Australský energetický regulátor žaluje Engie kvůli blackoutu z roku 2017

DomůEnergetika v zahraničíAustralský energetický regulátor žaluje Engie kvůli blackoutu z roku 2017

Australský energetický regulátor v úterý oznámil, že bude vyžadovat penalizaci společnosti Engie za to, že údajně nenahlásila všechny dostupné výrobní kapacity, kterými disponovala na začátku roku 2017. Podle operátora případná aktivace dostupného zdroje mohla odvrátit blackout, který v nastal v Jižní Austrálii v únoru 2017.

Poslední kroky australského regulátora (AER) mají přinutit tamní výrobce elektrické energie, aby svá zařízení provozovali plně v souladu s pravidly trhu.

Zejména v případě Jižní Austrálie je soustava s rostoucím výkonem instalovaným v solárních a větrných elektrárnách stále závislejší na záložních zdrojích, především plynových elektrárnách, které soustavě musí zajistit dostatek výkonu v případě vysoké poptávky po elektrické energii a nepříznivých podmínek pro její výrobu z obnovitelných zdrojů.

Regulátor v úterý obvinil elektrárnu Pelican Point společnosti Engie z toho, že tamnímu operátorovi trhu (AEMO) nenahlásila dostupnost svého plynového bloku, který mohl po zadání požadavku začít dodávat elektrickou energii do 24 hodin.

Operátor trhu se stal terčem kritiky za to, že blok nedokázal využít k odvrácení blackoutu, který v Jižní Austrálii nastal v únoru roku 2017 v důsledku vysokých teplot, jež vedly ke zvýšené poptávce po elektrické energii.

„Jak se blížíme létu, je důležité, aby výrobci elektřiny poskytovali AEMO včasné a přesné informace o jejich výrobních možnostech, aby AEMO zajistil bezpečný provoz soustavy a dodávky pro australské spotřebitele a firmy,“ uvedla v prohlášení předsedkyně regulátora Paula Conboy.

Společnost Engie podle agentury Reuters tato obvinění odmítla, nicméně její mluvčí odmítl k záležitosti poskytnout podrobnější informace, jelikož je předmětem právních sporů.

Australští výrobci elektrické energie mohou při porušení národních pravidel trhu s elektřinou čelit pokutě až  100 tisíc australských dolarů za každé porušení povinnosti. Pokud by byl započítán každý den období, ve kterém operátor trhu nebyl informován o dostupnosti plynového zdroje, pokuta by se mohla vyšplhat až na 5 milionů dolarů (zhruba 78 milionů Kč).

Nedodržování pravidel chce regulátor tvrdě trestat

Australský energetický regulátor již dříve v tomto měsíci oznámil podání žaloby na větrné parky, které dle obvinění nedodržely standardy provozování, a přispěly tak dle jeho názoru k blackoutu v roce 2016. Ochrany větrných elektráren údajně zasáhly kvůli výkyvům napětí, ačkoliv dle pravidel měly situaci „vydržet“.