Německo s Francií podepsaly dohodu o energetické solidaritě
Berlín 25. listopadu (zpravodaj ČTK) – Německý kancléř Olaf Scholz s francouzskou premiérkou Élisabeth Borneovou dnes v Berlíně podepsali prohlášení o energetické solidaritě a vyzvali Rusko k zastavení bojů na Ukrajině. Scholz ruské ostřelování ukrajinských měst a energetické infrastruktury označil za bombardovací teror.
„Bombardovací teror musí skončit. Rusko musí stáhnout své vojáky z Ukrajiny, a to okamžitě,“ řekl Scholz.
Tématem první návštěvy francouzské premiérky v kancléřství byla vedle války na Ukrajině také energetická krize, která s ruskou invazí souvisí. Oba šéfové vlád pak po společném jednání před zraky novinářů podepsali dokument o energetické solidaritě. „Posílíme tak naši energetickou spolupráci – solidárně a přátelsky,“ řekl Scholz. Poznamenal, že z dohody budou mít užitek Němci i Francouzi. „Přátelé zůstávají přáteli i v nouzi,“ dodal.
Scholz řekl, že v historické přátelství mezi Berlínem a Francií je pro Evropu nyní ještě významnější. „Čím složitější situace panuje, tím důležitější je německo-francouzské přátelství,“ řekl.
Borneová na tiskové konferenci poukázala na spolupráci Německa, Francie a Španělska na projektu nového evropského bitevního letounu FCAS. Podle francouzské premiérky se podařilo dosáhnout dohody mezi zúčastněnými společnostmi. „Jsme na dobré cestě,“ řekla.
Na projektu se budou podílet firmy ze tří signatářských zemí – francouzský Dassault Aviation, Airbus v zastoupení Německa a španělská společnost Indra. Cílem je vyvinout nový bitevní letoun, který má od roku 2040 nahradit francouzské stíhačky Rafale a bitevník Eurofighter, na jehož vývoji a výrobě se vedle Německa a Španělska podílely také Británie a Itálie.
Mohlo by vás zajímat:
Francie pyšná na svoje jaderné elektrárny přišla do Německa škemrat o EE z větru.
Přesně tak, právě teď má Německo 10 GW z větru, 27,5 GW z uhlí a 10,5 GW z plynu, a tak neváhá ani minutu, posílá 950 MW elektřiny z větru do Francie a samo využívá elektřinu z fosilních zdrojů :-D
pre neho su cisla spanielska dedina
Jaderné el. Francouzům slouží vcelku dobře, až teď má Francie problém , ale je to problém ,který se neustále zmenšuje. Týden co týden. Takže v nejhorším případě je čekají 2 problémové měsíce. Německo při jejich energetické politice čeká 40 let problémů s energetikou. Protože bez fosilních paliv u nich není možno vyrobit dost energie na jejich zimní spotřebu a proto budou muset velkou většinu budov přestavět na domy v pasivním standartu s podlahovým topením a to bude trvat dlouho.
Motyčka, kdepak kamaráde. Ani ne za deset let začnou JE ve Francii dožívat a budou se rušit jedna po druhé. Do dvaceti let bude většina zrušena. To pak bude ten problém. Naštěstí má Francie dobré podmínky pro vítr i solár.
To se mýlíte , Francie plánuje stavbu nových bloků navíc při dnešních cenách energií se bude vyplácet staré bloky kompletně rekonstruovat a to povede k životnosti 60 a více let. Co se týče OZE , pak máte pravdu Francie má velký potenciál pro využití jak větrné tak solární energie , jenže na jejich využití v masovém měřítku prostě není technologie bude trvat ještě mnoho let než budou existovat baterie pro zálohování sítě alespoň na týden. třeba dnes má u nás FVE tak 1/10 výkonu - solární tok je 65W/m2 na kolmou plochu. Kdyby byl všední den máte 9GW zatížení takže potřebujete 90GW v FVE aby to pokryly to je prostě nesmysl . Prostě bez nějaké dlouhodobé akumulace to nefunguje a tu nemáme....
dufam, ze ta solidarita bude o krapanek vacsia ako pri zhabani zasielky rušok nemcami talianom. Hanba na tri storocia.
Evropa jde cestou vicerychlostni spolupráce. Ani u zastropovani plynu nefunguje shoda.
Zastropování plynu no podívejte se na Německo - Němci strop plynu něco přes polovinu toho našeho zato elektřinu mají o polovinu dražší. Je to proto ,že oni tu elektřinu nemají a tak ve skutečnosti nechtějí, aby spotřebitelé utekli přes tepelná čerpadla od plynu k elektřině. Kdežto
u nás se udělal strop tak , aby cena vytápění domů tepelným čerpadlem byla zhruba poloviční než plynem. Protože stát potřebuje snížit spotřebu plynu. Je jasné, že univerzální řešení neexistuje , každý stát si to musí udělat po svém. V každém případě současná energetická krize je vyústěním zelené politiky posledních 20 ti let. Pokud by stát začal používat šedou kůru mozkovou tak bude trvat 10 let než se přebuduje energetika, aby to zase fungovalo s novým mixem zdrojů energie a tepla zatím se ještě neděje nic kromě toho ,že se plyn bude pomalu nahrazovat tepelnými čerpadly a na střechách se budou instalovat FV panely což přinese pokles spotřeby paliv v létě. To ovšem je jen změna parametrů , ale celý systém se nezmění , plyn který se dnes využívá na vytápění domů se přesune díky tepelným čerpadlům do výroby el. energie a teplárenství , díky tomu a letní výrobě FVE bude možné snížit těžbu uhlí aniž by to znamenalo růst dovozu plynu. Ano bude to asi posun , jenže my potřebujeme rozvést teplo z jaderných elektráren do většiny velkých měst v republice a zahájit stavbu dalších bloků tak aby se teplem z JE vytápěla většina měst. Teplárenské soustavy , které si nezajistí teplo z jiných zdrojů než plynu bude třeba zrušit a přejít na individuální vytápění budov je to totiž výhodnější.
Neni to uplne pravda, ze nemci maji 2c vyssi ceny el. Ted mi lidi z nemecka hlasi, ze jim chodi nove predpisy okolo 0.6 - 0.8€/kWh dle regionu a dodavatele. Coz je vice mene podobne jako aktulani ceny na 2023 u nas.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se