Domů
Energetika v zahraničí
Future Energy Forum: transformace norské energetiky je nutná

Future Energy Forum: transformace norské energetiky je nutná

12. dubna se v západonorském Bergenu konala konference pořádaná státní norskou ropnou společností Statoil, která si dávala za úkol představit nové trendy a směřování energetiky v Norsku. Statoil Future Energy Forum se letos především soustředilo na témata jako konkurenceschopnost norského plynárenství, jaké druhy energie budou relevantní pro ‚bezuhlíkovou budoucnost‘ či obecně jaké jsou vyhlídky norského ropného průmyslu. Fóra se účastnili i norský ministr pro ropu a energetiku a čelní představitelé Statoilu.

Probírána byla mimo jiné i témata politická – především ochrana životního prostředí a daně z fosilních zdrojů. To, zda v oblastech Lofot a Vesteråle provádět průzkum za účelem hledání nalezišť, je nyní ožehavým tématem v norských politických kruzích, stejně jako systém velkých daňových úlev ropným společnostem.

Zúčastnění odborníci vyslali jasný signál norské vládě a zákonodárcům o potřebnosti velkých změn v odvětví energetiky, přičemž byly často zmiňovány závazky plynoucí z výsledku Pařížské konference.

Příspěvky přednášejících se zaměřovaly především na budoucí, nízkouhlíkové směřování norské energetiky, ale i na současný na ropu orientovaný průmysl. Díky nízkým cenám ropy v poslední době toto odvětví značně ztrácelo zisky, což mělo dopad i v dalších průmyslových sektorech v Norsku. V zemi značně stoupla nezaměstnanost, jelikož mnoho lidí pracuje v ropném či s ním spojeném sektoru, a pokleslo HDP. Jedním z témat bylo tedy jak zvýšit finanční efektivitu ropného průmyslu.

2Fakt, že se nyní ropě dlouhodobě nedaří, přispívá k tomu, že se začínají stále hlasitěji ozývat hlasy vyzývající k prudkému přeorientování norské energetiky, ale také například systému univerzitního vzdělávání, kdy by mělo být podporováno, aby si více středoškoláků vybíralo technické obory a to především ty nezaměřené na ropu. Dále byla zmiňována důležitost podpory nových firem v perspektivních oborech, stejně jako technologické inovace.

Jedna z částí konference byla věnována oblasti rozvoje těžby a obchodu se zemním plynem. Norsko je třetím největším exportérem plynu na světě (po Rusku a Kataru) a v roce 2015 ho vyvezlo nejvíce za celou svou historii. Evropu zásobuje norský plyn z 20% a 2/3 zásob norského plynu ještě nebyly vytěženy (především v Barentsově moři), skýtají tedy velký potenciál.

4Bylo zdůrazňováno, že plyn bude nejspíše při transformaci energetiky hrát důležitou roli, zároveň je ale pouze přechodným řešením. Přeorientování na energetiku postavenou na užívání obnovitelných zdrojů společně se zemním plynem se nyní zdá nejvíce žádoucím, pokud zvažujeme ekonomickou náročnost a ekologické zatížení a Norsko, které má značné zásoby a infrastrukturu, by z tohoto mohlo těžit.

Zdroj úvodní fotografie: Christian Wilt

Štítky:

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se