Diskuze o jádru v Polsku neutichá, problémem je nepřekvapivě financování

DomůEnergetika v zahraničíDiskuze o jádru v Polsku neutichá, problémem je nepřekvapivě financování

Polský premiér Mateusz Morawicki prohlásil, že jedním z problému stavby první polské jaderné elektrárny je nepoměr mezi rychlostí splácení dluhu z financovaní investice a životnost resp. doba odepisování jaderné elektrárny. Zároveň je podle jeho slov zřejmé, že bez jaderných elektráren nebude možné splnit klimatické cíle, ke kterým je Polsko zavázáno.

Pro Polsko je téma jaderné energetiky stále velice aktuální, zejména pak s ohledem na financování výstavby nových jaderných bloku. Otázka financovaní a vysokých investičních nakladu je ovšem obecným problémem jaderné energetiky nejen v Evropě.

Hlavním problémem podle předsedy vlády je, že instituce poskytující financování chtějí financování splatit během 20 let, nicméně polskou ambicí je nastavit splatnost na dobu trvání životnosti elektrárny. Nové bloky jsou přitom projektovány zpravidla na trojnásobnou až čtyřnásobnou dobu. Jako minimum by přitom premiér požadoval 50 let.

Současně je stále jasnější, že cíle snížení emisí Polska nebude jednoduché splnit, pokud nedojde k významné obměně výrobního mixu. Aktuálně ve výrobě dominuje uhlí a právě jaderná elektrárna by mohla výrobní mix zbavit části emisí CO2.

Výroba elektřiny v Polsku v dubnu letošního roku

Přestože je projekt nového jaderného zdroje diskutován již několik let, diskuze o stavbě stále neutichá. Je zřejmé, že se sílícími tendencemi k ochraně klimatu a současně i rostoucí cenou povolenky, je nutné postupně obměnit výrobní mix.

Nicméně z části se jedná o politické rozhodnutí, obdobně jako v ČR. Navíc Polsko čekají na konci tohoto roku místní volby a podle informací polského deníku biznesalert.pl se dá očekávat, že další rozhodnutí o budoucnosti projektu proběhne až po těchto volbách.

Ředitel odboru pro jadernou energetiku při ministerstvu energetiky nicméně doufá, že první blok jaderné elektrárny by mohl být připojen k síti kolem roku 2030. Vše bude nicméně záviset na politickém rozhodnutí a na financování budoucí elektrárny.