Ve Španělsku má být do roku 2020 postaveno 4,6 GW větrných elektráren

DomůVětrné elektrárnyVe Španělsku má být do roku 2020 postaveno 4,6 GW větrných elektráren

Během následujících dvou let má být ve Španělsku vybudováno 4600 MW nových větrných zdrojů, které byly vysoutěženy v aukcích v letech 2016 a 2017.

Po několika letech stagnace se sektor větrných elektráren ve Španělsku v loňském roce zase rozhýbal.

Ke konci roku 2018 byl celkový instalovaný výkon španělských větrných elektráren 23,5 GW a tyto zdroje dodaly 19 % elektřiny spotřebované ve Španelsku. Celkově obnovitelné zdroje loni pokryly 40 % spotřeby elektřiny.

„Vize ve větrném průmyslu je pro příští roky velmi optimistická. Odhaduje se, že by mělo být postaveno zhruba 2000 MW instalací každý rok. Tento velký objem nových instalací bude mít značný dopad například v oblasti zaměstnanosti v oboru a směřuje k větší účasti na technickém a ekonomickém provozu elektrizační soustavy. “ – Rocío Sicre, prezident španělské větrné asociace (AEE)

Minulý týden probíhal v Madridu kongres věnovaný větrné energetice. Jedním z cílů byla i diskuze, jak zajistit plány, kdy vládnoucí strana chtěla více podpořít obnovitelné zdroje energeie tak, aby místo stavajích 40 % pokrývaly 70 % spotřeby elektřiny.

Otázkou zůstává, jak se bude vyvíjet politická situace v zemi, kde došlo nyní k vyhlášení předčasných voleb. Socialisté ze strany PSOE, kteří se snažili otočit kurz země k většímu podílu obnovitelných zdrojů energie, jsou ovšem stále lídry i pro nadcházející volby.