WindEurope: Nový výkon ve VTE v Evropě bude letos o 30 % nižší, než se očekávalo

DomůVětrné elektrárnyWindEurope: Nový výkon ve VTE v Evropě bude letos o 30 % nižší, než se očekávalo

Instalovaný výkon nově zprovozněných větrných elektráren v Evropě bude podle asociace WindEurope letos o 30 % nižší, než se původně očekávalo. Důvodem pro snížení odhadu nového výkonu na 12 GW jsou zejména opatření zavedená v souvislosti s koronavirem. 

Výkonný ředitel asociace WindEurope Giles Dickson řekl v pondělním rozhovoru pro S&P Global Platts, že evropské projekty čelí zpoždění poté, co 19 ze zhruba 150 výrobních závodů napříč Evropou muselo alespoň na nějaký čas omezit výrobu.

„Očekáváme, že letos bude nainstalováno nejméně 12 GW nového větrného výkonu,“ řekl Dickson.

Dickson dále uvedl, že nejistota vyvolaná koronavirovou krizí způsobila, že průměrné náklady na financování u projektů financovaných ze 70 % úvěrem a z 30 % z vlastních zdrojů vzrostly o 1 %.

Vyhlídky pro offshore vítr

CEO WindEurope v rozhovoru poznamenal, že velcí evropští hráči ze sektoru těžby ropy a plynu, Shell a Equinor, se stále více poohlížejí po investicích v sektoru offshore větrných elektráren.

„Mohou nabídnout přirozené odborné znalosti z prací na moři plynoucí z jejich stávajících průzkumných činností na moři, často tam mají aktiva. Uzavřené ropné vrty se mohou stát rozvodnami,“ dodal Dickson.

Podle Dicksona bude v současné dekádě narůstat počet přeshraničních offshore větrných projektů, na kterých budou spolupracovat Dánsko, Německo a NIzozemsko, přičemž německý ministr hospodářství Peter Altmaier označil spolupráci v Severním moři za jednu z oblastí, na kterou se chce Německo zaměřit při svém předsednictví v Radě EU.

Pokoření 200GW hranice

Instalovaný výkon evropských větrných elektráren dosáhl podle asociace WindEurope loni hodnoty 205 GW. Z uvedené hodnoty připadá 192 GW na státy Evropské unie (včetně Spojeného království), v které měly loni větrné elektrárny 15% podíl na celkové spotřebě elektrické energie.

Loni bylo v Evropě zprovozněno 15,4 GW nového výkonu větrných elektráren. Tři čtvrtiny z uvedené hodnoty tvořily onshore větrné elektrárny, jednu čtvrtinu poté offshore instalace. Lídrem bylo Spojené království s 2,4 GW nového výkonu, následované Španělskem s 2,3 GW a Německem s 2,2 GW.