Domů
Větrné elektrárny
Za loňský rok v Evropě vzrostl výkon offshore větrných parků o 18 %
Offshore větrný park
Zdroj: Kim Hansen / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Za loňský rok v Evropě vzrostl výkon offshore větrných parků o 18 %

V Evropě byly v loňském roce nainstalovány nové offshore větrné elektrárny o celkovém výkonu 2,6 GW. Celkově tak instalovaný výkon v evropských offshore větrných parcích vzrostl o 18 %.

Na růstu výkonu se podle dat asociace WindEurope podílely zejména Velká Británie ( 1,3 GW) a Německo (969 MW). V Evropě se v současné době nachází 105 offshore větrných parků v 11 různých zemích čítající celkový výkon 18,5 GW. Offshore elektrárny se na celkovém výkonu větrných zdrojů Evropy podílí 10 %, zbytek je v podobě větrných parků na pevnině.

Technické parametry offshore větrných projektů se stále zvyšují a zlepšují. Průměrný výkon nové turbíny instalované v loňském roce byl 6,8 MW, což je nárůst o 15 % oproti roku 2017. Minulý rok potom Velká Británie zaznamenala hned dva rekordy. V roce 2018 byl u pobřeží Británie vybudován největší větrný offshore park Walney 3 o výkonu 657 MW, kde se také nachází největší offshore větrná turbína o výkonu 8,8 MW.

„Technologie se stále vyvíjí. Turbíny se stále zvětšují. A náklady se snižují. V dnešní době není dražší postavit offshore větrný park než uhelnou či plynovou elektrárnu. A je to o mnohem levnější než jaderná elektrárna. Výroba offshore větrných parků se nyní podílí z 2 % na celkové spotřebě elektřiny v Evropě,“ uvedl Giles Dickson, výkonný ředitel WindEurope.

Loni padaly nové rekordy

Vlastní rekordy si připsalo i Německo a Dánsko, které obě otevřely své největší offshore větrné parky. V Evropě je v současné době ve fázi stavby dalších 6 projektů offshore větrných parků, včetně britského projektu Hornsea 1, který má jako první pokořit hranici výkonu 1 GW.

Na konci minulého roku se rovněž dočkalo schválení finančního plánu celkem 12 projektů o celkovém výkonu 4,2 GW o hodnotě 10,3 miliard euro.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Honza
8. únor 2019, 16:41

A jak se daří výstavbě offshore větrných elektráren v Polsku, které má na Baltu jak vhodné povětrnostní podmínky, tak mělké moře?

Vladimír Šťastný
8. únor 2019, 19:22

„Technologie se stále vyvíjí. Turbíny se stále zvětšují. A náklady se snižují. V dnešní době není dražší postavit offshore větrný park než uhelnou či plynovou elektrárnu. A je to o mnohem levnější než jaderná elektrárna......Líbí se mi jak zástupci větrné lobby veřejnosti podsouvají demagogické vějičky. Tvrdí, jaká je to láce, ale opravdové náklady radši nezveřejňují, srovnávají jak je to levnější oproti jaderkám, ale cudně zapomínají dodat, že onen "mnohem levnější zdroj" má s bídou poloviční využití instalovaného výkonu, třetinovou životnost a o rozkývaném výkonu a dodávce energie bez záruky ani nemluvě.

Josef
8. únor 2019, 23:10

Přesně tak , bez dotací by se nepostavilo nic a je tak levné ,že Dánsko a Německo mají téměř nejdražší el. energii na světě

David
9. únor 2019, 09:40

OT Kde má Anglie instalované větrné elektrárny když ani při takovémto větru nejedou více jak 25% výkonu?

https://www.windy.com/?52.147,11.689,5

http://www.electricitymap.org/?countryCode=GB&page=country&solar=false&remote=true&wind=false

xynovak@volny.cz
9. únor 2019, 11:13

Dobré ráno,

okomentuji to obšírněji, jsem příznivcem ekologie a čísté výroby elektrické energie.

JSEM, ALE PŘESVĚDČEN, ŽE NÁM ODEBÍRÁNÍ STATISÍCU MW KINETICKÉ ENERGIE Z PROUDĚNÍ VĚTRU ŠKODÍ, MÁME ZDE SUCHO!!!!!

Je třeba se zamyslet nad tím, že výkony instalované v hlavním směru proudění severních větrů již odebírají velké množství kinetické energie- Anglie, Německo, Holandsko atd. vice jak 98 000 MW. Je to výkon 98 jaderných elektráren. Tento odebraný výkon zeslabuje severní proudění a zvláště v létě, kdy je jižní proudění ze Sahary silné. Dochází k posunutí rozhraní front a změně srážek.

Vyprší se jindě atd. My v kontinentální Evropě máme sucho!!!! Je třeba k tomu přistoupit jiným způsobem. Je třeba vše odborně posoudit, nevychvalovat čistou energii a nemít vodu a koukat jaké jsou deficity spodních vod a mění se krajina, je daleko horší.

Každý bude argumentovat, jak je silné proudění atd. Avšak v dynamických procesech s mnoha proměnnými dochází k jejich změnám i měnšími účinky.

Pouze 3% výkonu slunce a rotace Země vytvářejí proudění atmosféry..... to není tak velké výkon a my z něj odebíráme v rámci Evropy 168 000 MW.... Odebraná kinetická energie chybí v proudění a vše se mění, bez vody tady nemůžeme být.

Suchá léta tady u nás přímo korelují a s nárůstem instalovaného výkonu větrných parků v Německu, Velké Británii atd. Jim je hej a co střed Evropy.

Diskutujme a odborně to posuďme. Poslal jsem odborný podnět řadě lidí, odmítají si připustit, že příroda není všemocná a my si škodíme. Výkon proudění je snížen a co bude dál?????? Ano zaměřme se na fotovoltiku a akumulaci el.energie atd.

Mějte se a zkuste se nad tím zamyslet, představte si to opačně... tímto výkonem roztočte tisíce větrníků a úlítne Vám čepice.... budete nádávat, ale když méně fouká tak je to i příjemnější a nikomu to nevadí......

M.N.

Tom
11. únor 2019, 21:22

Jo, vypadá to dost přesvědčivě, 3 procenta sice působí jako málo, ale lidem by stačilo 0,01% na pokrytí všech svých energetických potřeb. A větrníky nám rozhodně neposkytují všechnu energii.

Takže se tu pohybujeme v tisícinásobcích a od vás je to tím pádem mystifikace.

Klimatické změny se poslední dobou dějí i jinde a to tam větrníky nemají.

A když už píšete o mnoha nepředvídatelných proměnných tak si uvědomte, že z tepla se stává vítr, mám na mysli tepelné elektrárny.

A co se týče korelace mezi větrníky a posledními roky sucha- úplně v klidu to může být náhoda. Už se staly i větší náhody, To mi věřte.

xynovak@volny.cz
13. únor 2019, 08:13

Já bych to tak nebagatelizoval, odběr kinetické energie z větru není plošný a je v hlavním směru proudění, protože tam je největší účinost a výnosnost pro investory. Směrnice síly, která je odebrána je daleko účinější na ovlivnění směru proudění, než jsou rozprostřené zdroje tepla, které produkují chladící věže elektráren.

Neříkám, že je méně srážek atd., ale poměry jižního a severního proudění vzduchu jsou narušeny a vyprší se jinde...... Hlavně se to projevuje v létě, protože severní proudění není tak intenzivní, jako v zimě.

Bohužel, nás to zasahuje nejvíce..........

David
9. únor 2019, 11:27

Ještě jeden dotaz :). V minulých letech se vyvíjela cena elektřiny na burze u nás podle ceny elektřiny v Německu. Myslím hlavně ty situace kdy v Německu hodně foukalo a cena padala k nule tak u nás byla cena prakticky totožná, taky na nule a nebo dokonce záporná. Dnes je cena elektřiny v Německu také na nule ale v ČR stojí 1MW/h 50 eur. Jaký je důvod že cena elektřiny u nás nereaguje na cenu elektřiny v Německu? viz. video https://youtu.be/_SDIYvJ0xPI

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se