Domů
Energetika v zahraničí
Litva se od neděle obejde bez elektřiny z Ruska
přenosové vedení

Litva se od neděle obejde bez elektřiny z Ruska

Litva od neděle přestane spolupracovat s ruským dodavatelem elektrické energie v regionu, skupinou společnosti Inter RAO, oznámilo dnes ministerstvo energetiky pobaltské země. Litva tak přestane využívat všechny druhy energie z Ruska: plyn, ropu i elektřinu, poznamenala ruská redakce BBC na svém webu.

„Je to mimořádně důležitý milník nejen na cestě Litvy k energetické nezávislosti. Je to výraz naší solidarity s bojující Ukrajinou, protože nemůžeme dovolit, aby naše peníze financovaly ruskou válečnou mašinérii,“ prohlásil ministr energetiky Dainius Kreivys.

Dříve ohlásilo ukončení dovozu ruské elektřiny také Finsko, připomněla agentura Interfax.

Ruská média dávají litevské oznámení do přímé souvislosti s rozhodnutím evropské burzy Nord Pool ukončit obchodování s ruskou společností Inter RAO, přičemž toto rozhodnutí bude platit od neděle. Mluvčí ruské společnosti vysvětlil konec obchodování rizikem, že nebude možné za ruskou elektřinu zaplatit.

Interfax připomněl, že vývoz elektřiny společností Inter Rao v loňském roce vzrostl o 86 procent na 21,77 miliardy kWh, což bylo nejvíce za posledních deset let. Vývoz směřoval hlavně do Finska (8,2 miliardy kWh, což představovalo růst o 300 procent), Pobaltí (4,7 miliardy kWh) a do Číny (3,97 miliardy kWh).

Štítky:Rusko
Litva

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Rejpal
22. květen 2022, 01:17

Ano EU nakonec najde cesty jak se zbavit dovozu energií a surovin z Ruska . Akorát že na levných surovinách bude vydělávat Asie ,která z nich bude vyrábět levné hotové výrobky a v EU padne životní úroveň, region čeká dlouhodobý úpadek a najdou se ještě tací hlupáci co tomu tleskají zjevně nepochopili, že když jsou v EU 3 dražší materiály a energie než ve zbytku světa tak to vede k tomu, že vývoz je ekonomicky nekonkurenceschopný a což povede k pádu měny , který sice opět obnoví konkurenceschopnost jenže už při jiné životní úrovni obyvatel a o tom to je.

Ladislav Novák
23. květen 2022, 18:15

Rusko a jeho imperiální dobyvačnou politiku vyvolávající systematicky válku asi nemá smysl tady komentovat.

Rusko má ale svou velkou "pátou kolonu" v nesmyslné politice "ochrany klimatu" a "ekologie" (nezaměňovat s ekologií skutečnou, která byla fanatiky vytlačena mimo pozornost veřejnosti, protože nevyužívá stamiliony na reklamu a propagandu).

Green Deal a podobná fantasmagoria dokáží hospodářství států EU zlikvidovat i bez závislosti na surovinách z Ruska. Rusko je tady jenom "třešnička na dortu", a jak jste si mohl všimnout při zahájení zákeřné války proti Ukrajině v březnu 2022, Frans Timmermans (místopředseda EK a hlavní zelený ideolog GD) v této souvislosti (k úžasu celého světa) prohlásil, že Putin chce svým chováním jen odvést pozornost od klimatických hrozeb.

Takže je potřeba vnímat Timmermanse i Putina jako soupeře ve snaze "kdo dřív" zlikviduje ekonomiku EU. Společný cíl, každý ale s jinou ideologií. ;-)

Ladislav Novák
23. květen 2022, 19:56

To ještě neznamená že se kvůli surovinám musíme stát další ze sovětských (dnes ruských) totalitních kolonií.

P.S.: V USA mají cenu plynu někde na 10% současných cen EU. Co takhle se připojit k USA? :-P

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se