Domů
Vodík
IEA: EU nesplní svůj cíl pro vodík o polovinu
H2 Project společnosti Siemens Energy
Zdroj: H2FUTURE

IEA: EU nesplní svůj cíl pro vodík o polovinu

Vodík
5 komentářů
27. září 2022, 11:47
Zuzana Vrbová

Mezinárodní energetická agentura (IEA) predikuje, že Evropská unie o polovinu nesplní svůj cíl pro zelený vodík pro rok 2030. K cíli 80 GW instalovaného výkonu se Unie zavázala v rámci programu REPowerEU.

IEA předpokládá v roce 2030 dle svých výpočtů instalovaný výkon zařízení na výrobu zeleného vodíku ve výši 39 GW, zatímco plán EU zveřejněný na začátku tohoto roku stanovil cíl 80 GW.  O studii IEA informoval v tomto týdnu server Montel.

Evropa se dle agentury přibližuje k dosažení cíle 44 GW, který byl nastíněn v plánu Evropské komise Fit for 55 zveřejněném v roce 2021. Jak ale IEA konstatuje, k "dosažení ambicióznější úrovně vyžaduje další pokrok v oblasti zvyšování instalovaného výkonu elektrolyzérů". Agentura se sídlem v Paříži to uvedla ve svém každoročním globálním přehledu o vodíku.

Podle IEA bude v roce 2022 třetina celosvětového instalovaného výkonu elektrolyzérů pro výrobu nízkouhlíkového vodíku umístěna v Evropě, čímž zaujme druhou pozici na světě hned po Číně. Dále ale IEA nepredikuje velký růst a očekává, že tento podíl zůstane na stejné úrovni do roku 2030.

Globální instalovaný výkon elektrolyzérů odhaduje IEA pro rok 2022 na úrovni 1,4 GW, což je téměř trojnásobek úrovně z roku 2021. Na základě současných plánů by se mohl do roku 2030 vyšplhat až na 134 GW. Hodnotící zpráva agentury z roku 2021 přitom odhadovala pouhých 54 GW.

Klíčový význam pro očekávaný nárůst instalovaného výkonu elektrolyzérů má podle zprávy IEA komerční prodej technologie. Poptávka po vodíku se, jak uvedla hodnotící zpráva, vrátila na úroveň před pandemií a v roce 2021 dosáhla 94 milionů tun oproti 91 milionům tunám v roce 2019. Podle odhadů IEA by poptávka mohla do roku 2030 dosáhnout 115 milionů tun.

To ale znamená méně než 130 milionů tun, které jsou predikovány jako potřebné ke splnění stávajících globálních klimatických závazků. Aby bylo možné dosáhnout nulových čistých emisí do roku 2050, poptávka by musela do roku 2030 dle IEA dosáhnout až 200 milionů tun.

Zpráva dále zmiňuje, že náklady na elektrolyzéry by mohly do roku 2030 klesnout o 70 %. To by v kombinaci s očekávaným poklesem nákladů na elektřinu produkovanou obnovitelnými zdroji energie mělo teoreticky vést k tomu, že náklady na zelený vodík by se pohybovaly v rozmezí 1,3-4,5 USD/kg. To odpovídá 39-135 USD/MWh, uvádí IEA. Na této cenové hladině by se obnovitelný vodík stal konkurenceschopným vůči vodíku z fosilních paliv.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Pavel
27. září 2022, 13:18

Zeleny vodik za cenu 40 USD za MWh je takove svetlo na konci tunelu. Predikce IEA ohledne OZE byly vzdy silne podhodnocene, takze dost mozna pokles ceny bude rychlejsi. Pamatuji si predikce IEA, ktere odhadovaly cenu FVE na urovni grid parity v roce 2050 :)

richie
27. září 2022, 21:22

But if electrolyser projects in the pipeline are realised and the planned scale-up in manufacturing capacities takes place, costs for electrolysers could fall by around 70% by 2030 compared to today. Combined with the expected drop in the cost of renewable energy, this can bring the cost of renewable-based hydrogen down to a range fo USD 1.3-4.5/kg H2 (equivalent to USD 39-135/MWh). The lower end of this range is in regions with good access to renewable energy where renewable hydrogen could already be structurally competitive with unabated fossil fuels.

teda za pomoci.. ak .. mohli by .. moze.. sa mozno dostaneme na ten interval .. ale spodnu hranicu mozu dosiahnut mozno v severnej afrike, strednej amerike a podobne .. EU bude rada ak sa zmesti do horneho ohranicenia ..

Ladislav Novák
28. září 2022, 00:32

Zase kampaň Greenpeace "zelený vodík"?

Text článku je čistá propaganda. "Zelený" vodík vyrábět z poledních přebytků fotovoltaiky je technologický, energetický i ekonomický nesmysl. Drahá technologie musí mít zajištěn přísun el. energie 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a 365 dní v roce, aby mělo smysl do ní investovat. Jinak je to další dotační bilionový ZELENÝ TUNEL do státních financí s nulovou návratností.

Další nesmysl je pak vodík (zelený už raději ani nepíšu :-) za 40 USD/ MWh. Jestliže 1 MWh el. energie stojí na burze nad 400 USD, tak nechápu, jak by se z toho dala vykouzlit cena 40 USD za 1 MWh vodíku. Leda že by na každou MWh dopláceli občané z kapes vykradenými částkami skrze stát stovky USD. No a jestliže pak platí, že na pořízení 1 MWh elektrické energie vyrobené z vodíku palivovými články se musí (včetně stlačení, skladování a přepravy na místo spotřeby) spálit zhruba 4 MWh elektrické energie, tak je nepoměr nákladů a výnosů zjevný nesmysl volající do nebe. (Výpočet viz Galipoli (8. květen 2022, 10:53)

https://oenergetice.cz/vodik/rotterdamsky-pristav-chce-roku-2030-dodavat-ctvrtinu-evropskeho-vodiku#comments

Co ještě dodat k "zeleným" hloupostem, které by snadno dokázaly odhalit snad i děti ze základních škol? ;-)

Maly Jarda
27. září 2022, 14:36

Bohužel to všechno vedou Němci takže neomylně zvolí to nejsložitější ,nejneekonomičtější a nejdražší řešení ze všech - neboli platinové palivové články

.. místo přimíchávání vodíku k zemnímu plynu (ať už pro domácnosti, vytápění, nebo pohon CNG aut)

richie
27. září 2022, 21:15

tak netusim co citala autorka prispevku, citujem:

"IEA předpokládá v roce 2030 dle svých výpočtů instalovaný výkon zařízení na výrobu zeleného vodíku ve výši 39 GW, zatímco plán EU zveřejněný na začátku tohoto roku stanovil cíl 80 GW.

zatial co sprava IEA uvadza

"Electrolyser manufacturing capacity could exceed 60 GW per year by 2030" ..globalne, z toho pre EU to vychadza na necelych 19GW za rok

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se