Domů
Energetika v zahraničí
Norská vláda chce zavést opatření umožňující omezit vývoz elektřiny
Norská vlajka
Zdroj: Kjell Jøran Hansen / Creative Commons / CC BY 2.0

Norská vláda chce zavést opatření umožňující omezit vývoz elektřiny

Norská vláda představila několik opatření zaměřených na zajištění zásob vodních zdrojů, včetně možnosti úřadů zasáhnout a omezit vývoz elektřiny v případě kriticky nízké hladiny vodních nádrží. Proti omezování vývozu elektřiny z Norska, které je tradičním vývozcem, se vyjádřil Statnett, norský provozovatel přenosové soustavy.

"Musíme zajistit, aby Norsko mělo dostatek energie," řekl ministr energetiky Terje Aasland. "To znamená zajistit bezpečnost našich vlastních dodávek. Musíme se spolehnout na to, že v našich vodních nádržích bude vždy dostatek vody."

Aasland uvedl, že věří, že další opatření v balíčku zabrání nutnosti snižování vývozu. Mezi tato opatření patří povinnost provozovatelů vodních elektráren udržovat bezpečnost dodávek, vypracování plánů na zajištění zásob vodních zdrojů a zavedení přísnějších požadavků na podávání zpráv o stavu naplněnosti nádrží. Očekává se, že vláda zavede opatření před příští zimní sezónou.

Norsko, které je propojeno podmořskými kabelovými HVDC vedeními s Německem, Dánskem a Spojeným královstvím a několika AC propojeními se sousedním Švédskem, pravděpodobně neomezí kapacitu vývozu elektřiny do sousedních zemí, uvedl Aasland. Potřebuje však politický nástroj, který by zabránil nedostatku dodávek v době, kdy jsou zásoby vody pro vodní elektrárny nízké, dodal Aasland.

"Přezkum energetické situace v letech 2021-22 dospěl k závěru, že norská elektrizační soustava se stala zranitelnější vůči neočekávaným událostem," uvedla vláda. "Legislativní změny, které připravujeme, vyjasní povinnosti provozovatelů vodních elektráren s cílem zajistit bezpečnost dodávek."

Vláda však nestanovila, jak nízká musí být hladina v nádržích, aby k takovému zásahu mohlo dojít. Má tak být na energetických orgánech, aby určily potřebu případného omezení vývozu.

"Bylo by to příliš složité. Mohlo by to být také kontraproduktivní. Pokud stanovíte pevnou spodní hranici, mohlo by to mít nezamýšlené důsledky například na schopnost poskytovat podpůrné služby," řekl Aasland s odkazem na služby, které umožňují udržovat stabilitu přenosové soustavy.

Statnett se vyjádřil proti omezování vývozu

Proti zavedení omezení vývozu elektřiny se v loňském roce vyjádřil norský provozovatel přenosové soustavy Statnett. Omezení vývozu pro zabránění výpadkům by mohlo vést k tomu, že podobná opatření zavedou i další země, což by omezilo možnost v případě potřeby dovážet elektřinu ze zahraničí, uvedl Statnett.

Společnost Statnett ve svých zprávách navrhla, aby místo toho země nadále motivovala výrobce v jižním Norsku v šetření vodou v nádržích, což již vloni vedlo ke snížení výroby elektřiny na několikaleté minimum a čistému dovozu v některých týdnech. Společnost rovněž navrhla dohodu se společností Equinor o provozování plynové elektrárny Mongstad, která byla určena k vyřazení z provozu. Její provoz má nyní pokračovat minimálně do června letošního roku.

Kjetil Lund, šéf energetické agentury NVE, uvedl, že je zásadní získat pochopení sousedních zemí, pokud situace se zdroji dosáhne úrovně, která vyžaduje omezení vývozu. A to, aby se předešlo odvetným opatřením, která by mohla situaci ještě zhoršit.

Norsko jako tradiční vývozce elektřiny

Sousední provozovatelé přenosových soustav vyzvali Norsko, aby vývoz nesnižovalo, a uvedli, že by to mělo negativní dopad na severský trh a snížilo bezpečnost dodávek v celém regionu.

Norsko je čistým vývozcem elektřiny díky vysoké výrobě elektřiny ve vodních elektrárnách, které v Norsku zajišťují zhruba 90 % výroby elektřiny. Vláda však přichází se zmiňovanými opatřeními v reakci na mimořádně suchý rok, který způsobil rekordní ceny elektřiny v jižním Norsku.

Statnett navíc na konci loňského roku varoval, že od roku 2027 bude zemi hrozit deficit ve výrobě elektřiny, protože rostoucí poptávka v zemi převyšuje rozvoj nových výrobních zdrojů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Ivan Švančara
29. leden 2023, 09:21

roztlieskavaci, takto vyzera solidarita v praxi.

Richard Vacek
29. leden 2023, 10:49

Kdyby se zeptali naší vlády, tak by jim řekli, že vývoz omezit nejde. Nejprve totiž elektřinu musíme vyvézt na burzu a pak si ji s přirážkou koupit. Je divné, že tuto samozřejmost v Norsku nechápou.

Emil
29. leden 2023, 11:59

To těžko, žádná taková povinnost neexistuje.

Ajrocket
29. leden 2023, 13:02

To se ta fáma rozšířila hodně rychle.

Petr prochaska
29. leden 2023, 13:22

Takhle to úplně není. Výrobci elektřiny sice prodali za levno - 50 EUR/MWh spekulantům 2-3 roky dopředu a potom distributoři kupovali od spekulantů za 400 EUR/MWh i více. ČEZ a další výrobci za prodeje na burze ručí a musí mít na burze deponované peníze, tak aby v případě, že by výrobce elektřinu nedodat, tak by se za tyto peníze nakoupila na trhu.

Nicméně vláda mohla říci, aby už další objemy elektřiny výrobci na burzu neposílali a poslali je přímo distributorům za vládou určenou cenu.

Emil
29. leden 2023, 15:27

Takhle to taky úplně není. Distributoři nic nekupují, nakupují dodavatelé, kteří nakupují tolik elektřiny na kolik mají zákazníky. Těžko mohou kupovat výrazně (do zásoby) více nebo výrazně méně. Je to tedy jen na zákaznících, na jak dlouho mají zafixovanou elektřinu. Výrobci pak logicky prodávají tomu kdo dá nejvíc, je jim úplně jedno kdo to je. Elektřinu prodávají s předstihem tak, aby se ochránili proti kolísání její ceny, protože obvykle neví jestli za tři roky bude dražší nebo levnější než v době kdy ji prodávají. Typicky např. na příští rok 75 % výroby, na další rok 50 % výroby a na další 25 % výroby. To se může v současnosti zdát jako nevýhodná strategie, ale např. v době covidu to bylo naopak.

Ivan Novák
29. leden 2023, 16:45

P. Procházka asi myslel distribuci jako retailový prodej, a nikoli v tom regulovaném významu, jak ho používají předpisy (nejen české), občas to tu někdo nerozliší nebo zamění a vznikají zmatky. Ohledně podílu dlouhodobých a krátkodobých obchodů ve vztahu k nasmlouvaným odběratelům - vzpomeňte na nezajištěné spekulující bandity typu Bohemia Energy a bezzubý ERÚ.

Emil
29. leden 2023, 18:17

Troufám si říci, že nezajištění spekulující bandité typu Bohemia Energy skončili už předloni, proto jsem je ani nezmiňoval. Dnes si všichni hlídají, aby nebyli ani málo ani moc zajištěni, aby nedopadli stejně.

Pravoslav Motyčka
29. leden 2023, 13:19

To je normální politika svrchovaného státu, vyvážím to co nepotřebuji. ČR by se mohla chovat stejně kdyby nebyla v područí EU a USA. No tak my vyvážíme elektřinu abychom mohli mít obce pod smogem a dovážet LNG z USA. Stavět levné zdroje energie nám zakázali. Ekonomicky jsme na tom hůře než v roce 2019 , meziroční inflace v potravinách je 27%, a jdeme do další recese , takže za 3 roky na tom budeme hůře než dnes tomu říkám politika , ale jak je vidět z voleb lidem to u nás vyhovuje. Tak OK.

Richard Vacek
29. leden 2023, 14:13

Pro mě je nepochopitelné, že si z průměrného platu v Rusku koupí stejně nafty nebo benzínu jako u nás, ale elektřiny 2.5x více a plynu dokonce 10x tolik.

U plynu třeba dobře, nemáme ho dostatek. Ale u elektřiny? Vždyť patříme mezi největší exportéry na světě. Snad jsme se 17 TWh v rámci světa na pátém místě (před námi je Kanada, Rusko, Paraguay a Francie).

Emil
29. leden 2023, 15:12

17 TWh ČR nevyváží už hodně dlouho a cena elektřiny ani žádné jiné komodity se neurčuje tím kolik se jí vyveze nebo doveze.

hellokitty
30. leden 2023, 08:58

tak hlavne ze maju lacne tie fosline paliva

https://www.reddit.com/r/UrbanHell/comments/10ohbje/omsk_russia/

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se