Domů
Energetika v zahraničí
Austrálie začala produkovat vodík pomocí technologie zplyňování uhlí
Vodíková palivová nádrž
Zdroj: Joseph Brent / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Austrálie začala produkovat vodík pomocí technologie zplyňování uhlí

V jihoaustralském státě Victoria byla zprovozněna výrobna zkapalněného vodíku, jejíž ambicí je stát se největším vývozcem tohoto paliva na světě. Australsko-japonský projekt za 390 milionů USD je zaměřen na produkci vodíku z hnědého uhlí, jehož zásoby Austrálie nyní plánuje využívat jinak než doposud.

Austrálie patří mezi největší zásobárny a zároveň vývozce uhlí na světě a zároveň dominuje i globálnímu obchodu se zkapalněným zemním plynem. Dle tamního ministerstva pro energetiku je změna ve využívání uhlí součástí australské strategie k „ozelenění“ světové energetiky.

Výroba vodíku pro palivové účely, kdy je zároveň ukládán CO2 jakožto vedlejší produkt do podzemí, je tak v souladu s touto strategií. O spuštění výrobny, kterou Austrálie realizovala společně s japonskými partnery,  informoval server Reuters.

Výroba vodíku je tradičně spojována spíše s obnovitelnými zdroji. Při elektrolýze vody, kdy je k tomu potřebná elektřina generována obnovitelnými zdroji, je molekula vody rozkládána na kyslík a vodík, který je následně zkapalňován.

Technologie firmy Kawasaki Heavy Industries využívá hnědé uhlí, které je konvertováno na palivové plyny. Z těchto plynů jsou v dalších fázích odděleny částice síry, rtuti a oxidu uhličitého. Ten je trvale uložen do podzemních formací, které zajistí, že plyn nebude dále unikat. Zbývající plyn, vodík, je poté zkapalněn a spotřebován v místě výroby nebo transportován k zákazníkům jinde.

Výroba vodíku zplyňováním uhlí. Zdroj: Reuters. Originální zdroj: Department of Energy, Southern California Edison.

Vodík pocházející z výroby v australské Victorii je určen primárně pro spotřebu a snížení emisí skleníkových plynů energetického mixu v Japonsku, pro které je vodík základním prvkem při snaze o dosažení cíle uhlíkové neutrality do roku 2050.

Australské hnědé uhlí, které bylo dříve páleno v elektrárnách a je obecně považováno za nepříliš kvalitní kvůli svému nízkému podílu energie, je pro Japonsko poměrně levným zdrojem vodíku.

Dle Reuters však podobné projekty kritizují zájmové skupiny usilující o ukončení používání hnědého uhlí. Ty tvrdí, že projekt je pouhým plýtváním penězi.

„Tato technologie bude v příštích několika letech nahrazena čistým vodíkem získávaným z obnovitelné energie. Jakákoli investice do infrastruktury využívající uhlí na výrobu vodíku se rychle stane obsolentní,“ uvedl manažer kampaní organizace Environment Victoria Nicholas Aberle.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Petr Benda
16. březen 2021, 15:58

Proč se nenapsal normální český výraz zastaralá, místo použitého obsolentní?

Vlado
16. březen 2021, 16:00

Velmi by mne zajímalo, jak chtějí ty obrovské objemy CO2 dostat do "Deep saline formation".

Galipoli
17. březen 2021, 14:07

Teoreticky je minimální množství CO2 takové: na 12 tun C (15 tun hnědého uhlí o obsahu C 80 %) připadá výroba 44 tun CO2. K tomu je nutno připočítat další CO2 vzniklý přímým spalováním hnědého uhlí, protože výroba vodního plynu je proces endotermický. Další energii spotřebujete na čištění (zejména odstranění rtuti je docela velký technologický oříšek), sušení a stlačení. Zkapalňování vodíku vám pak sebere 40 % energie ve vodíku obsažené. Při skladování pak přicházíte okolo 3 % objemu denně. Docela by mne zajímala ekonomická kalkulace tohoto projektu. A k ukládání CO2 pod zem.... Co se tak zeptat obyvatel u Nyos na západě Kamerunu? Aspoň těch, co přežili 21. srpen 1986.... určitě vám ukládání CO2 pod zen silně nedoporučí....

hellokitty
18. březen 2021, 04:26

Australania to budu ukladat pod vrchol kopca?

Galipoli
23. březen 2021, 17:48

To je dost jedno... CO2 je plyn s poměrně vysokou hustotou a bude zabíjet (pokud dojde k výronu z úložiště poměrně daleko... Ale (můj soukr. názor) je, že jde buď o tunel, nebo ekonomickou katastrofu

Karásek
16. březen 2021, 17:07

Toto moc dobrá informace není. Austrálie má navíc výborné přírodní podmínky pro OZE a jejich využití pro výrobu vodíku, tak proč tohle?

Michal
17. březen 2021, 07:33

Protože vyrábět vodík pomocí elektřiny je mnohonásobně dražší než vyrobit ho z fosilních paliv. A tím spíše v Austrálii, kde těží i kvalitní černé uhlí asi tak, jak se u nás těží kámen v kamenolomech. Japonci se chtějí tvářit více zeleně, a Austrálie, které jim dlouhodobě dodává kvanta uhlí, jim v té přetvářce ráda pomůže.

Kamil Kubů
16. březen 2021, 21:24

Protože peníze

Matěj
16. březen 2021, 22:56

Protoze jejich premier Scott Morrison a medialni a uhelny magnat Ruppert Murdoch jsou velci pratele tezby hnedeho uhli v Australii.

Murdochova media vyrabeji premierovi i tezbe uhli to spravne PR, aby se udrzel u moci a tezbu nikdo neomezoval.

Neco podobneho, ale v malem, je nas premier, jeho strety zajmu v zemedelstvi a jeho vlastnictvi ruznych medialnich domu, ktere mu hlidaji zada.

Tomáš
16. březen 2021, 23:15

Spočtěte si přímou spotřebu elektřiny elektrolýzou vody i ze solárů a z výroby z hnědého uhlí a včil pak mudrujte chytrolíni

Karásek
17. březen 2021, 09:58

U nás je ještě markantnější trojůhelník Zeman, Drábová, Rosatom.

PetrD
18. březen 2021, 09:14

Kde žijete? Drábová se v poslední době několikrát vyslovila proti zapojení Rosatomu v tendru na Dukovany.

Vinkler
18. březen 2021, 19:29

Nespočtete si nic, neuvěříte, že to vyjde z uhlí levněji, ale obviňování z konspirace osob a spolčení to vám jde.

Giomek
20. březen 2021, 21:24

Me vzdy fascinuje metoda stepeni vody pomoci obnovitelnych zdroju. Stare jak metuxzalem, je to budoucnost, ale pouze pro zlomek lidi.

Energie ropa/uhli/plyn obnovitelne zdroje nenahradi ani z 50% soucasne spotreby.

Ale ja jsem pro, mam elektroauto, vlastni 10kWp FVE, za cca 2 slunecne dny nabiji na jizdu 500km. A to nepocitam naklady na auto, baterii a FVE. Takze zelena budoucnost je o tom, ze delnici, duchodci, rozmazleni studenti, budou jezdit MHD a na auto zkratka zapomenou. Rozezranost konecne skonci a bude to jedine dobre.

Vinkler
21. březen 2021, 16:12

Jasně, střední třída je dnes každý, kdo má díru do zadele a ti chytří a schopní a bohatí nevynikají.

Carlos
21. březen 2021, 16:19

Na "přemnoženost" "střední třídy" (ten koncept je takový.. divný) si jděte stěžovat přemnožsným úředníkům a byrokratům. kteří mohou být jedním z důvodů proč mnoho chytrých a bohatých přestalo vynikat. Pokud máte nápady, tak to poslední co chcete řešit je byrokracie a povolení. Mimochodem jeden z důvodů proč USA poměrně dlouho vedly nad Evropou a pořád ještě vedu. Tady pro všechny regulace, tak moc rozdílné v jednotlivých zemích, prostě nový facebook nemá šanci vzniknout, protože dřív než by vznikl tak jej zadusí GDPR a podobné chujoviny.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se