Domů
Větrné elektrárny
Větrné farmy na moři bez dotací? První mají vyrůst u pobřeží Nizozemska
Offshore větrná elektrárna. Zdroj: https://www.flickr.com/photos/deccgovuk/

Větrné farmy na moři bez dotací? První mají vyrůst u pobřeží Nizozemska

Nizozemská vláda v pondělí oznámila, že tendr na výstavbu offshore větrných elektráren bez veřejné finanční provozní podpory má svého vítěze. Soutěž vyhrála společnost Vattenfall, která postaví dva offshore větrné parky v Severním moři o celkovém výkonu 700 MW.

Přestože nizozemská vláda při vypisování soutěže převzala část rizik spojených s realizací projektu, například napojení větrných farem do sítě, aukce přinesla projekty bez zajištěné provozní podpory. Úspěšný tendr znamená, že větrné farmy budou vyrobenou elektřinu dodávat na trh s elektřinou a řídit se tržními pravidly namísto se spoléhat na příjmy z dotací.

„Tato novinka ukazuje, že bezdotační projekty jsou možné pro některé developery na některých trzích, v neposlední řadě tam, kde vláda převezme část rizika,“ takto chválil postup nizozemské vlády generální ředitel WindEurope Giles Dickson.

Větrné farmy budou mít každá výkon 350 MW a měly by být postaveny do roku 2022. Jejich vzdálenost bude zhruba 22 kilometrů od nizozemského pobřeží a dle odhadů by měla jejich výroba pokrýt roční spotřebu zhruba 1,5 milionu domácností.

První v provozu

Budoucí větrné farmy nesoucí název Hollandse Kust Zuid nejsou prvním vysoutěženým projektem na bezdotační offshore větrné elektrárny. Historicky první místo získal tendr z dubna minulého roku v Německu, který vyhrála společnost Ørsted, tehdy ještě pod názvem DONG Energy. Ørsted má postavit dva větrné parky o výkonu 240 MW každý.

Nicméně tento projekt má být uveden do provozu  do konce roku 2024. Výherce nizozemské soutěže Vattenfall ale musí dle podmínek dostavit a uvést do provozu své dva větrné parky do konce roku 2022, což z projektu Hollandse Kust Zuid udělá první bezdotační offshore elektrárnu v provozu.

OZE cíle pro země EU

Bezdotační offshore elektrárny by mohly být dobrým znamením pro mnohé členské země EU. Mnoho členských zemí stále vypracovává své národní energetické plány, které jsou důležité pro naplnění závazků z Paříže 2016.

Vedoucí projektu Energetické unie eurokomisař Maroš Šefčovič vyzval minulý týden členské země, aby „udělaly svůj domácí úkol“ a začaly postupovat ve svých plánech. Slovenský komisař v současné době objíždí hlavní města zemí EU a snaží se tlačit na místní vlády.

Dle zákona EU musí země, které nezvládnout naplnit své plány ohledně výroby z OZE, alespoň statisticky dokoupit nedostatečný podíl od lépe si vedoucích členských zemí. Tuto možnost již využilo minulý rok Lucembursko, které zaplatilo za dodatečný podíl Litvě. Litva už v roce 2015 naplnila své cíle pro rok 2020.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.