Domů
Energetika v zahraničí
Francie kvůli obavám o zajištění bezpečnosti dodávek elektřiny zdvojnásobila objem řiditelné spotřeby
vedení čeps

Francie kvůli obavám o zajištění bezpečnosti dodávek elektřiny zdvojnásobila objem řiditelné spotřeby

Francouzské ministerstvo pro ekologický přechod informovalo o zajištění 1,5 GW výkonu v tendru na poskytnutí tzv. odezvy strany spotřeby na rok 2021. Pro letošní rok má Francie k dispozici 770 MW řiditelné spotřeby. Navýšení této rezervy je jedním z opatření, která mají omezit potenciální negativní dopad nízké dostupnosti jaderných elektráren pro nadcházející zimu. 

Aby bylo omezeno riziko nedostatku výroby elektřiny v případě nadprůměrně chladného počasí i v listopadu a prosinci letošního roku, zajistilo ministerstvo dodatečných 371 MW řiditelné spotřeby i pro toto období.

Služba odezva strany spotřeby spočívá v dobrovolném omezení spotřeby elektřiny na období několika minut až hodin a slouží k řízenému snížení poptávky po elektřině v období vysoké poptávky po elektřině a nedostatečné výroby elektřiny.

Ministerstvo pro ekologický přechod připomnělo, že francouzský provozovatel přenosové soustavy RTE v červnu upozornil na negativní dopad koronavirové krize na plánované odstávky francouzských jaderných elektráren, který vedl ke snížení dostupnosti těchto pro Francii klíčových zdrojů elektřiny v letošní zimě.

„Ministerstvo oznámilo opatření, která mají přispět k udržení rovnováhy v elektrizační soustavě během zimy 2020-2021: optimalizace plánu odstávek jaderných reaktorů pro zajištění maximální dostupnosti během zimy, příspěvek na instalaci termostatu do výše 150 eur, kampaň o úspoře energie a podporu pro odezvu strany spotřeby,“ uvedlo ministerstvo.

Aby ministerstvo přilákalo nové subjekty k poskytování služby odezva strany spotřeby, zdvojnásobilo v letošním tendru maximální požadovanou platbu na 60 000 EUR/MW/rok. I díky tomu bylo v tendru úspěšných 59 poskytovatelů, kteří dohromady poskytnou 1 509 MW řiditelné spotřeby.

Nízká dostupnost jaderných elektráren

Provozovatel francouzských jaderných elektráren, společnost EDF, počítala ještě před propuknutím koronavirové krize s výrobou francouzských jaderných elektráren v letošním roce v rozmezí 375-390 TWh.

V dubnu však EDF odhad vlivem koronavirové krize na plány údržby reaktorů snížila o 20 % na 300 TWh. V červenci jej následně zvýšila na 315-325 TWh.

K zatím poslednímu navýšení odhadu výroby došlo minulý týden, kdy EDF oznámila nový plán 325-335 TWh. I přes navýšení odhadu však dle analytiků může dojít k nedostatku výroby v případě, že by přišly tuhé mrazy.

Pokles teploty o 1 stupeň = nárůst zatížení o 2,4 GW

Jak uvádí na svém webu provozovatel francouzské přenosové soustavy RTE, spotřeba elektřiny ve Francii je kvůli vysokému stupni elektrifikace sektoru vytápění silně závislá na venkovní teplotě.

„Citlivost spotřeby elektřiny na teplotě se v průběhu dne mění. V průměru je během zimy odhadována na 2 400 MW na stupeň Celsia,“ uvádí RTE.

Hrubá spotřeba elektřiny a složka závislá na venkovní teplotě. Zdroj: RTE
Hrubá spotřeba elektřiny a složka závislá na venkovní teplotě. Zdroj: RTE

Pro účely popsání fenoménu citlivosti spotřeby elektřiny na teplotě připravilo RTE srovnání závislosti denní spotřeby elektřiny na průměrné denní teplotě v období červenec 2018 až červen 2019 ve Francii, Velké Británii, Německu, Španělsku a Itálii.

Z prezentovaných závislostí je na jedné straně patrný nárůst spotřeby elektřiny při poklesu teploty pod 15 stupňů Celsia, přičemž křivka pro Francii je třikrát až pětkrát strmější než v ostatních zemích. V některých zemích je dále patrná závislost spotřeby elektřiny na teplotě ve dnech, kdy průměrná teplota překročí 20 stupňů Celsia. Na grafu níže je toto patrné u Španělska a Itálie, a to zejména díky rozšířenému využívání klimatizací.

Závislost spotřeby elektřiny na teplotě ve vybraných evropských zemích. Zdroj: RTE
Závislost spotřeby elektřiny na teplotě ve vybraných evropských zemích. Zdroj: RTE

Zdroj úvodní fotografie: ČEPS

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se