Britský regulátor posvětil provozovateli přenosové sítě připojení JE Hinkley Point C

DomůPřenos elektřinyBritský regulátor posvětil provozovateli přenosové sítě připojení JE Hinkley Point C

Britský energetický regulátor Ofgem dal zelenou projektu posílení části tamní přenosové soustavy, které má zajistit vyvedení výkonu z budované jaderné elektrárny Hinkley Point C. Proti projektu předloženém tamním provozovatelem přenosové sítě se regulátor ohradil v polovině loňského roku, kdy se terčem kritiky staly příliš vysoké odhady nákladů.

Spolu s výstavbou nové jaderné elektrárny Hinkley Point C, která byla zahájena loni na jaře, je důležitou otázkou možnost vyvedení jejího výkonu do britské sítě. Britský provozovatel přenosové soustavy, společnost National Grid, původně vyčíslil náklady na posílení sítě a připojení elektrárny na zhruba 840 mil. liber (cca 25 mld. Kč). Kvůli výši odhadu se však dostal do sporu s britským regulátorem, který chtěl veřejným tendrem dosáhnout nižší ceny.

Představy britského regulátora o ceně byly poněkud odlišné, projekt Hinkley–Seabank (HSB) by dle jeho názoru mohl být realizován za částku až o 20 % nižší. National Grid tak zřejmě projekt přepracovala, jelikož podle aktuálních informací agentury Reuters by náklady projektu měly dosáhnout 650 milionů liber, tedy částky srovnatelné s požadavky regulátora.

„V rámci neustálého úsilí o dosažení přínosu pro spotřebitele používáme nový přístup k benchmarkingu, abychom snížili náklady na připojení nové jaderné elektrárny Hinkley Point C. Jedná se o další příklad toho, jak vyvíjíme regulaci, abychom přinesli vylepšení naší elektrizační soustavy, a současně zajistili, že dopad na účty odběratelů bude co nejmenší,“ uvádí britský regulátor.

Britský regulátor však dodal, že stanoví společnosti National Grid pro projekt HSB přiměřené výnosy, částečně na základě zkušeností získaných z tendrů pro přenosová vedení připojující nové offshore větrné parky. Kromě možnosti vyvedení výkonu z jaderné elektrárny má posílení sítě navýšit její celkové přenosové možnosti a snížit omezení na jihovýchodě Anglie.

„Rozhodnutí Ofgemu neovlivňuje naše odhodlání realizovat projekt HSB včas a kvalitně podle našich licenčních povinností,“ uvedla v reakci na vyjádření regulátora společnost National Grid.