Domů
Vodík
Čína si stanovila cíl pro zelený vodík, již v roce 2025 by se měl začít intenzivněji využívat
Vodík
Zdroj: MaxPixel

Čína si stanovila cíl pro zelený vodík, již v roce 2025 by se měl začít intenzivněji využívat

Vodík
7 komentářů
24. březen 2022, 13:33
Eduard Majling

Využívání zeleného vodíků je součástí plánů řady zemí v rámci jejich snah o postupnou dekarbonizaci hospodářství. Čínští státní plánovači tak nezůstávají pozadu, a stanovili pro zemí v oblasti zeleného vodíku cíle pro rok 2025. Kromě výroby zeleného vodíků cíle stanovují například i počet vozidel poháněných vodíkem na tamních cestách.

Čína, která je největším světovým producentem emisí, se v posledních letech kromě pokračující výstavby uhelných elektráren rovněž intenzivně věnuje rozvoji nízkoeminích zdrojů. Zatímco v sektoru výroby elektřiny a tepla je přímá náhrada fosilních paliv z technologického hlediska relativně snadná, v případě dopravy a průmyslu již ne.

Mnoho zemí se tak upíná na zelený, či alespoň modrý, vodík, který by mohl kromě poskytování sezónní akumulace rovněž pomoci nahradit fosilních paliva v průmyslové výrobě. Svůj cíl pro výrobu zeleného vodíku si tak podle agentury Reuters prostřednictvím státního plánovače NDRC (Národní rozvojová a reformní komise Čínské lidové republiky) stanovila i Čína, která plánuje do roku 2025 navýšit výrobu zeleného vodíku na 100 až 200 tisíc tun ročně, v dalších letech by měl tento objem dále růst.

„Rozvoj vodíku je důležitý krok pro energetickou transformaci a velkou podporou pro čínské cíle v oblasti dosažení vrcholu emisí a uhlíkové neutrality,“ uvedl Wang Xiang z NDRC.

Čína podle informací tamní vlády aktuálně vyrábí zhruba 33 milionů tun vodíku ročně, 80 % z tohoto objemu vyrábí s využitím uhlí a zemního plynu, zbylou část tvoří především vedlejší produkty z průmyslových procesů. Oficiální statistiky podle agentury Reuters nezahrnují podíl zeleného vodíku.

Podle Čínské vodíkové asociace by poptávka po vodíku měla v zemi vzrůst do roku 2030 na celkem 35 milionů tun ročně, do roku 2050 by měla dosáhnout až 60 milionů tun.

Kromě průmyslu by zelený vodík měl nalézt uplatnění i v oblasti dopravy, kdy by dle NDRC mělo na čínských silnicích do roku 2050 jezdit na 50 tisíc vodíkem poháněných vozidel.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Miloslav Černý
24. březen 2022, 19:03

Nejenom Čína, ale i u nás by jsme měli přijmout a to co nejrychleji vzhledem k událostem na Ukrajině tento směr. Žít u nás v idylické krajině s dostupnou levnou energií se bude stávat pro většinu utopií. Než přihlížet Putinovo nehorázné vraždění nevinných lidí a ještě se na tom podílet nákupem jeho komodit, tak mi připadá vhodnější vidět více větráků i tam, kde je proti nim větší odpor, než přízeň. Je to menší zlo než koukat na traumatizující události.. Navíc nikdo neví v současném celosvětovém měřítku, kde to může být dalším spouštěčem podobných událostí, jak to povětšinou bývá.

Turby
24. březen 2022, 22:59

jako ze mame vyrabet 80% vodiku z fosilnich paliv a vyrovnat se cine ve stavbe jadernych a tepelnych elektraren?

Miloslav Černý
25. březen 2022, 04:34

Právě naopak. Posilovat co nejvíce OZ a při dostatečné náhradě odstavovat postupně energetické uhlí.1

nikdo
24. březen 2022, 23:28

Můžete mi prosím vysvětlit jak nám větrné elektrárny ušetří plyn a ropu když se v naší zemi k produkci elektrické energie téměř nevyužívají? Máme tady pouze jednu elektrárnu na plyn která se zpočátku používala jako operativní záloha schopná poměrně rychlého najetí. www.cez.cz/cs/o-cez/vyrobni-zdroje/paroplynove-a-plynove-zdroje/provozovane-paroplynove-elektrarny

Dle odkazovaného článku se v poslední letech více využívá což se obávám že bude tím že musí vykrývat nestálost výroby právě i vámi zmíněných větrných elektráren.

Víc VTE a FVE = víc spotřebovaného plynu.

Naštěstí mají obyvatelé ještě volební právo takže zastupitelé kteří něco prosadí proti vůli většiny obyvatel si nejspíš v dalších volbách už neškrtnou.

JVr
25. březen 2022, 08:51

Pokud na ten větrník/slunečník bude napojený rovnou nějaký P2G se zásobníkem na vyrobený plyn (neřeším raději druh plynu) tak s tím žádný problém není.

Jediný problém je cena toho vyrobeného plynu, která se obávám není (nebude) pro trh tak úplně stravitelná. Ale tak bude to zelená energie, tak si za ní třeba někdo připlatí.

Současný problém ani tak není vysoká cena energií, problém je v tom, že ekonomika/lidé si zvykli na levné fosilní energie. Ano snaha politiků je snižovat dopad zeleného snažení, ale už od počátku bylo zřejmé, že to bude "bolet" a životní úroveň půjde dolu. Navíc celou jejich snahu maří jeden nejmenovaný diktátor :)

Ceny ropy jsou někde na úrovni cen roků 2011, 2012 a ještě ani nedosáhly úrovně 2008 a to jsme více než 10 let vpředu, kdy každý rok je inflace 1-3 % (letos se trochu utrhla) tedy cena ropy nekopíruje ani inflaci ani růst celkové životní úrovně v ČR a EU (za měsíční plat si lidé nakoupí stále mnohem více ropy než v roce 2011, 2012 nebo 2008). U plynu je situace obdobná, současné ceny jsou na úrovni roků 2010, 2014 a na ceny v roce 2008 popř. 2005 a 2006 mají ještě co dohánět, a to jsme 20 let vpředu.

Jirka94535
25. březen 2022, 09:42

S radostí jsem uvítal výsledek referenda, ve kterém obyvatelé Kolovče odmítli stavbu těchto nesmyslů. Proti FVE nemám námitek, naopak, ale jen za své.

Josef
26. březen 2022, 11:43

Milý Jirko,

pokud bychom měli dost těch "nesmyslů" tak by se nám podařilo snížit závislost na plynu, kterého pro výrobu elektřiny potřebujeme cca 10%. Váš boj proti nesmyslů připomíná boj proti rušení telefonních budek...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se