Domů
Energetika v zahraničí
Norský státní fond vykázal v prvním čtvrtletí ztrátu, poprvé za dva roky
Norská vlajka
Zdroj: Raul Herbster / Creative Commons / CC BY 2.0

Norský státní fond vykázal v prvním čtvrtletí ztrátu, poprvé za dva roky

Norský státní investiční fond, který je největší svého druhu na světě, vykázal v prvním čtvrtletí ztrátu 653 miliard norských korun (1,7 bilionu Kč). Válka na Ukrajině a další globální události měly totiž negativní dopad na akcie a dluhopisy. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Fond je ve ztrátě poprvé od roku 2020.

Fond spravuje aktiva v hodnotě 1,3 bilionu USD (29,1 bilionu Kč). Návratnost investic za leden až březen činila minus 4,9 procenta.

„První čtvrtletí se vyznačovalo geopolitickými turbulencemi, které také ovlivnily trhy,“ řekl náměstek ředitele správcovské společnosti Norges Bank Investment Management Trond Grande.

„Výnos byl záporný u akcií i u cenných papírů s pevným výnosem, ale kladný u realitních fondů neobchodovaných na burze,“ dodal.

Kromě ruské invaze na Ukrajinu globální trhy také zasáhl nárůst počtu nakažených covidem-19, hlavně kvůli variantě omikron, a prudký nárůst inflace, který snížil hodnotu státních dluhopisů.

Zhruba 70,9 procenta aktiv fondu bylo na konci března investováno do akcií, 26,3 procenta do cenných papírů s pevným příjmem, 2,7 procenta do realitních fondů neobchodovaných na burze a 0,1 procenta do infrastruktury obnovitelných zdrojů energie.

Norsko se 27. února rozhodlo, že se investiční fond zbaví všech aktivit v Rusku, a to právě kvůli invazi ruských vojsk na Ukrajinu. Má však problém s realizací svého rozhodnutí, protože Rusko zakázalo cizincům obchody na svých akciových trzích. Fond tehdy uvedl, že má podíly ve 47 firmách a vládní dluhopisy v hodnotě zhruba 25 miliard norských korun.

Fond byl založen v roce 1996 a investuje peníze získané z prodeje ropy a zemního plynu. Drží podíly ve zhruba 9300 společnostech po celém světě a vlastní asi 1,3 procenta všech akcií obchodovaných na burzách. Cílem fondu je zajistit, aby mělo Norsko dostatek peněz i v době, kdy éra fosilních paliv skončí. Peníze fond investuje výhradně mimo Norsko, aby nepřehříval norskou ekonomiku. Na každého občana Norska nyní připadá z fondu zhruba 240.000 USD (5,4 milionu Kč).

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Vojvodik Petr
21. duben 2022, 19:29

Moc elektromobilů?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516