Kalifornská cesta za OZE: Kvůli bezpečnosti dodávek chce stát odložit uzavření několika plynových elektráren
Státní regulační komise Kalifornie, která v posledních letech intenzivně prosazuje rozvoj obnovitelných zdrojů, navrhuje odložit plánované ukončení provozu několika starých plynových elektráren se souhrnným výkonem přes 3,7 GW. Komise tak chce zabránit případným problémům se zabezpečením dodávek elektrické energie pro období mezi lety 2021 až 2023.
Kalifornská komise pro veřejné služby minulý čtvrtek předložila doporučení o odložení plánovaného ukončení provozu několika plynových elektráren na základě analýzy ukazující potenciální problémy se zajištění dodávek elektrické energie v následujících letech.
Analýza podle vyjádření komise hovoří o napjaté situaci v tamní soustavě již v současné době, kdy závislost na dovozu elektrické energie z jiných států dosahuje historických maxim. Tato skutečnost přináší velké nejistoty v otázce zajištění bezpečných dodávek elektrické energie tamním odběratelům.
Napjatá situace je podle komise způsobena několika trendy na tamním trhu s elektrickou energií, kdy se špičkové zatížení soustavy přesouvá do jiných denních a ročních dob, než domu bývalo dříve, roste podíl větrných a solárních elektráren na výrobě, které je nutné integrovat do tamní soustavy, dochází k uzavírání starých plynových elektráren a klesá spolehlivost dovozu elektrické energie s ohledem na rostoucí podíl obnovitelných zdrojů v jiných státech USA.
Komise tak tamní Výkonné radě pro vodní zdroje doporučuje prodloužit povolení pro několik plynových elektráren s průtočným chlazením, které by jinak musely ukončit provoz v následujícím roce. Zdroje by podle doporučení komise mohly zůstat v provozu až další 3 roky. Celkově se jedná o 9 výrobních bloků s instalovaným výkonem přes 3700 MW.
„Tyto zdroje s průtočným chlazením byly zúčastněnými stranami identifikovány jako klíčové pro bezpečné dodávky elektřiny pro Kalifornii mezi lety 2021 až 2023,“ uvedla komisařka Liane M. Randolphová.
Podle komisařky však nelze brát prodloužení jejich provozu na lehkou váhu, jelikož se podle názoru komise nelze na tento typ zdrojů v budoucnu spoléhat. Elektrárny s průtočným chlazením odebírají vodu z řek, jezer či moří, kterou do daného toku či vodního tělesa následně vrací ohřátou, čímž mohou negativně ovlivňovat místní ekosystém.
Mohlo by vás zajímat:
A přesně k tomuhle směřuje i Německo a Evropa. Čím více narůstá výkon OZE, tím více narůstá význam stabilních záložních zdrojů. A když nechceme v Evropě uhlí ani jádro, co nám pak zbývá ? Jen plyn ! Vývoj bateriových úložných systémů pokulhává za nárůstem kapacity OZE o desítky let.
Je ještě jedna varianta - zelený plyn vyrobený metanizací CO2+vody. CO2 se buď odebere přímo v plynové elektrárně, nebo z atmosféry (to je energeticky náročnější). Německo plánuje mít v roce 2022 1GW kapacity na výrobu umělého metanu.
Čím více narůstá OZE tím víc vzrůstá význam POUZE pružných klasických záložních zdrojů jako je plyn a voda. To jádro není, mimochodem před pár dny museli v Kalifornii dočasně uzavřít reaktor v jaderné elektrárně kvůli úniku radioaktivní vody z primárního okruhu.
Vzhledem k rostoucímu nedostatku chladící vody pro klasické tepelné elektrárny a úspěšnému zlikvidování poledního nedostatku elektřiny na klimatizace díky fotovoltaice půjde Kalifornie urychleně cestou rozvoje bateriové akumulace. Ta už není za fotovoltaikou zpožděna o desítky let, jak říkáte, ani 10-15 let jak jsem kdysi dávno říkal, teď kvůli enormním přípravám na růst elektromobilů je už "ztráta" tak 5 let.
Toto jsem se dnes dočetl na podporu mého tvrzení, viz výše: California sees solar+storage domination by 2030 with 11 GW / 44 GWh of batteries
The state’s 2019 IRP sees just over 11 GW solar power, and at least 11 GW – with up to 19 GW – of energy storage necessary to meet resource adequacy as part of the state’s legally required 60% renewable portfolio standard by 2030 as prices have fallen 50% since 2017.
NOVEMBER 14, 2019 pv-magazine.com
Dobrý den,
citace: Napjatá situace je podle komise způsobena několika trendy na tamním trhu s elektrickou energií, kdy se špičkové zatížení soustavy přesouvá do jiných denních a ročních dob, než domu bývalo dříve, roste podíl větrných a solárních elektráren na výrobě, které je nutné integrovat do tamní soustavy, dochází k uzavírání starých plynových elektráren a klesá spolehlivost dovozu elektrické energie s ohledem na rostoucí podíl obnovitelných zdrojů v jiných státech USA.
Co dodat? Poučme se z tohoto zářného průkopnického státu, zastavme náš skok do stejného šíleného, drahého a nezodpovědného experimentu! Stačí že Německo už skočilo, neskákejme s ním.
Doopravdy to pane Prokši chcete??? "Ano, odmítněme všechny ty šílené experimenty které přišly ze Silicon Valley. Pryč s počítači, internetem, ... Apple do koše!" Doopravdy to pane Prokši chcete? probuďte se.
Aha takze vse co prislo z kalifornie je podle vas dobre?
To je ale silny argument :-)
Záleží jen na tom jestli se tváří v tvář problémům "poděláte" nebo se je budete snažit řešit a vyřešit.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se