Biden oznámil, že USA zakazují dovoz ropy, plynu a uhlí z Ruska
Americký prezident Joe Biden dnes oznámil, že Spojené státy zakazují dovoz ropy, zemního plynu a uhlí z Ruska. Tento krok udělaly kvůli ruské invazi na Ukrajinu. Biden řekl, že USA chápou, že mnoho amerických spojenců nebude schopných udělat to samé vzhledem k tomu, že jsou závislejší na dodávkách energetických surovin z Ruska.
„Nebudeme se podílet na dotování Putinovy války,“ řekl dnes šéf Bílého domu.
Ruský prezident Vladimir Putin 24. února zahájil invazi na Ukrajinu, jejímž cílem je podle něj zemi denacifikovat a demilitarizovat. Západ na Rusko v reakci na to uvalil tvrdé sankce, dovozu ruské ropy a zemního plynu se ale doposud netýkaly. Také britská vláda dnes oznámila, že do konce letošního roku přestane dovážet ruskou ropu.
Biden také upozornil, že rozhodnutí bude mít dopad i ve Spojených státech a že ceny pohonných hmot nadále porostou. „Putinova válka už na benzinových pumpách dopadá na americké rodiny,“ řekl prezident. Upozornil ale, že „dal jasně najevo, že obrana svobody něco stojí a něco stojí i ve Spojených státech“. Dodal, že to chápe jak jeho Demokratická strana, tak republikáni. Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová řekla, že tato komora Kongresu ještě dnes podpoří prezidenta tak, že „schválí silnou legislativu“ týkající se zákazu.
Biden přislíbil, že udělá vše pro to, aby pro Američany zmírnil dopady „Putinova zdražování“. Už nyní je ve Spojených státech nejvyšší inflace za 40 let.
Ceny ropy kvůli očekávání, že USA zakážou dovoz ropy z Ruska, výrazně vzrostly na 128 dolarů za barel, před začátkem ruské invaze se barel obchodoval za 97 dolarů. Zemní plyn se z Ruska do Spojených států nedováží.
Podle analytické společnosti Rystad Energy loni asi osm procent ropy a ropných produktů, které se do Spojených států dovezlo, pocházelo z Ruska. AP píše, že z dostupných dat amerického ministerstva energetiky vyplývá, že v posledním únorovém týdnu USA nedovezly z Ruska žádnou ropu.
Spojené státy se mohou ruskou ropu snažit nahradit dovozem z jiných zemí, což ale může být politicky problematické, podotýká agentura AP. Vlivní senátoři varují Bidenovu vládu, aby se nepokoušela uzavřít dohodu o dodávkách této suroviny s režimem venezuelského autoritářského prezidenta Nicoláse Madura. „Snahy Bidenovy administrativy sjednotit svět proti vražednému tyranovi v Moskvě nesmí být vyměněny za podporu diktátora, který je vyšetřovaný kvůli zločinům proti lidskosti,“ řekl v pondělí šéf senátního zahraničního výboru Bob Menendez. „Demokratické aspirace lidí ve Venezuele, stejně jako odhodlání a odvaha lidí na Ukrajině, jsou mnohem cennější než několik tisíců barelů ropy,“ uvedl také.
hab jrm
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se