Domů
Obnovitelné zdroje
Francie plánuje zvýšit výdaje na obnovitelné zdroje energie

Francie plánuje zvýšit výdaje na obnovitelné zdroje energie

Francie plánuje ztrojnásobit instalovaný výkon onshore větrných elektráren do roku 2030 a zpětinásobit instalovaný výkon fotovoltaických elektráren. Francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že vláda zvýší výdaje na obnovitelné zdroje energie na 8 miliard euro ročně ze současných 5 miliard.

Francouzský energetický plán byl vydán 27. listopadu a celkové výdaje na obnovitelné zdroje mezi 2019 a 2028 podle něj dosáhnou 71 miliard euro ( zhruba 1,84 bilionu korun).

„Do roku 2030 bude instalovaný výkon onshore větrných elektráren trojnásobný a výroba elektřiny z fotovoltaicky bude pětinásobně vyšší,“ uvedl Emmanuel Macron v televizním projevu.

Francie získává v současnosti 75 % své spotřeby elektrické energie z jaderných zdrojů, ale vzhledem k předpokládanému snižování podílu výroby elektřiny z jádra na 50 % v roce 2035 se Francie chce soustředit na rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Pokud by došlo k uváděnému nárůstu instalovaného výkonu, vyráběla by Francie 40 % své spotřeby z OZE. Vláda uvedla, že do konce roku by mohla dosáhnout stanovený cíl 15 GW celkového instalovaného výkonu větrných elektráren. Nebude však pravděpodobně dosažen stanovený cíl ohledně celkového výkonu fotovoltaických elektráren, a to 10,2 GW.

Macron uvedl, že vláda zajistí, aby cena elektřiny z obnovitelných zdrojů energie byla dostupná pro odběratele. Zároveň bude Francie rozvíjet kapacitu vedení pro přeshraniční přenosy s jejími sousedícími zeměmi, aby byla zajištěna nejnižší dostupná cena. Kontrola cen elektřiny by mohla být částečně dosažena reformou francouzského ARENH, opce ostatních účastníků francouzského trhu nakupovat část výroby jaderných elektráren za garantovanou cenu 42 eur/MWh.

„Je nezbytné, aby francouzský lid nadále těžil ze situace, dokud jsou jaderné reaktory v provozu,“ řekl Macron.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Petr
6. prosinec 2018, 19:47

Macron má tolik práce, že si úplně zapoměl naplánovat to nejaktuálnější, vlastní pohřeb :)

Prakticky by měl nechat raději ty dotace na současných 5 miliardách co nejdéle, a zvedání naplánovat až za pár let, kdy tam už nebude, s pak zvedaným vrcholem v těch posledních letech 2026-29.

Tím se vyhne ještě větším problémům s rozpočtem a francouzskou chudinou, než ho při žraní kaviáru pod postelí sužují nyní.

Pro zvednutí zaměstnanosti a ření bude lepší, když se ve Francii rozjede zateplování domů, a zchudlí Frantíci přejdou na topení elektřinou jen v nejdůležitějších místnostech jako je kuchyň, pracovna a koupelna.

Michal
7. prosinec 2018, 07:56

Francouzi by měli být chytřejší než němci a kašlat na oze, až němcům začne kolabovat síť v největších mrazech bez větru a pod mrakem a začnou umírat budou frantici rádi, že mají reálné zrdoje energie. Němci už 2 světové války prohráli a tu třetí proti CO2 prohrají taky, zatím se ze svých fanatických chyb nepoučili.

Milan Vaněček
7. prosinec 2018, 08:26

Co vím ze zpráv zde na serveru tak poslední dvě zimy kolabovala síť v zimě spíše Francouzům a Němci je zachraňovali větrem a uhelkami. To byla realita.

Němci neválčí tak moc proti CO2 jako válčí proti jádru. To likvidují zbytečně rychle, to nedává smysl. Zato rozumný rozvoj OZE po celém světě který Němci začali smysl dává.

Přečtěte si dnešní Euro o aukcích na větrné elektrárny v Polsku. ČEZ pohořel, všechny úspešné nabídky byly POD SOUČASNOU cena elektřiny na burse ✌️

karel
7. prosinec 2018, 10:23

Takže dají 88 mld. EUR na 30 GW instalovaného větru, což jim vyrobí elektřiny jako 6 EPR rektorů, i při uvažování cen reaktoru ve Flamanville. Akorát z těch 6 reaktorů většinu času alespoň 5, a i při uvažování nouzového vypnutí pochybuji, že by naráz vypadly více než 2, zatímco těch 30 MW větru jim bude padat i na nulu (jak vidíme v Německu)

Milan Vaněček
7. prosinec 2018, 11:05

Realita: zatím za cca 15 let nedostavěli ani jeden EPR reaktor, natož aby jich postavili 6. Ty plánované výdaje na vítr jsou cca polovični, celková cena zahrne i fotovoltaiku. Francouzi nepojedou jen na OZE, polovinu výroby ponechají JE (jen jestli je stačí modernizovat nebo aspoň část jich okolo 2040 či později nahradit). To je otázka kterou ponechávají na dobu až to bude aktuální.

Pavel
8. prosinec 2018, 14:59

Realita je, že v současné politické situaci další dotační tunel směrem do oze parodií na elektrárny nikdo ve Francii neprotlačí. A bez bilionů s kapes daňových poplatníků a spotřebitelů el. proudu oze nikdo provozovat nebude.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se