Domů
Energetika v zahraničí
Norsko bude muset k dosažení emisních cílů těžit ropu a plyn s obnovitelnou elektřinou, nebo těžbu postupně ukončit
Image 2. Rig in Norway, Bredford Dolphin

©2008 Simon Townsley
Zdroj: Bredford Dolphin

Norsko bude muset k dosažení emisních cílů těžit ropu a plyn s obnovitelnou elektřinou, nebo těžbu postupně ukončit

Norsko bude muset předčasně uzavřít některá ze svých starších ropných a plynových ložisek, pokud nebude schopné využívat bezemisní elektrickou energií na více těžebních platformách. Podle norského ministra pro klima země pouze tak dosáhne klimatických cílů, které si stanovila pro rok 2030. Informovala o tom zpravodajská agentura Reuters.

Norsko je největším producentem ropy v západní Evropě. Na začátku roku 2020 Norsko zvýšilo svůj cíl snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030 na alespoň o 50 %, se snahou směřovat k 55 %, ve srovnání s rokem 1990. Do roku 2021 ovšem Norsko dosáhlo snížení emisí pouze o 4,5 % ve srovnání s rokem 1990. Norský ministr klimatu a životního prostředí Espen Barth Eide v rozhovoru s Reuters řekl, že je nemožné dosáhnout klimatického cíle bez využívání obnovitelné energie při těžbě ropy a plynu na moři.

Emise skleníkových plynů v Norsku v roce 2021 dle zdrojů. Procentuální srovnání roku 2021 s roky 1990 a 2020. Zdroj: Norský statistický úřad (Statistisk sentralbyrå)

V zemi se ovšem proti připojování těžebních ložisek k elektrizační soustavě vytvořila opozice. Důvodem jsou vysoké ceny elektřiny a obavy z jejího možného nedostatku a historicky nízká úroveň zásob vody v nádržích vodních elektráren, které jsou hlavním zdrojem výroby elektřiny v Norsku. Těžba ropy a plynu se v Norsku podílí zhruba z jedné čtvrtiny na celkových emisích skleníkových plynů země, a to zejména proto, že využívá zemního plynu k lokální výrobě elektřiny.

Řešením by mohly být offshore větrné elektrárny

Podle ministra by alternativou bylo spíše předčasné uzavření těchto ložisek na moři, než jejich úprava na využívání bezemisní elektřiny. To by ovšem bylo proti slibu, která současná vláda dala ropnému průmyslu, tedy sektor rozvíjet a nikoliv ho postupně uzavírat. Ministr Eide v rozhovoru uvedl, že odpovědí bude budování dalších obnovitelných zdrojů energien, primárně větrných elektráren na moři.

Norsko cílí na rozvoj 30 GW instalovaného výkonu větrných elektráren na moři do roku 2040. Ty by mohly vyrábět zhruba stejně elektřiny jako nyní v zemi vyrábí vodní elektrárny. V současnosti země doposud nemá s offshore větrnými elektrárnami velké zkušenosti. Dokonce i povolování větrných elektráren na pevnině bylo v roce 2019 z důvodu protestů veřejnosti pozastaveno.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Jan Kopecký
23. srpen 2022, 10:05

Jsem zvědav, jak to bude s "klimatickými cíli" až budou pod okny úřadů EU stát rozlícené davy občanů?

JVr
23. srpen 2022, 11:50

Myslím, že Norsko tím, že není v EU rolícené davy občanů EU trápit nemusí.

Ivan
23. srpen 2022, 10:05

budeme ekologicky těžit neekologické věci :D to už snad není ani kocourkov nebo banánová republika...

JVr
23. srpen 2022, 11:53

No nevím, druhá alterativa je přestat je težit.

Tam je pár problémů, že na to EU a myslím, že ani samotné Norsko, není připraveno (btw. Norsko je na to připraveno významně lépe jak EU).

Další problém pro Norsko je samozřejmě státní kasička, která z toho teď musí brutálně profitovat.

minduton
23. srpen 2022, 11:44

Putin se musí chechtat do dlaní.

...budeme ekologicky těžit neekologické věci...

No ona to zase rána z nebe není. Zcela vážně se např. v ČR koketuje s tím, že kompresory u plynových zásobníků se nebudou pohánět plynem (když už z toho zásobníku leze), ale elektřinou.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se