V Německu meziročně vzrostly instalace větrných elektráren o 48 procent
Berlín 16. ledna (zpravodaj ČTK) – V Německu loni vzniklo 745 pevninských větrných elektráren s instalovaným výkonem 3567 megawattů, což bylo meziročně o 48,3 procenta více. Dnes to oznámila šéfka německého svazu větrné energie BWE Bärbel Heidebroeková, která zdůraznila, že je potřeba zachovat tempo budování. Loni v Německu podle revidovaných dat nové instalace větrných elektráren zajistily výkon 2405 megawattů. To znamenalo nárůst oproti roku 2021 o 25 procent.
„V loňském roce jsme zaznamenali vrcholný nárůst nových povolení. Spolková vláda a regionální správy nyní musí táhnout za jeden provaz, aby tento pozitivní vývoj nadále pokračoval,“ řekla Heidebroeková.
„Úspěšný náběh budování zdrojů obnovitelné energie musí být více než jen reakce na vnější hrozby. Potřebujeme právní rámec, který dlouhodobě vyjasní a zajistí plánování i za stávající parlamentní období,“ poznamenala.
Vláda sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze výstavbu zdrojů obnovitelné energie považuje za cestu k energetické bezpečnosti a nezávislosti na cenách fosilních paliv. Nové volby, po nichž usednou ve Spolkovém sněmu noví poslanci a po nichž se může k moci dostat jiná vláda, čekají Němce v roce 2025.
Pro letošní rok BWE a strojírenský svaz VDMA očekávají, že pokud rychlost schvalování a výstavby nepoklesne, nové pevninské instalace větrných elektráren přesáhnou 4000 megawattů, tedy více než čtyři gigawatty. Německo má v současnosti pevninské větrné elektrárny o instalovaném výkonu přes 61 gigawattů.
Německá vláda chce mít do roku 2030 pevninské větrné elektrárny o instalovaném výkonu asi 115 gigawattů. Větrné parky v Severním a Baltském moři mají mít v té době výkon 30 gigawattů, podle prozatímních dat z poloviny loňského roku udává BWE jejich výkon na 8,4 gigawattu.
Do roku 2030 chce Německo proti roku 1990 snížit emise skleníkových plynů o 65 procent, do roku 2040 o 88 procent a do roku 2045 hodlá dosáhnout emisní neutrality. Jedním z pilířů tohoto plánu je elektrifikace. Do roku 2030 chce Německo získávat 80 procent elektřiny z obnovitelných zdrojů, mimo jiné i z větrných a solárních elektráren.
Mohlo by vás zajímat:
Tento článek je zavádějící , hned řeknu proč. VTE se v Německu likvidují po 20 ti letech , jedno číslo je vznik nových a druhé zánik starých celkově nás zajímá růst instalovaného výkonu a hlavně také výroby - ta je totiž klíčová. Když totiž instalovaný výkon vzroste o 1GW výkonu tam kde je ještě místo, tak výroba vzroste úplně jinak než když instalujeme 4GW v těch nejlepších lokalitách kde zároveň 3GW odstavíme. V roce 2002 Němci instalovali 2,3GW c roce 2001 3,3GW. Tyto VTE se teď likvidují a místo nich se s taví nové lepší stroje.
Podle energy-charts měli čistý nárůst instalovaného výkonu o 2.95 GW a roční výroba stoupla o 17,2 TWh. Je to kombinace vyššího instalovaného výkonu, v průměru lepších turbín a lepšího počasí.
Příště prosím míň předpokladů a více reality.
No tak vidíte hned to vypadá jinak podle statistiky BP loni v Německu byl nárůst 2482MWH , letos 2950 to je nárůst o 18% v článku se píše o 48,3 - to bylo jádro mého příspěvku. PS nevím jestli to ještě platí , ale ještě před pár lety platilo ,že likvidace staré větrné farmy a nahrazení novou vzrostla výroba v dané lokalitě 3x. A to i přesto ,že instalovaný výkon vzrost třeba jen o polovinu.
Na energy-charts jsou zatím údaje jen do listopadu (2950 MW) tzn. že 3567 MW je za celý rok 2023. V roce 2022 to bylo 2405 MW tzn. že meziročně vzrostl instalovaný výkon o 48%.
Německo v loni nainstalovalo 14,5 GW FVE a 3,6 GW VTE celkově tyto nové instalace letos vyrobí cca 22 TWh/rok.
To neznamená že "že meziročně vzrostl instalovaný výkon o 48%" ale že vzrostl přírůstek instalovaného výkonu. To je dost podstatný rozdíl. Samotný instalovaný výkon vzrostl sotva o 5 %.
Jen v ČR se ve větrné energetice skoro nic neudálo. Po třech letech, kdy se nic nepostavilo bylo zprovozněno konečně pár větrných elektráren. To je ale žalostně málo.
Co vám kazí počty je to, že srovnáváte dvě různé věci. V článku se píše o tom je se změnila velikost výstavby nových VtE (+48%). Nejde to srovnávat s tím o kolik se změnit čistý instalovaný výkon (+18%), protože v tom druhé jsou zahrnuty i likvidace starých elektráren a v tom prvním ne.
Jenomže reálný dopad má právě to druhé číslo a ne to první. Je logické řešit, jaký byl čistý přírůstek kapacity po zohlednění odstavovaného výkonu. Titulky pak nevypadají tak bombasticky, ale jsou blíže realitě. Jo a co ty lopatky vrtulí? Už se recyklují, nebo pořád končí na skládkách?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se