Domů
Větrné elektrárny
Větrný sektor hlásí rekord: Loni bylo zprovozněno 117 GW nových elektráren
Větrné elektrárny na poli
Zdroj: Unsplash

Větrný sektor hlásí rekord: Loni bylo zprovozněno 117 GW nových elektráren

V roce 2023 bylo ve světě zprovozněno rekordních 117 GW nových větrných elektráren a celkový instalovaný výkon těchto zdrojů tak překonal hranici 1 TW. Tahounem uvedeného růstu byla Čína, která uvedla do provozu větrné elektrárny o instalovaném výkonu 75 GW. Vyplývá to ze zprávy Global Wind Report vypracované asociací pro větrnou energetiku Global Wind Energy Council (GWEC).

Větrný sektor se oklepal z nepříznivých výsledků v roce 2022, kdy byl zaznamenán meziroční propad nového výkonu větrných elektráren o téměř 20 %, a zejména díky prudkému meziročnímu růstu nového výkonu v Asii (106 %) došlo k růstu nového instalovaného výkonu meziročně o 50 % na rekordních 117 GW.

Vývoj nových instalací větrných elektráren za posledních 5 let. Zdroj: GWEC

Kromě rekordního růstu celkového instalovaného výkonu větrných elektráren byl zaznamenán rekordní růst také u pevninských větrných elektráren, kterých bylo zprovozněno 106 GW. Pro mořské větrné parky byl s 11 GW nového instalovaného výkonu loňský rok druhý nejlepší v historii. Za rekordním rokem 2021, kdy bylo na moři zprovozněno 21 GW nových větrných elektráren, však hodně zaostal.

"Růst je vysoce koncentrován do pěti největších trhů, mezi které patří Čína, Spojené státy americké, Brazílie či Německo, a my potřebujeme, aby více zemí odstranilo bariéry a zlepšilo tržní podmínky pro zrychlení rozvoje větrných elektráren," uvedl Ben Backwell, CEO asociace GWEC.

Asociace v návaznosti na loňský vývoj zvýšila odhad růstu instalovaného výkonu větrných elektráren v období 2024-2030 o 10 % na 1 210 GW, avšak připomněla, že pro splnění cílů z klimatické konference COP28 bude zapotřebí do roku 2030 navýšit roční přírůstky instalovaného výkonu větrných elektráren na 320 GW.

"Global Wind Report poskytuje cestovní mapu pro dosažení tohoto cíle. GWEC apeluje na politiky, investory a komunity, aby pracovali společně napříč klíčovými oblastmi přes investice, dodavatelské řetězce, infrastrukturu a veřejné mínění, a byly tak nastaveny podmínky pro zrychlení rozvoje větrné energetiky do roku 2030 a pro následující roky," dodala asociace.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr Hariprasad Hajič
27. duben 2024, 18:25

Je to hezké, ale je to málo. Abycho s dekarbonizací pohnuli, Bylo by otřeba intalovat asi tak odhadem 500-1000GW ročně.

Velké větrné farmy mohou proměňovat lokální proudění. Chtělo by to také dobré programy na modelování změn proudění a vylučovat lokality, kde by to mohlo vadit.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se