Domů
Energetika v zahraničí
Investice do čisté energetiky jsou v rozvíjejících se a rozvojových zemích nedostatečné
Nizozemsko offshore větrná elektrárna
Zdroj: Wikimedia Commons / Ad Meskens / CC BY-SA 3.0

Investice do čisté energetiky jsou v rozvíjejících se a rozvojových zemích nedostatečné

Ze zprávy IEA zaměřené na investice do energetiky vyplývá, že existuje obrovská propast mezi investicemi do čisté energetiky v rozvinutých ekonomikách ve srovnání s rozvíjejícími se a rozvojovými zeměmi. Podle IEA to potenciálně vytváří velké problémy při globálním boji pro změně klimatu. Informoval o tom web Financial Times.

V rozvíjejících se a rozvojových zemích chybí soukromé investice

IEA vydala zprávu zaměřenou na investice do energetiky s názvem World Energy Investment 2022. Podle této zprávy se od Pařížské dohody celkové investice do čisté energetiky zvýšily. Zpráva zaznamenala nicméně velkou propast mezi těmito investicemi v rozvinutých ekonomikách a v rozvíjejících se a rozvojových zemích. Více než 80 % prodejů elektromobilů se soustřeďuje v Evropě a v Číně. Z výdajů do infrastruktury pro elektromobily je více než 90 % koncentrováno v Číně, Evropě a USA.

„Mnohem více se musí udělat k překonání propasti mezi pětinovým podílem rozvíjejících se a rozvojových ekonomik na globálních investicích do čisté ekonomiky a jejich dvou třetinovém podílu na světové populaci,“ uvádí zpráva IEA World Energy Investmnet 2022.

Investice v rozvíjejících se a rozvojových zemích jsou stále na úrovni z roku 2015. Přestože mají tyto investice kvůli klesajícím nákladům vyšší dopad než například v roce 2015, tak to podle IEA stále není dostatečné.

V těchto zemích jsou investice do čisté energetiky mnohdy závislé na veřejných zdrojích, kdy státní firmy tvoří přibližně polovinu investic do energetiky. Tyto státní firmy ovšem často nebývají velmi zdravé a jsou často zadlužené. Zhoršující se ekonomický globální výhled dále komplikuje možnost států do čisté energetiky investovat.  

Pokud tato propast nebude překonaná, tak podle IEA hrozí, že na světě budou obrovské rozdíly v řešení klimatické změny a dosažení cílů udržitelného rozvoje. Proto je nutné rozvíjejícím se a rozvinutým zemím poskytovat finanční a technickou podporu, včetně kapitálu ze soukromého sektoru a financí z trhů s emisními povolenkami.

Nedostatečné jsou i investice do elektroenergetického sektoru

Dalším z dílčích zjištění zprávy IEA je, že během uplynulých tří let bylo nedostatečně investováno do elektroenergetického sektoru. K dosažení klimatické neutrality do roku 2050 jsou dle odhadu IEA nutné globální investice do elektroenergetiky ve výši 2 trilionů USD (přibližně 46,6 trilionů korun) ročně.

Nicméně v roce 2022 se očekávají celkové investice 975 bilionů USD (přibližně 22,7 trilionů korun). Aby bylo dosaženo alespoň energeticko-klimatických cílů, které si různé státy vytyčily, byly by nutné investice ve výši 1,2 trilionu USD (přibližně 28 trilionů korun).

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Ladislav Novák
28. červen 2022, 13:13

Tyhle kecy IEA jsou vážně k pousmání. :-D

Peter Zachara
28. červen 2022, 14:06

tie kecy maju svoju krochkajucu klientelu blahom, veseliacom sa na ciernom humore.

Maly Jarda
28. červen 2022, 15:03

Nikdo nikomu nebrání v instalaci efektivních zdrojů energie .. bohužel eurosoudruzi by nejraději stavěli vodní elektrárny na sahaře a fotovoltaické elektrárny ve Finsku

Galipoli
29. červen 2022, 08:57

Ideálně na pólech, páč tam Slunce 179 dní v roce vůbec nezapadá. A v kombinaci s druhým pólem... by byla EE po celý rok :-D. (to s tou kombinací mne napadlo po přečtení jistého PH, který chtěl přenášet EE z Austrálie, protože tam je den, když v Evropě je noc). (Disclaimer pro alternativně inteligentní bytosti jakéhokoli genderu: Toto je pustá sranda.)

Zbyněk Poisl
28. červen 2022, 19:23

Ta tzv. Čistá energetika je špinavější než hnědé uhlí! Jen to nikdo nechce vidět a bojí se to říct nahlas! CO2 bude v atmosféře dál stoupat a dál se bude oteplovat i kdyby se energie získávala jen z OZE! Takže je to celé na palici!

Turby
28. červen 2022, 22:28

co2 v atmosfere stoupa a klesa miliardy let a jeste to Zemi nijak neublizilo. I to fosilni co2 je prirodniho puvodu, takze i uhli je vlastne obnovitelny zdroj v geologickem meritku.

Ale "ekologum" to poslednich par desetileti prihrava necekane zisky. Takze je to vlastne takovy krasny ekologicko-socialisticky "kapitalismus" :-)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se