení sériové výroby, které je plánováno na rok 2021.

Turbína vyrobí o polovinu více elektřiny než současné modely

Obří větrné turbíny, jejichž lopatky budou měřit 107 metrů, budou dosahovat do výšky 260 metrů. S výkonem 12 MW by jedna turbína měla podle společnosti v běžných oblastech Severního moře ročně vyrobit zhruba 67 GWh elektrické energie, tedy dostatek elektřiny pro 16 tisíc průměrných evropských domácností. Oproti v současné době běžně dostupným modelům by tak nové turbíny měly vyrábět o 45 % více energie.

Vybrané parametry obří větrné turbíny Haliade-X a její srovnání se známými světovými stavbami. Zdroj: GE

Úvodní fotografie: Jednotlivé díly stožáru obří větrné turbíny Haliade-X na cestě do Rotterdamu. Zdroj: GE Renewable Energy