Domů
Energetika v zahraničí
Bidenova administrativa omezuje rozvoj těžby ropy, plynu i jiných surovin na Aljašce
Zdroj: Pixabay. Ilustrační snímek.
Zdroj: Pixabay

Bidenova administrativa omezuje rozvoj těžby ropy, plynu i jiných surovin na Aljašce

Bidenova administrativa podnikla kroky k omezení těžby ropy, zemního plynu a dalších surovin na Aljašce. Tím rozzlobila politické představitele státu, kteří tvrdí, že omezení bude stát pracovní místa a učiní USA závislými na zahraničních zdrojích. Kroky federální vlády však oceňují ochránci životního prostředí.

Pro Evropana nepříliš vypovídající zkratka NPR-A označuje oblast o rozloze 9,3 milionu hektarů na severu Aljašky. Ta je největší oblastí neporušené veřejné půdy ve Spojených státech.

Americké ministerstvo vnitra nyní dle agentury Reuters dokončilo nařízení o zablokování těžby ropy a zemního plynu na asi 40 % území této oblasti, aby ochránilo životní prostředí ledních medvědů a dalších volně žijících živočichů a způsob života komunit původních obyvatel.

Nové pravidlo by zakázalo pronájem ropných a plynových ložisek na 4,3 milionu hektarech této půdy a zároveň by omezilo rozvoj na dalších více než 809 tisících hektarech.

Ochránci přírody omezení oceňují

Ochránci životního prostředí, kteří jsou důležitou součástí Bidenovy základny před americkými volbami 5. listopadu, ocenili tyto kroky za ochranu přírodních lokalit a kulturních zdrojů v době změn v regionu.

"Vzhledem k tomu, že Arktida prochází dramatickými klimatickými změnami, je toto nové pravidlo naprosto nezbytné pro ochranu ptáků a ryb," řekl David Krause, prozatímní výkonný ředitel organizace Audubon Alaska.

Nové opatření nebude mít vliv na stávající těžbu ropy a zemního plynu, včetně projektu Willow společnosti ConocoPhillips o hodnotě 8 miliard dolarů, který Bidenova administrativa schválila loni.

V současné době se licence na těžbu ropy a zemního plynu týkají oblasti o rozloze přibližně 1 milion hektarů.

Opatření jsou v souladu se snahou prezidenta Joea Bidena omezit těžbu ropy a zemního plynu na veřejných pozemcích a ochranit 30 % americké půdy a vodních ploch v rámci boje proti změně klimatu.

"Jsem hrdý na to, že moje administrativa podniká kroky k zachování více než 13 milionů akrů v západní Arktidě a k uctění kultury, historie a trvalé moudrosti původních obyvatel Aljašky, kteří na těchto územích žijí a spravují je od nepaměti," uvedl Biden v prohlášení.

Rozpolcené obyvatelstvo Aljašky

Státní aparát se v souvislosti se zákazem odvolává na rizika pro populace ryb, na nichž jsou desítky domorodých komunit závislé z hlediska obživy. Domorodé obyvatelstvo Aljašky je však v otázce těžby ropy a zemního plynu rozděleno a některé skupiny se proti rozhodnutí administrativy ostře postavily s tím, že daně z tohoto odvětví pomáhají podporovat školy a infrastrukturu v jejich komunitách.

"Když nám seberete přístup k našim zdrojům, když řeknete, že nemůžete vrtat, nemůžete těžit, nemůžete zkoumat, nemůžete to přesouvat - to je energetická nejistota, o které mluvíme. Stále budeme potřebovat germanium, galium, měď. Stále budeme potřebovat ropu. Ale nebudeme ji získávat z Aljašky," řekla senátorka Lisa Murkowski.

Republikánští senátoři z Aljašky a několika dalších států uspořádali minulý čtvrtek tiskovou konferenci, na které široce očekávané rozhodnutí administrativy kritizovali.

"Konečné rozhodnutí o NPR-A ublíží právě těm obyvatelům, kterým má federální vláda údajně pomáhat, protože vrátí zpět roky pokroku, ochudí naše komunity a ohrozí naši kulturu Iñupiaqů," uvedl v prohlášení prezident Hlasu Inupiatů Arktidy Nagruk Harcharek.
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Petr Hariprasad Hajič
24. duben 2024, 13:43

Celkem logické rozhodnutí. Spotřebu fosilních paliv je potřeba snižovat, takže je celkem logické začít u ropy. Co se nevytěží, se ani nezpracuje.

Tomáš Foldyna
24. duben 2024, 16:12

Je to dost nesmyslná politika na jedné straně chtít snižovat vývoz z Ruska a na druhé straně omezovat vlastní vývoz. Bohužel je to typicky ujetá politika Bidenovy administrativy.

S panem kolegou výše rozhodně nesouhlasím ... Tímto způsobem "omezovat spotřebu" ropy není dobrý nápad hlavně v současné době.

Pavel Hek
24. duben 2024, 23:04

Bodejť by ne, Aljaška je krapet z ruky, mají tam divný počasí, prý je tam jen zima a 10. srpen. Krom toho se produkce z ropných břidlic navyšuje neuvěřitelným tempem.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se