Domů
Energetika v zahraničí
Dodávky uranu z Kazachstánu skrz alternativní trasy vedoucí mimo území Ruska nabírají zpoždění
Uranový koncentrát, nazývaný také "žlutý koláč" (yellowcake). Zdroj: IAEA
Zdroj: IAEA

Dodávky uranu z Kazachstánu skrz alternativní trasy vedoucí mimo území Ruska nabírají zpoždění

S ohledem na zvýšené riziko a sankce uvalené na Rusko v návaznosti na rozpoutání válečného konfliktu na Ukrajině se řada společností snaží snížit svou expozici těmto faktorům. Jednou z nich je i státem ovládaný těžař uranu Kazatomprom, který hledá alternativní trasy pro export své produkce. Tyto snahy nicméně podle společnosti nabírají zpoždění.

Kazatomprom navrhuje intenzivněji využívat transkaspickou cestu jako alternativu k přepravě uranu skrz území Ruska do přístavu v Petrohradu, odkud byl uran běžně vyvážen do Evropy a Severní Ameriky po desetiletí. Podle Askara Batyrbayeva, obchodního ředitele společnosti, sice aktuálně nejsou v platnosti žádná omezení vztahující se na přepravu uranu přes Rusko, nicméně přepravní společnosti dle něj často váhají nad přepravou zboží z Petrohradu vzhledem k riziku sankcí.

Transkaspická cesta byla dle Batyrbayeva otevřena v roce 2018 a je běžně využívána pro rutinní přepravu nákladu. Tato trasa propojuje těžební centra v Kazachstánu s přístavem v Aktau, odkud náklady putují přes Kaspické moře do přístavu v Baku v Ázerbájdžánu, kde jsou poté přeloženy a přepraveny po pevnině do přístavu v gruzínském Poti.

Tato trasa umožňuje přepravu látek 7. třídy, kterou mezinárodní regulace definují jako radioaktivní látky, jako například uran. Podle Batyrbayeva je přes tuto cestu přepraven minimálně jeden náklad ročně.

„Gruzii a Ázerbájdžánu chvíli trvalo porozumět tomu, jak nakládat s jaderným materiálem,“ uvedl Batyrbayev.

Do Kanady zatím žádný uran letos nedorazil

Kanadská společnost Cameco podle serveru S&P Global Platts na konci minulého měsíce při příležitosti zveřejnění ekonomických výsledků za letošní třetí čtvrtletí uvedla, že dodávky uranu z jejího joint venture s Kazatompromem byly letos zpožděny, a to s ohledem na snahy přesměrovat přepravu na alternativní transkaspickou trasu.

Kazatomprom rovněž zvažuje dodávky pomocí letecké přepravy, pokud by náklady na přepravu skrz alternativní trasu byly vysoké. V případě letecké přepravy je nicméně zásadní dostupná kapacita letadel.

Ve hře jsou i další alternativní trasy

Kromě současné transkaspické cesty společnost zvažuje i další dvě alternativní trasy. První z části kopíruje transkaspickou cestu až do přístavu v Baku, odkud by však následně mohl být uran přepravován do přístavu v tureckém Mersinu místo Gruzie. Zástupci Kazatompromu aktuálně o této možnosti vyjednávají s tureckými představiteli.

Další alternativní trasu by poté mohla nabídnout zóna okolo Alashankou, ležící na hranici Kazachstánu s Čínou. Podle Batyrbayeva jednání s Čínou o možnosti přepravy uranu z Alashankou přes Čínu do Šanghaje probíhají již roky. Dodávky uranu do zpracovatelských závodu v Číně z této oblasti podle Platts probíhají již nějakou dobu.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Martin P
3. listopad 2022, 15:07

Kazachstán - takový malý Sovětský svaz :-) . A taky narvaný surovinami z "celé periodické tabulky prvků". Nedivím se, že jediná trasa, která jakštakš klape, je trychtýř přes Azerbajdžán, Gruzii a případně Turecko. Čína, Pakistán, Rusko a Irán evropským zájmům moc nefandí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se