Domů
Vodík
FT: Britský vznikající sektor zeleného vodíku čelí rozhodujícímu momentu
Plynárenská soustava
Zdroj: GasNet

FT: Britský vznikající sektor zeleného vodíku čelí rozhodujícímu momentu

Vodík
Bez komentáře
15. prosinec 2023, 11:56
Jan Budín

Spojené království se snaží o vybudování role světového lídra v produkci nízkouhlíkového vodíku, který chce využít pro dekarbonizaci průmyslu, dopravy či sektoru výroby elektřiny. Zejména v oblasti výroby takzvaného zeleného vodíku však rozvoj stagnuje a vláda se jej proto rozhodla podpořit pomocí státní podpory. První projekty o celkovém příkonu až 250 MW, které by měly být uváděny do provozu po roce 2025, by mohly získat podporu v nadcházejících týdnech. Informoval o tom zahraniční server Financial Times (FT).

FT informoval, že se Spojenému království povedlo v letošním roce zprovoznit pouze dvě menší zařízení na výrobu zeleného vodíku a celková nyní provozovaná kapacita těchto zařízení tak činí asi 5 MW. To představuje 0,1 % z požadované hodnoty 5 GW, kterou si britská vláda stanovila jako cíl pro rok 2030.

Uvedených 5 GW elektrolyzérů pro výrobu zeleného vodíku má být do roku 2030 doplněno o dalších 5 GW výroben takzvaného modrého vodíku, tedy vodíku vyrobeného z fosilních paliv s využitím zařízení na zachycování a ukládání emisí CO2.

Rozhodující moment

S cílem nastartovat výstavbu zařízení pro výrobu zeleného vodíku připravuje podle FT britská vláda prozatím blíže nespecifikovanou formu státní podpory, pomocí které by v následujících týdnech měla být podpořena výstavba až 250 MW elektrolyzérů.

"Každý kontrakt bude zajišťovat provozovatelům garantovaný výnos pro jejich projekt. Další kola udělování podpory by měla následovat tak, aby nasměrovala Spojené království na cestu k dosažení celkového cíle ve výši 10 GW pro výrobu nízkoemisního vodíku do konce tohoto desetiletí," uvedl FT.

Podle analytika z asociace RenewableUK Laurieho Heywortha je připravovaná státní podpora "rozhodujícím momentem" pro celý vznikající průmysl.

V přípravném procesu, který začal v loňském roce, bylo identifikováno 17 projektů s celkovým příkonem 262 MW, připravovaných společnostmi, jako jsou BP, SSE nebo EDF.

"Myslím si, že je klíčové, aby tyto projekty byly úspěšné, získaly finální investiční rozhodnutí a byly v následujících několika letech zprovozněny," dodal Heyworth.

Několik projektů bylo pozastaveno

To, že vybudování zcela nového odvětví nebude jednoduchá práce, ukazuje skutečnost, že od zahájení vyjednávání podmínek podpory již tři projekty z procesu vycouvaly. Mezi těmito projekty byl i největší připravovaný projekt Gigastack, který měl mít příkon 100 MW.

Další projekt, který by se v první vlně podpořených projektů nakonec neměl objevit, je i plánované zařízení připravované britskou petrochemickou společností Ineos. Ta si stěžuje na nerealistický požadavek vlády, aby bylo zařízení uvedeno do provozu do poloviny roku 2026.

"Nacházíme se v období významného růstu nákladů a společnosti proto každé své investiční rozhodnutí pečlivě analyzují," uvedla Molly Iliffeová, ředitelka pro vodík v britské poradenské společnosti Baringa.

EU i Spojené státy již podporu zavedly

List FT připomněl, že Evropská unie i Spojené státy americké již podporu pro výrobny zelného vodíku zavedly.

EU zahájila skrze nově vytvořenou Evropskou vodíkovou banku koncem listopadu první vodíkovou aukci, v rámci které si úspěšné projekty mají rozdělit 800 milionů eur.

Spojené státy zase v říjnu oznámily podporu ve výši 7 miliard dolarů na výstavbu sedmi regionálních uzlů pro čistý vodík a další miliarda má směřovat na rozvoj poptávky po tomto palivu.

Pokud tedy bude Spojené království skutečně v budoucnu chtít usilovat o roli lídra v tomto odvětví, bude dle kritiků muset významně přidat.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se