Domů
Energetika v zahraničí
Německo by se obešlo bez ruského plynu, řekl ministr hospodářství Habeck
Plynovod Nord Stream
Zdroj: Nord Stream

Německo by se obešlo bez ruského plynu, řekl ministr hospodářství Habeck

Německo by se dokázalo obejít bez dodávek ruského zemního plynu. Nebylo by to však snadné. V rozhovoru s rozhlasovou stanicí Deutschlandfunk to dnes řekl ministr hospodářství Robert Habeck. Největší evropská ekonomika je nyní závislá na dodávkách ruského plynárenského gigantu Gazprom, připomíná agentura Bloomberg.

Poptávka po plynu patrně poroste, protože Berlín postupně ukončuje výrobu elektřiny v jaderných a uhelných elektrárnách. Norsko, které je druhým dodavatelem suroviny, již těží plyn na plný výkon a Německo nemá terminál potřebný k dovážení zkapalněného zemního plynu (LNG).

„Německo se uzavřením jaderných a uhelných elektráren střelilo do nohy,“ konstatoval Tim Partridge, který ve společnosti DB Group Europe vede oddělení obchodování s energiemi.

Země se podle něj stává zranitelnou, když produkce obnovitelných zdrojů klesá a zemního plynu je nedostatek, což tlačí na růst cen, jako tomu bylo v loňském roce.

„Existuje možnost, že Německo získá dostatek plynu a dostatek zdrojů mimo dovoz ruského plynu,“ řekl dnes v rozhlase Habeck.

Německo by podle něj mohlo uspokojit své energetické potřeby a výpadek v dodávkách „kompenzovat“ jinými zdroji a dodavateli energie.

Německý kancléř Olaf Scholz v úterý kvůli eskalaci napětí na Ukrajině fakticky zmrazil schvalování kontroverzního ruského plynovodu Nord Stream 2 do Německa.

Habeck varoval před „přílišnými spekulacemi“ a uvedl, že energetické vazby s Ruskem přežily i předchozí krize. Uvedl také, že zastavení procesu certifikace plynovodu Nord Stream 2 neznamená, že je projekt nadobro zrušen.

Německo postupně odstavuje zbývající jaderné reaktory a uhelné elektrárny. Země se v roce 2011 po neštěstí v japonské jaderné elektrárně Fukušima rozhodla opustit jadernou energetiku. Zvýšení spotřeby plynu by mohlo pomoci tuto mezeru zaplnit. To je však v rozporu se snahou omezit závislost na Rusku a na fosilních palivech obecně. Plány na zahájení dovozu zkapalněného zemního plynu narážejí na četné překážky.

Dovoz LNG „nikdy nebude stačit k tomu, aby plně nahradil ruský plyn“, řekl ekonom Hans van Cleef z banky ABN Ambro. „Možná ho trochu nahradí, ovšem při delším a větším využíváním uhelných elektráren, ale to je samozřejmě v rozporu s klimatickými cíli,“ dodal.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Vojvodik Petr
23. únor 2022, 17:57

Dovezou v zimě elektřinu z česka. Trh mají pevně v rukou.

mart
23. únor 2022, 19:26

Třeba by šlo ruský plyn nahradit ruskou ropou, na které rusko vydělává více než na plynu a o které se raději nemluví. A když ani to nepomůže, tak by se ruské mohlo třeba přebarvit změnou vlajky na tankeru na nějakou přijatelnou zemi.

miro novak
23. únor 2022, 22:39

myslis tu zemi, kde zeny nemozu soferovat?

maly jarda
23. únor 2022, 23:36

Určitě to půjde , když bude Německo kupovat 5x předražený plyn od nezištných humanitaristů z USA a jejich přátel demokratů z Kataru , možná Německu USA s vysokohorskou přirážkou prodají i nějakou demokratickou ropu , kterou předtím nakoupili v Rusku

Zbyněk Poisl
24. únor 2022, 05:39

Dost silně mi to připomíná svalnatá slova bývalých soudruhů o tom, jak nepotřebujeme polovodiče a jiné zbytečnosti a jak si počkáme na celovodiče. Němci nepotřebijí jádro, nepotřebují plyn, snad ani uhlí a možná ani elektřinu a ropu. Oni si počkají na zázrak.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se