Domů
Vodík
Evropská vodíková páteř: Evropa může mít do 8 let 28 000 km vodíkovodů
Zdroj: Joseph Brent / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Evropská vodíková páteř: Evropa může mít do 8 let 28 000 km vodíkovodů

Iniciativa "Evropská vodíková páteř" (European Hydrogen Backbone - EHB) urychlila v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu své plány na rozvoj evropské vodíkové infrastruktury. Ta by díky tomu měla do roku 2030 umožnit vytvoření evropského trhu s obnovitelným a nízkouhlíkovým vodíkem v objemu 20 mil. tun/rok, což je v souladu s plány Evropské komise. Iniciativa to sdělila v tiskové zprávě.

Aktualizované cíle iniciativy EHB, která je tvořena evropskými provozovateli přepravních soustav plynu, počítají s vytvořením 28 000 km dedikované vodíkové infrastruktury do roku 2030 a následným rozšířením na 53 000 km do roku 2040. Zhruba 60 % "vodíkovodů" by mělo vzniknout přeměnou ze současných plynovodů, zbylých 40 % mají být nová potrubí.

Jak připomněl zahraniční server Argus, zhruba před rokem cílila iniciativa EHB na 11 600 km vodíkovodů do roku 2030 a následný růst na 39 700 km do roku 2040. Od té doby se iniciativa rozrostla na 31 provozovatelů přepravních soustav plynu z 28 evropských zemí. Ještě před rokem byla tvořena 23 provozovateli z 21 zemí.

EHB odhaduje, že přepravní náklady pro vodík dopravovaný potrubími na pevnině dosáhnou 0,11 až 0,21 EUR/kg na 1 000 km. V případě podmořských potrubí jsou náklady odhadovány na 0,17 až 0,32 EUR/kg na 1 000 km.

Umožnění plánů Evropské komise

Plán EHB na urychlení rozvoje evropské vodíkové sítě přichází v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu, která vedla mimo jiné k tlaku na omezení dovozu ruských energetických surovin do Evropské unie.

Evropská komise představila začátkem března plán REPowerEU, který uvádí přehled opatření vedoucích k omezení dovozu zemního plynu z Ruska o dvě třetiny do konce letošního roku a k úplnému zastavení dovozu ruského zemního plynu nejpozději do roku 2030.

Jedním z těchto opatření je i navýšení ambicí v oblasti využívání biometanu a tzv. čistého vodíku. Konkrétně u čistého vodíku navrhuje REPowerEU navýšení výroby a dovozu na 20 mil. tun do roku 2030 z původních 5,6 mil. tun, se kterými počítal legislativní balíček "Fit for 55" z poloviny loňského roku. To má představovat ekvivalent dovozu 25 až 50 mld. m3 zemního plynu. Pro srovnání, spotřeba zemního plynu v České republice se v posledních letech pohybuje kolem 8,5 mld. m3.

Pět zásobovacích a importních koridorů

Iniciativa EHB uvedla, že by v Evropě mělo do roku 2030 vzniknout pět zásobovacích a importních koridorů propojujících spotřebitele, přístavy a tzv. vodíková údolí.

Jeden z koridorů by měl zajišťovat dovoz vodíku z Tuniska a Alžírska přes Itálii až do střední Evropy. V rámci uvedeného koridoru by mělo dojít k využití stávajících plynovodů v Rakousku, Slovensku a České republice.

Druhý koridor by měl dopravovat vodík vyrobený na Pyrenejském poloostrově přes Francii do Německa. Tento koridor by měl zároveň umožnit i případný dovoz vodíku z Maroka.

Koridor vytvořený v Severním moři by měl navazovat na nizozemské plány pro rozvoj vodíkové infrastruktury a postupně by měl zajistit propojení několika nizozemských, belgických, německých a francouzských přístavů.

Tzv. severský a pobaltský koridor by měl využívat potenciálu offshore větrných elektráren v této oblasti a exportovat vyprodukovaný vodík do střední Evropy. EHB dodala, že tento koridor má být tvořen zejména novými potrubími, což bude znamenat vyšší investiční náročnost a potřebu zrychlení povolovacích procesů.

Poslední koridor by měl propojit země střední Evropy s regiony s významným potenciálem pro rozvoj obnovitelných zdrojů, jako jsou Rumunsko, Řecko nebo Ukrajina. EHB nicméně uvedla, že rozvoj tohoto koridoru může být ovlivněn nejistou situací ohledně budoucích toků plynu v uvedených zemích.

Potřebujete být v obraze ohledně vodíku?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti vodíku a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Zelené a diverzifikované plynárenství: cestou je připojování lokálních výroben biometanu a vodíku
23. květen 2022, 10:09
Jak se odpoutat od Ruska? Energetická krize urychlí přechod k obnovitelným zdrojům včetně vodíku
21. duben 2022, 17:12
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
Ivan Noveský
10. duben 2022, 00:04

A kde se ten vodík vyrobí a za kolik? A pokud ani Němci stále nejsou schopni na svém území postavit životně důležitou páteřovou přenosovku Sever-Jih, jak asi bude vypadat stavba tolik tisíců km vodíkovodů přes několik zemí??

Vojvodik Petr
8. duben 2022, 07:57

Dotace je třeba čerpat.

Rejpal
10. duben 2022, 00:26

Výroba vodíku z el. energie má 3 možnosti první je malá výroba pro okamžitou spotřebu tj. vtlačování vodíku do potrubí se zemním plynen. Výhodou tohoto systému je to ,že nemusíme vodík skladovat a lze tak nadvýrobu el. energie zužitkovat jinak by se tato energie nevyrobila. účinnost může být okolo 80%, problém je v tom , že se jedná jen nějaká procenta roční spotřeby plynu cca do 5% spotřeby což je strop. Cenově to nemusí být špatné takový vodík může být dokonce levnější než zemní plyn. Pak přichází druhá varianta tj. kotinuální výroba vodíku a jeho vtlačování do zemního plynu s přerušením výroby při vysokách cenách el. energie. Takže vyrobíte vodík a z části vyrobeného vodíku vyrobíte zase el. energii , abyste mohl ten vodík vyrábět - pěkná utopie, ale tímto způsobem lze nahradit asi 1/10 zemního plynu cena toho vodíku bude při takovém provozu asi 2 násobná co je dnes cena zemního plynu podle burzovních cen. Další krok je výroba vodíku pro vyhrytí výroby el. energie v zimě to zmanená jeho výroba , zkapalnění a pak zpětně výroba el. energie. celková účinnost je jen 25% náklady i když se bude vyrábět při nižší ceně el. energie na burze budou znamenat cca 4 násobek průměrné ceny el. energie takto vyrobené tj. 1kWh cca za 20kč.

Takže je to jako vždy u každé technologie, můžete jí použít inteligentně a výhodně a nebo nevýhodně a utopisticky Evropská unie jde samozřejmě jako vždy utopistickou cestou....

Turby
8. duben 2022, 08:41

Tak jestli to spravne prekladam z EUrospeaku tak a za 8 let po pohlceni obrchi dotaci bude maximalne nejaky bezvyznamy experimentalni usek.

JVr
8. duben 2022, 10:27

Takže shrňme si situaci, EU ví, že vyrábět levně vodík jde v současnosti z FVE v oblastech, kde hodně svítí, tedy na jihu, navíc je tam dost suchých oblastí, kde neroste víceméně nic a tak zbudovat tam nějakou tu FVE neomezí zemědělsky využitelnou půdu.

Problém je, že takové podmínky máme v Evropě velmi omezeně tedy něco málo na Pyrenejském poloostrově, něco málo na Apeninském poloostrově a něco málo na Balkánském poloostrově. Ve zbytku EU zkrátka svítí málo na to, aby mělo smysl to tam za***t FVE a vyrábět z toho vodík za rozumnou cenu, navíc by to připravilo EU o velké množství zemědělsky zajímavé půdy.

EU pokud nepůjde cestou budování nemalého množství jaderných elektráren (ať už půjde o velké JE, modulární JE, fúzní JE) potřebuje dovést a skladovat mrtě energie na období, kdy nesvítí/nefouká.

Dává tedy smysl postavit FVE v jižní Africe, kde je +/- poušť a slušně tam svítí a zemědělsky využitelné půdy je tam významně méně. Dá se tam tedy bez problémů postavit významně více FVE, které budu produkovat mnohem více energie, jen je bude potřeba občas omést... potud to dává podle mě smysl – rozumný plán.

První otázkou je, má smysl to táhnout už transformované na vodík, nebo to táhnout kabelem jako elektřinu, co má větší ztráty? Nemělo by smysl uvažovat zas o jiném médiu NH3 nebo CH4? S ohledem na náklady výroby/přepravy/skladování/ztrát?

Druhou otázkou je jak hodně si pomůže EU v tom, že se do budoucna zbaví závislosti na fosilu z Ruska, aby nabrala obnovitelné zdroje z jižní Afriky (Alžír, Maroko, Tunis, Libye, Egypt, Turecko). Všechny tyto státy nejsou zrovna příkladem politicky stabilních demokratických států na kterých bych toužil energeticky záviset. Pravda nejsou to jaderné velmoci, takže když bude třeba, lze tam vojensky zakročit, ale myslím, že si tímto opět zaděláváme na nový problém.

Ten druhý problém je snad řešitelný pouze tak, že se podaří nějaké z tech států (Turecko, Alžír?) dostat mentálně a legislativně na úroveň EU a přijmout jej do EU....

Druhou možností je, že se na celý tento plán vy***me a půjdeme cestou jaderné energetiky a tomuto se vyhneme. Když ty dotace/investice místo do FVE + vodíkové infrastruktury nasypeme do jádra nebudeme víceméně závislí na nikom… Mírně na státech těžících uran, ale uran se dá těžit leckde i v EU jde vždy jen o cenu, navíc s rozumným přepracováním jaderného paliva lze palivový cyklus významně prodloužit a spotřebu paliva snížit takovým způsobem, že tato závislost bude nesrovnatelná se současným fosilem nebo budoucím vodíkem.

Jen ti Němci ti si budou prosazovat svojí OZE + vodíkovou cestu :( zas do té doby, než se projeví to, že i jižní Afrika je nestabilní a že tudy cesta také nevede. Snad pak… ne ani potom.

Jenyk
8. duben 2022, 12:24

Nebo se na celé kur*ení energetiky vykašleme a necháme tomu volný průběh. Uhlí máme dost, časem se snad i JE znovu naučíme. OZE necháme potrhlíkům, které to baví. Ale za jejich. A přestaneme blbnout s omezováním emisí CO² a tím přírodě jen pomůžeme.

hellokitty
8. duben 2022, 16:19

Jenyk: jo a do par rokov dojde k takej redukci populace skrz zmeny klimatu o akych sa nam ani nesnivalo, ste stastny clovek, ze zijete v sladkej nevedomosti, ostatni co si vyzobali nejake stripky z posledneho ipcc reportu (https://www.ipcc.ch/report/ar6/wg2/) si to tak nemaluju

uz len ta naivna predstava, ze si myslite, ze by sme mali pomahat prirode je usmevna, my nepotrebujeme pomahat prirode, priroda si bez nas poradi, my potrebujeme pomoct civilizacii, aby mala nejaku buducnost

feliz navidad
8. duben 2022, 12:58

Technická - Alžír, Maroko, Tunis, Libye, Egypt, Turecko není Afrika jižní, alébrž severní.

Maly Jarda
8. duben 2022, 13:29

..problém je že USA a Británie chtějí aby EVropa byla závislá .. nejlépe na USA a BRitánii , a jako bonus na jejich despotických petrodolarových kamarádech na Blízkém východě.

Proto všechny ty Američany a Brity placené Greenpeacy a zelené strany sabotují JE v Evropě . Zelené sabotování jaderné energetiky je stálo pár stovek milionů dolarů za posledních 30 let a teď na tom anglo-američané vydělají skrze plyn, ropu a uhlí stovky miliard dolarů(minimálně ).

Zatímco USA i Británie připravují bezprecendentní program výstavby nových JE .. ale jen tam u nich, pro nás mají jiný plán: větrníky, slunečníky, vodík, předražená elektroauta pro dotační euro-kádry ,dluhy u bank z wallstreetu a london city , chudobu pro všechy ostatní a nejlépe i 3.světovou válku aby se napakovali i za prodej zbraní

Jenyk
8. duben 2022, 17:41

A proto nám sem Američané tlačí JE od Westinghouse. Bože Bože.....

Petr prochaska
8. duben 2022, 14:59

Ve skutečnosti zase tolik solárních panelů potřeba není. Ve Španělsku, jižní Francii, Itálii, na Balkáně je spousta volného místa kam se dají soláry umístit. Do toho vítr u pobřežních států. Voda ve Skandinávii, apod...

Není potřeba solární panely dávat do politicky nestabilních regionů a odtamtud energie dovážet.

How Much Room Do We Need To Supply The Entire World With Solar Electricity?

https://www.iflscience.com/environment/how-much-room-do-we-need-supply-entire-world-solar-electricity/

Nicméně nemá smysl tlačit na pilu v rozvoji OZE. OZE je v dlouhodobém horizontu možné. Energie by se měla nechat na tržním principu, aby byla cena energií co nejnižší a zrušit emisní povolenky.

Turby
8. duben 2022, 23:40

"Vojensky zakrocime" to znamena, ze udelame presne to same co Rusko na Ukrajine ci UA s podporou USA v Jemenu ci USA+UK a dalsi v Iraku nebo Libii? Nebudeme muset pak na sebe uvalit nejake prisne sankce?

Maly Jarda
8. duben 2022, 13:15

..aneb další zelená potěmkinova vesnice placená z daní normálních lidí , to vše v situaci kdy se připravuje zničení evropské energetiky pomocí zákazu dovozu plynu z Ruska.

Tento vodíkový nesmysl nařizuje ta samá EU která právě velkou většinou odhlasovala doporučení přerušní dodávek plynu z Ruska .Všichni v západní EVropě ví že EU je studenoválečnický projekt CIA.

Ivan Noveský
10. duben 2022, 00:06

2022-04-08 Sebevražedné výzvy Evropy k páchání energetické a ekonomické sebevraždy by již měly přestat....

Lidé v Evropě, zejména na Východu Evropy a zejména v České republice chtějí žít v míru (na rozdíl od české vlády) a chtějí mít za normální ceny elektřinu, plyn, teplo a další základní životní potřeby. Bez ruského zemního plynu, na kterém jsme 100 % závislí, zmrzne velká část občanů a zhyne zbytek českého průmyslu.

Zatím jsme ale stále soběstační ve výrobě elektřiny, kterou si vyrábíme v ČR sami. I když si sami sobě na burze přeprodáváme českou elektřinu vyrobenou za české náklady a české ceny za německé (tj. násobné) ceny, a to zejména kvůli tomu, aby majitelé burz a další nepřišli o několik desítek miliard korun zisků.

Jsme zcela soběstační, protože např. z celkových 81,4 TWh vyrobené elektřiny v roce 2020 bylo v jaderných elektrárnách vyrobeno 30 TWh (spotřeba českých domácností byla 16 TWh a českých živnostníků a malých firem 7,8 TWh). A každoročně 20 TWh eletřiny vyvážíme do okolních států. Přesto (či snad proto) se někteří fanatici již dříve zkoušeli nahradit ruské palivo v JE americkým palivem od firmy Westinghouse. Naštěstí tyto sebevražedné pokusy neskončily malým českým Černobylem a potichu jsme se vrátili k ruskému palivu.....

Pokud se však podaří českým "politikům", dle ideologického návodu bruselských komisařů a dalších zcela nekompetentních osob, "odstřihnout" Českou republiku nejen od ruského plynu, ruské ropy (cca 2/3 spotřeby ČR), ale i od jaderného paliva a tím zlikvidovat české jaderné elektrárny, pak to bude šílený návrat do temného a studeného středověku, který bude znamenat konec samostatné České republiky, samozřejmě i konec Čechů, včetně těch, kteří by si nikdy tuto vládu nezvolili.......

nikdo
10. duben 2022, 12:56

Není pravda že naše elektrárny zvládnou pouze Ruské palivo.

Cituji z diskuze u jiného článku:

Emil

27. únor 2022, 21:24

Tato urban legend je nesmrtelná, není však pravdivá. Cituji SÚJB: "U paliva firmy Westinghouse docházelo při pádech regulačních orgánů k neúplnému dosednutí do dolních koncových poloh v palivových souborech, viz Graf č. 1. Dodavatel paliva na základě měření a zkušeností z provozu postupně inovoval projekt paliva a tento problém zcela odstranil." Z grafu je vidět, že to bylo cca 3 roky před tím, než výběrové řízení vyhrál TVEL a Temelín přešel na ruské palivo.

www.sujb.cz/jaderna-bezpecnost/jaderna-zarizeni/jaderna-elektrarna-temelin/sledovani-stavu-paliva

A co víc, už třetím rokem jsou v Temelíně i palivové soubory (Lead test assembly) právě od Westinghouse, a nejen tam, hojně se používají i v ukrajinských VVER-1000.

cez.cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/v-temeline-zacnou-zavazet-palivo.-budou-testovat-i-sest-palivovych-souboru-od-westinghouse-electric-sweden-47106

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se