Polsko získalo grant ve výši 214,9 milionů euro (cca 5,5 miliardy korun) od Evropské komise na stavební práce pro projekt Baltic Pipe. Plynovod Baltic Pipe propojí Norsko, Dánsko a Polsko. V minulých letech projekt z programu CEF získal již dva granty na svou přípravnou fázi.

Polsko získalo finanční pomoc od Evropské unie z programu Nástroj pro propojování Evropy (Connecting Europe Facility, CEF). CEF je programem, který se zaměřuje na poskytování grantů podporujících projekty společného zájmu v odvětvích dopravních, telekomunikačních a energetických infrastruktur. Tento program je součástí finančního rámce EU 2014-2020.

Plynovod spojující Norsko a Polsko

Cílem plynovodu Baltic Pipe je vytvoření nové dodávkové trasy pro evropský trh. Projekt by tak snížil závislost na ruských dodávkách. Počátky projektu sahají do roku 2009, přičemž k významnému urychlení došlo v roce 2013, kdy byl projekt vybrán jako tzv. projekt společného zájmu (project of common interest, PCI). Právě na základě statusu PCI může Baltic Pipe získat financování z programu CEF. Finální investiční rozhodnutí bylo učiněno v listopadu 2018.

Baltic Pipe, 900 km dlouhý plynovod, by měl být uveden do provozu v roce 2022. Plánovaná kapacita je 10 miliard metrů krychlových zemního plynu ročně, přičemž se bude jednat o norský plyn. Plyn bude přepravován do Polska a mohl by být přepravován dále do zemí střední Evropy, jako jsou ČR, Slovensko, Maďarsko, pobaltské státy a Ukrajina. Podle Komise by plynovod také umožnil přepravu LNG z terminálu Svinoústí na dánský trh.

Mapa plynovodu Baltic Pipe. Zdroj: baltic-pipe.eu

Nejedná se o první finanční pomoc

Projekt již dříve z CEF  získal prostředky na přípravné studie projektu  a jiné přípravné aktivity před samotnou realizací. Tyto granty bude možné čerpat maximálně do 50 % veškerých oprávněných nákladů na jednotlivé části projektu, EU se tedy na financování spolupodílí společně s investorem projektu.

Nyní se jedná již o realizační část projektu a finanční pomoc bude čerpána na stavební práce. V tomto případě se EU bude podílet do výše 30 % veškerých oprávněných nákladů, přičemž maximální možná výše pomoci od EU činí 214,9 milionů euro (cca 5,5 miliardy korun).

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *