Domů
Větrné elektrárny
Umělá inteligence Google zvýšila hodnotu energie z větrných elektráren o 20 %
Umělá inteligence AI
Umělá inteligence AI

Umělá inteligence Google zvýšila hodnotu energie z větrných elektráren o 20 %

Společnost Google v příspěvku na svém blogu zveřejnila informaci o tom, že úspěšně aplikovala umělou inteligenci na své větrné elektrárny v USA. Podle příspěvku byla hodnota energie z větrných elektráren Google zvýšena přibližně o 20 %. Umělá inteligence pomocí modelování zvyšuje předvídatelnost výroby těchto elektráren. 

Google umělou inteligenci využívá již od roku 2016 ke zvýšení energetické efektivity svých datacenter. Vyvinula ji pro něj výzkumná společnost DeepMind, kterou v roce 2014 koupil. Během využívání umělé inteligence byly vždy její kroky schvalovány a implementovány zaměstnanci firmy, v roce 2018 ovšem bylo umělé inteligenci umožněno, aby sama implementovala vlastní navrhované změny. Dle prohlášení Google bylo jeho cílem snížení spotřeby energie a emisí CO2.

Účinnost využívání větrných elektráren se zvýšila

Důvodem pro aplikaci umělé inteligence na větrné elektrárny je podle příspěvku Google skutečnost, že mnoho bezuhlíkových technologií není využíváno v jejich plném potenciálu. V případě větrných elektráren zejména kvůli tomu, že nejsou dostatečně předvídatelné.

Během loňského roku byly v USA mechanismy strojového učení aplikovány na větrné elektrárny s celkovým výkonem 700 MW. Systém DeepMind byl konfigurován pomocí veřejně dostupných dat předpovědí počasí a historických dat z větrných turbín.

Díky těmto informacím je umělá inteligence schopná předpovídat výrobu elektráren 36 hodin dopředu. Na základě těchto předpovědí jsou vytvářena modelová doporučení, jak ideálně, každou hodinu na jeden den dopředu, dodávat elektřinu do sítě. Toto je důležité zejména proto, že informace o objemu dodávaného výkonu v konkrétní čas jsou u obnovitelných zdrojů elektřiny, jako jsou větrné nebo solární elektrárny, pro řízení sítě cenné.

Umělá inteligence může zvýšit účinnost využívání větrných elektráren. Zdroj: Google

Podle slov Google výše popsané využívání umělé inteligence přineslo pozitivní výsledky. Účinnost využívání větrných elektráren Google byla zvýšena přibližně o 20 %. Přínosem tedy není zvýšení účinnosti samotných větrných elektráren, ale možnost a zvýšení přesnosti předpovídat výrobu elektřiny z větrných zdrojů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(17)
Jirka
6. březen 2019, 08:29

Já se přiznám, ale tomu článku nerozumím... Elektrárna prostě stojí a když fouká, tak vyrábí elektřinu. K tomu, aby foukalo více, jim žádná umělá inteligence nepomůže. A jaký má užitek to, že umělá inteligence zpřesní předpovědi foukání? Je to snad kvůli grafům a nějakým prezentacím?

Petr
6. březen 2019, 08:51

Když vědí dopředu, kolik vyrobí a spotřebují, mohou elektřinu prodat nebo nakupit za lepší cenu, takže vydělají více peněz. Zbytek je omáčka, aby to vypadalo, že zachraňují svět... :-)

Loudil
6. březen 2019, 09:04

Nevím proč má umělá inteligence předpovídat počasí , tedy i vítr, na den dopředu a tedy nahrazovat meteorology. Když se večer v 18.55 podívám na počasí, tak jeho předpověď na druhý den sedí v 90 % případů. Nestačilo by náhodou provozovatelům elektráren lépe komunikovat s meteorology , kteří mají dost prostředků k předvídaní počasí v libovolném místě ?

Simon
6. březen 2019, 09:11

Stačia tri dôvody?

1. cena

2. rýchlosť

3. presnosť

frank
6. březen 2019, 09:20

Nestačilo, proto si většina subjektů, které produkují nebo obchodují s elektřinou ( energií) , zaměstnává vlastní tým meteorologů.

Meteorologové jsou v současné době poptáváni a placeni lepe než špičkový IT :)

Meteorologové dávají těmto subjektům hodinové updaty předpovědí jak na příští hodiny tak na příští dny...

Loudil
6. březen 2019, 10:05

TO : frank

Vydržovat si vlastní dobře placené týmy meteorologů dál prodraží výrobu z větru a slunce. Tedy vedle budování akumulačních stanic.

frank
6. březen 2019, 10:31

Loudile s tím vydržováním to je slušný blábol :)

Simon
6. březen 2019, 12:44

V jednej takej firme pracujem a nezdá sa mi, že ten môj kolega je dávno za vodou, ale zasa sme na Slovensku :-)

Bez urážky, jeden meteorológ bez kvalitného a sofistikovaného predpovedného systému, výkonného hardvéru a prístupu k online dátam moc nedá.

Simon
6. březen 2019, 13:32

to frank: To je síce pravda, ale Google ukazuje, že to vie spraviť lacnejšie a možno aj lepšie.

frank
6. březen 2019, 14:19

simon : ano přístup k datům se platí taky :)

neřekl jsem, že jsou za vodou, jen že platy meteorologů ve firmách, ve srovnání s dobou před pár roky se narovnaly na úroveň špiček IT, určitě jsou ale pod platy obchodníků.

Metoeos mají momentálně výhodu v tom, že je je jich poměrně málo na trhu volných a zájemci o školu si ještě té příležitosti nevšimli:)

Ohledně google jsem zatím skeptik, umělé inteligence se pro finanční trhy předvídají již 10-15 let a zatím celkem nic nepředvedly, jen zvýšili volatilitu v krizový okamžik.

Ano jsou algoritmy které dovedou na " přehledném/ zmapovaném/ modelem ověřeném trhu" vydělávat nějakou dobu slušné peníze, ale dost investhousů zažilo situace, že jim algo dva roky vydělávalo aby pak v pro něj " neznámé situaci" prodělalo 2-3x tolik ( tvůrci alga/umělé inteligence ho třeba zpětně testovali na 10 let trhu , ale zapomněli na některé krize( tou dobou třeba byli ještě ve škole :) a tak jim algo pak něco ošklivého provedlo s portfoliem- známý příklad je třeba anglický model, který se snažil těsně před závěrem Londýna prodat víc akcií firmy, než bylo vůbec volně obchodovatelných a tím skolil burzy napříč globem, protože nikdo nedokázal ověřit kdo stojí za příkazem a co se to vlastně děje ) , ale věřím že s počasím to může být jiné, jen si nejsem jistý, jestli mají k dispozici dostatečně dlouhé a přesné řady, to co mají je spíš bodová historie za maximálno za pár století , ale třeba to časem nějak obejdou ...

Simon
6. březen 2019, 09:09

Presne ako hovorí Petr.

Nie všade vo svete je to ako v SR a ČR, že OZE zarobí pevnú čiastku, či sa trafili do predpovede alebo nie.

Jednoducho buď majú doplatok k tržnej cene, resp. už začínajú fungovať na tržných cenách. A to nás už predikcia začína naozaj zaujímať.

Loudil
6. březen 2019, 10:43

To : frank

Sám píšete, že subjekty vyrábějící energii - elektřinu, zaměstnávají vlastní týmy meteorologů. Tedy je i platí. Vydržovat či zaměstnávat ,nevidím rozdíl. Jen je mi divné, když dnešní státní meteorologická služba vlastní výtečná a drahá zařízení k předpovědi počasí, že si tato zařízení a další nové lidi musí zaměstnat i výrobci elektřiny. Pokud budu provozovat třeba 30 větrníků v Krušných Horách v okolí Chomutova , to mi snad nejsou schopni ve středu říct z Prahy, jak tam bude foukat ve čtvrtek ? To ony - "speciální týmy" - zjistí něco jiného než státní meteo služba vybavená tím nejmodernějším zařízením v republice ? Příklad , já se v 18.55 při předpovědi počasí v TV dozvím, že v Krušných Horách bude zítra foukat 60 Km/h a speciální meteorologové energetiků ovšem zjistí, že tam bude jen 20 Km/h ? Pak je někde chyba a někdo je placen zbytečně a je třeba ho zrušit.

Novak
6. březen 2019, 10:58

Ale státní meteoreologická služba vám to jako komerčnímu subjektu taky nebude dávat zadarmo. Navíc třeba velké energetické firmy jako ČEZ mají meteorology na tradingu, kteří sledují prognózu nejen u nás, ale v Evropě a v celosvětovém kontextu. Pokud třeba na severu Německa nebude druhý den foukat a máte tu informaci v předstihu, můžete výhodně prodat vlastní přebytky případně i naplánovat nějaký zdroj, který byste jinak nechali stát, nebo když máte info, že se předpokládají někde na světě mimořádné jevy typu, že povoděň zaplaví významný uhelný důl, můžete na to včas reagovat ještě než to nastane a cena nějaké komodity na burze se hne.

frank
6. březen 2019, 11:10

1.Státní meteroslužba prodává přesná data za velmi tvrdé ceny.( což je v pořádku:)

2.Navíc prosím pěkně nejde o to jak bude foukat jen lokálně, je potřeba vědět jak bude foukat, svítit konkurenci o pár desítek, stovek nebo i tisíc km dál :) a jak se "lokální produkt" prosadí/uplatní na trhu jestli má prodat s předstihem, nebo naopak počkat na příslušné hodiny, kdy konkurenci nefoukne. Je potřeba vědět, jaká bude teplota přes noc ( odběr plynu a elektřiny) špatný odhad znamená, že vám proud zůstane tzv " na ruce " atd.

3. sleduje se i naplněnost přehrad, lokální srážky, dokonce i vítr nad přehradou, asi vám to přijde divné, ale silný jižní vítr zvýší produkci příslušně orientovaných elektráren jako Orlík nebo Slapy na Vltavě protože jim měřitelně zvedne hladinu u přehradního tělesa :)

No nic, je fajn vidět, že o problematice víte jen z doslechu...

Ps meteorologové si dokonce musí brát tzv. " pozice" na jejich předpovědi. Když budete mít zájem, rád vám vysvětlím co je to pozice :), to se na Sputniku nedočtete...

Milan Vaněček
6. březen 2019, 11:26

Přesná či dosti přesná informace má svoji cenu. To ví každý bursián nebo čtenář knih a zpráv o bursiánech. A že to vydělá "jen" 20% ? Ale z velkého objemu elektřiny, která se nejen vyrábí ale musí se též prodat.

Loudil
6. březen 2019, 12:19

To : frank

zato vy , jak jsem se tady již dočetl, jste na slovo vzatý odborník prakticky na všechno, na meteorologii, OZE, jádro, politiku, ekonomii, měnové vztahy, ale trochu níže v jiné diskuzi jste se již stačil ztrapnit ruským přebytkem obchodu , kde neumíte překládat z angličtiny a dalšími jasnými blbostmi. Takže ono to s vámi také nebude až tak úplně O.K. Nikdo holt neví všechno.

frank
6. březen 2019, 13:53

chodím na tenhle energetický web protože o tom něco vím a proto, že občas tady ukápne nějaká lokální informace/úhel pohledu mimo reuters nebo bloomberg nebo tass, a s tím ruským přebytkem si šiřte co chcete, mě je to šumák :)

Navíc finance mě živily přes 25 let a lidi kteří obsluhují třeba OZE a toky energií nejenom v Evropě ale i ve světě, včetně meteorologů sedí všude okolo mě , dokonce tady máme i několik čechů, ale je nás málo :) , rusů je tu o něco víc... No a jako nápovědu dám, že v portfoliiu už nemáme žádné jádro, což je škoda, teď by jsme na tom vařili.

Přál bych vám poslouchat, co ti mladí Rusové vypráví o své zemi :)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se