Domů
Energetika v zahraničí
Při výrobě elektřiny se v USA loni spotřebovalo nejméně fosilních paliv od roku 1994
Čínská uhelná elektrárna Shuozhou. Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Shuozhou_coal_power_plant.JPG

Při výrobě elektřiny se v USA loni spotřebovalo nejméně fosilních paliv od roku 1994

Spotřeba energie obsažené ve fosilních palivech pro výrobu elektřiny ve Spojených státech v posledních 10 letech postupně klesá. Za poklesem kromě postupného růstu výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů stojí především přesun od využívání uhlí k zemnímu plynu, jelikož paroplynové elektrárny dosahují při výrobě elektrické energie vyšší účinnosti než uhelné zdroje. Výroba i spotřeba elektrické energie ve Spojených státech od roku 2010, kdy se zotavily po mírném propadu v období ekonomické recese, relativně stagnují.

V loňském roce klesl objem uhlí spáleného v amerických elektrárnách na nejnižší hodnotu od roku 1982, v případě ropy se jednalo dokonce o vůbec nejnižší hodnotu od roku 1949, od kterého má americká vládní agentura U.S. Energy Information Administration (EIA) k dispozici relevantní data. Spotřeba zemního plynu pro výrobu elektrické energie v USA v posledních letech stabilně stoupá, po rekordním roce 2016 nicméně loni mírně poklesla.

Objem primární energie ve fosilních palivech využívaných k výrobě elektrické energie v USA mezi lety 1990 a 2017. Zdroj: EIA

Co se týče celkového množství energie, v loňském roce americký elektroenergetický sektor spálil více energie v uhlí (13,4 mld. GJ) než v případě zemního plynu (10 mld. GJ). V objemu vyrobené elektřiny na tom však oba zdroje byly srovnatelně.

Zatímco ještě v roce 2000, kdy plynové elektrárny neměly ve Spojených státech tak silné postavení a v průměru dosahovaly účinnosti srovnatelné s uhlím, s poklesem cen zemního plynu se začalo budovat více paroplynových elektráren, které nyní svým výkonem převažují nad plynovými zdroji bez parního okruhu. Vzhledem k vyšší účinnosti tyto zdroje k výrobě stejného množství elektrické energie potřebují méně energie v palivu než uhelné elektrárny či plynové zdroje bez parního okruhu.

S využíváním účinnějších paroplynových elektráren tak postupně roste průměrná účinnost využívání energie fosilních paliv. V roce 1994 americké tepelné elektrárny spalující fosilní paliva potřebovaly na výrobu 1 kWh elektrické energie v průměru 3 kWh tepla, v loňském roce to bylo 2,75 kWh tepla.

Vývoj výroby elektrické energie v plynových a uhelných elektrárnách a její energetická náročnost. Zdroj: EIA

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se