Domů
Energetika v zahraničí
Moskwová: Zásobníky plynu v Polsku jsou plné, dodávky podle plánu
Regulační stanice, plynový zásobník. Zdroj: RWE Gas Storage
Zdroj: RWE Gas Storage

Moskwová: Zásobníky plynu v Polsku jsou plné, dodávky podle plánu

Polsko má zabezpečené dodávky plynu na zimní sezonu. Zásobníky jsou plné a veškeré dodávky se uskutečňují podle plánu. Televizní stanici Polsat News to řekla ministryně životního prostředí Anna Moskwová. Dodala, že Polsko od doby, co ho Rusko odstřihlo od dodávek, může dostávat plyn z několika zdrojů, včetně Německa, České republiky a Litvy.

„Naše zásobníky plynu jsou plné a všechny dodávky se uskutečňují. Tuto zimu nám bude teplo,“ prohlásila Moskwová.

Koncem září má být také oficiálně otevřen plynovod Baltic Pipe, který má propojit norské zdroje plynu s Dánskem a Polskem. Pro letošní rok jsou dodávky plně zajištěné a pro rok 2023 se uzavírají smlouvy. Plynovod bude schopen přepravit do Polska deset miliard metrů krychlových plynu ročně.

Moskwová dodala, že Polsko má s dánským partnerem, společností Oersted, dohodu na dodávky šesti miliard metrů krychlových plynu a o dalších kontraktech, střednědobých a dlouhodobých, se jedná. Polsko samo vytěží až tři miliardy metrů krychlových plynu. Roční spotřeba plynu v Polsku se nyní pohybuje kolem 20 miliard krychlových metrů.

Ilustrační foto

Polsko se také podle ministryně zásobuje uhlím. Šéf polské energetické skupiny PGE nedávno uvedl, že firma má objednáno 11 lodí se 700.000 tunami uhlí, uvedla agentura PAP.

Evropská unie požaduje, aby členské země do začátku zimy naplnily zásobníky plynem alespoň z 80 procent. Česká republika podle premiéra Petra Fialy tento požadavek už splňuje.

Ruský Gazprom zastavil dodávky plynu do Polska koncem dubna. Polsko však již delší dobu podniká kroky ke snížení závislosti na ruském plynu. Kromě plynovodu Baltic Pipe, který má být oficiálně spuštěn 29. září, ve Svinoústí vybudovalo terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG), jehož kapacita se má zvýšit ze současných šesti miliard metrů krychlových za rok na 12 miliard metrů krychlových. Získává díky tomu plyn z Kataru, USA, Norska a od dalších vývozců.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Petr prochaska
4. srpen 2022, 14:41

Jenže polské zásobníky nepokryjí ani 15% polské roční spotřeby.

Ivan Švančara
4. srpen 2022, 23:11

robs si srandu? 100% je 100% a ty to nebudes znevazovat.

richie
5. srpen 2022, 13:40

:) presne tak, maju na 100% pokrytu spotrebu ... sice len na [i]necele dva mesiace[/i], ale [b]na 100%[/b]

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516