Umělá inteligence Google zvýšila hodnotu energie z větrných elektráren o 20 %

DomůVětrné elektrárnyUmělá inteligence Google zvýšila hodnotu energie z větrných elektráren o 20 %

Společnost Google v příspěvku na svém blogu zveřejnila informaci o tom, že úspěšně aplikovala umělou inteligenci na své větrné elektrárny v USA. Podle příspěvku byla hodnota energie z větrných elektráren Google zvýšena přibližně o 20 %. Umělá inteligence pomocí modelování zvyšuje předvídatelnost výroby těchto elektráren. 

Google umělou inteligenci využívá již od roku 2016 ke zvýšení energetické efektivity svých datacenter. Vyvinula ji pro něj výzkumná společnost DeepMind, kterou v roce 2014 koupil. Během využívání umělé inteligence byly vždy její kroky schvalovány a implementovány zaměstnanci firmy, v roce 2018 ovšem bylo umělé inteligenci umožněno, aby sama implementovala vlastní navrhované změny. Dle prohlášení Google bylo jeho cílem snížení spotřeby energie a emisí CO2.

Účinnost využívání větrných elektráren se zvýšila

Důvodem pro aplikaci umělé inteligence na větrné elektrárny je podle příspěvku Google skutečnost, že mnoho bezuhlíkových technologií není využíváno v jejich plném potenciálu. V případě větrných elektráren zejména kvůli tomu, že nejsou dostatečně předvídatelné.

Během loňského roku byly v USA mechanismy strojového učení aplikovány na větrné elektrárny s celkovým výkonem 700 MW. Systém DeepMind byl konfigurován pomocí veřejně dostupných dat předpovědí počasí a historických dat z větrných turbín.

Díky těmto informacím je umělá inteligence schopná předpovídat výrobu elektráren 36 hodin dopředu. Na základě těchto předpovědí jsou vytvářena modelová doporučení, jak ideálně, každou hodinu na jeden den dopředu, dodávat elektřinu do sítě. Toto je důležité zejména proto, že informace o objemu dodávaného výkonu v konkrétní čas jsou u obnovitelných zdrojů elektřiny, jako jsou větrné nebo solární elektrárny, pro řízení sítě cenné.

Umělá inteligence může zvýšit účinnost využívání větrných elektráren. Zdroj: Google

Podle slov Google výše popsané využívání umělé inteligence přineslo pozitivní výsledky. Účinnost využívání větrných elektráren Google byla zvýšena přibližně o 20 %. Přínosem tedy není zvýšení účinnosti samotných větrných elektráren, ale možnost a zvýšení přesnosti předpovídat výrobu elektřiny z větrných zdrojů.