V Austrálii vzniká "Blockchain Valley", ožije díky němu odstavená uhelná elektrárna Redbank

DomůEnergetika v zahraničíV Austrálii vzniká "Blockchain Valley", ožije díky němu odstavená uhelná elektrárna Redbank

Australská uhelná elektrárna Redbank byla uvedena do provozu v roce 2001, po 13 letech ovšem došlo k jejímu uzavření. V prvním čtvrtletí příštího roku však může být elektrárna znovu v provozu jako zdroj levné elektřiny nejen pro těžbu kryptoměn. Společnosti Hunter Energy a IOT Group totiž podepsaly dohodu o opětovném zprovoznění elektrárny Redbank.

V Austrálii dlouhodobě panují vysoké ceny elektřiny, které činí energeticky náročnou těžbu kryptoměn na tomto kontinentu ekonomicky neefektivní. Za rok již ale může být Austrálie rájem těžařů. Cílem společnosti IOT Group je totiž vytvořit v areálu elektrárny Redbank centrum pro systémy využívající technologie blockchain. Právě na blokchainu jsou mj. založeny i některé kryptoměny, z nichž nejznámější je Bitcoin.

IOT Group plánuje, že elektřina používaná k provozu výpočetního hardware vyjde v závislosti na denní době na pouhých 0,05 – 0,08 australských dolarů za kilowatthodinu (0,8 – 1,3 Kč/kWh). Spotřebovávat takto levnou elektřinu bude možné proto, že vzhledem k umístění centra přímo v areálu elektrárny nebude nutné platit síťové a distribuční poplatky.

„Procesy související s těžbou kryptoměn vyžadují obrovský výpočetní výkon, jemuž odpovídá také spotřeba energie. Vysoká cena elektřiny je hlavním důvodem, proč se nikdo v Austrálii technologii blockchain výrazněji nevěnuje. Ovšem možnost využívat elektřinu za velkoobchodní ceny může z Austrálie udělat pro těžaře velmi atraktivní zemi,“ shrnuje situaci Sean Neylon výkoný ředitel IOT Group.

Obnovení provozu 150MW elektrárny bude mít na starosti australská energetická společnost Hunter Energy. Prozatím je v plánu využít pro potřeby výpočetního centra pozemky o rozloze dva hektary, jejichž příkon se odhaduje na 10 až 20 MW. Již nyní existují plány na další rozšiřování projektu, které se tak má stát australskou IT obdobou kalifornského Silicon Valley. Australské „Blockchain Valley“ se však chce primárně orientovat na datová a výpočetní centra. Kromě využívání uhlí jako hlavního zdroje energie výpočetního centra je také zkoumána možnost využití solární energie v kombinaci s bateriovými úložišti.

Bitcoin spotřebuje víc elektřiny než Slovensko

Jednou z nejlepších lokalit pro těžbu kryptoměn je ovšem v současnosti Island. Tento ostrovní stát disponuje obnovitelnými zdroji levné elektřiny, kterou produkují geotermální a vodní elektrárny. Díky výhodnému geografickému umístění ostrova na rozhraní Severního moře a Atlantského oceánu jsou navíc na Islandu nižší nároky na chlazení výpočetní techniky ve srovnání s jižněji položenými státy. Podle informací serveru Guardian se má letos zdvojnásobit příkon zařízení využívaných k těžbě kryptoměn na Islandu. Do konce roku by tím pádem narostl příkon islandských těžařů na úctyhodných 100 MW.

Podle dat z přelomu roku již příkon sítě související s těžbou nejznámější a nejrozšířenější kryptoměny Bitcoin dosahuje 3,4 GW. Roční spotřeba elektřiny související s těžbou Bitcoinů je pak 30,14 TWh. Bitcoin tak dokonce o několik setin předčí spotřebu elektřiny zaznamenanou v roce 2016 na Slovensku. I přes více než 50% propad hodnoty Bitcoinu je i při aktuální ceně Bitcoinu přesahující 9 500 USD těžba stále lákavá. Vzhledem k rostoucí výpočetní náročnosti těžby tak lze očekávat za předpokladu, že nedojde k zhroucení jeho ceny, pokračující růst spotřeby elektřiny související s těžbou těžbou této kryptoměny.