Domů
Energetika v zahraničí
Průzkum: Více než čtvrtina domácností v USA měla v roce 2020 obtíže pokrýt své energetické potřeby
Zdroj: Pixabay

Průzkum: Více než čtvrtina domácností v USA měla v roce 2020 obtíže pokrýt své energetické potřeby

S raketovým růstem cen energetických komodit se téma energetické chudoby stává stále aktuálnějším, a to zejména v regionech závislých na dovozu zemního plynu či dalších komodit. Přestože se ceny plynu a elektřiny drží ve Spojených státech stále na výrazně nižší úrovni než například v Evropě, i tamní domácnosti mohou mít problémy pokrýt své energetické potřeby. Podle posledního průzkumu z roku 2020 uvedla více než čtvrtina tamních domácností, že měla obtíže se zajištěním svých energetických potřeb.

Na přelomu let 2020 a 2021 provedla americká vládní agentura U.S. Energy Information Administration (EIA) průzkum napříč tamními domácnostmi. Z průzkumu dle agentury vyplynulo, že v průměru 34 milionů amerických domácností neboli 27 % všech domácností, zaznamenalo obtíže s placením účtů za elektřinu nebo s udržením teploty obydlí na bezpečné či zdravé teplotě. Ve srovnání s předchozím průzkumem z roku 2015 se tak jedná o zhruba desetinový pokles, kdy obdobné potíže tehdy oznámilo na 37 milionů domácností.

Kromě celkového poklesu nejistoty mezi americkými domácnostmi poklesl mezi lety 2015 a 2020 rovněž celkový počet domácností, které v průzkumu označily všechny jednotlivé komponenty. Největší pokles podle EIA nastal mezi posledními dvěma průzkumy u položky obdržení oznámení o přerušení dodávek, kterou v roce 2020 označilo 10 % domácností vůči 14 % z roku 2015.

Podíl domácností v USA které nahlásily obtíže s pokrytím svých energetických potřeb. Zdroj: EIA

V průzkumu domácnosti rovněž uváděly, jak často se potýkaly s obtížemi během posledních 12 měsíců, a to zda měsíčně, některé měsíce, 1 až 2 měsíce, či vůbec. V případě položky obdržení oznámení o přerušení dodávek domácnosti nejběžněji zažívaly tuto formu energetické nejistoty 1x až 2x ročně, u jiných položek poté častěji.

V dotazníku byly domácnosti rovněž dotazovány, zda nemohly využívat své systémy vytápění či klimatizace z důvodu jejich poruchy a nedostatečného množství finančních prostředků na opravu či z důvodu vysokých nákladů na jejich provoz, které si domácnosti nemohly dovolit. 1,4 milionů domácností (zhruba 1 % všech domácností v USA) poté uvedlo, že některý z členů domácnosti musel vyhledat lékařskou pomoc, jelikož v jejich obydlí nebyla udržována bezpečná teplota.

Do posledního průzkumu se dle EIA zapojilo téměř 18,5 tisíc domácností, tedy vůbec nejvíce v historii. Kromě statistik o energetické nejistotě průzkum rovněž shromáždil data o elektronice, spotřebičích či typech osvětlení, které domácnosti využívají.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se