Výrobce větrných turbín Vestas zmírnil obavy týkající se klesající ziskovosti, akcie mírně ožily

DomůVětrné elektrárnyVýrobce větrných turbín Vestas zmírnil obavy týkající se klesající ziskovosti, akcie mírně ožily

Dánský výrobce větrných turbín Vestas ve středu zveřejnil výsledky za rok 2017 včetně výhledu na rok 2018, který je dle zahraniční agentury Reuters optimističtější než očekávání analytiků. Akcie společnosti, které se od začátku listopadu propadly o více než 25 %, v reakci na zveřejněný výhled mírně posílily.

Vestas podle zveřejněného reportu očekává pokles EBIT marže na 9 až 11 % při tržbách 10 až 11 miliard eur. V roce 2011 dosáhla společnost EBIT marže 12,4 % při tržbách 10 miliard eur.

Očekávaný pokles ziskovosti souvisí dle společnosti s tvrdými podmínkami na trhu spojenými s rostoucí konkurencí a tlakem na cenu.

Dodavatelé větrných turbín byli tvrdě zasaženi změnou v systému udělování státní podpory na elektřinu z obnovitelných zdrojů, která začíná být ve stále více zemích udělována formou aukcí, což vedlo k poklesu provozní podpory.

„Co nyní pozorujeme, je, že ceny elektřiny z větrných elektráren prudce klesají vlivem aukcí, které dostávají pod tlak celý dodavatelský řetězec. Ale dobrou zprávou je, že na mnoha trzích je vítr nejlevnějším zdrojem energie,“ řekl CEO společnosti Vestas Anders Runevad.

Vývoj hodnoty akcií Vestas za poslední rok. Zdroj: Vestas

Vestas, který se v roce 2012 pohyboval na hraně bankrotu, uvedl, že se průměrná cena objednávek ve čtvrtém čtvrtletí pohybovala kolem 740 000 eur za megawatt instalovaného výkonu, což je o 60 000 eur méně než ve třetím čtvrtletí.

Společnost evidovala ve čtvrtém čtvrtletí objednávky na 3 844 MW instalovaného výkonu v celkové hodnotě 2,9 miliardy eur. Analytici podle Reuters očekávali 4 375 MW s celkovou hodnotou 3,5 miliardy eur.