Domů
Energetika v zahraničí
Putin a Orbán se dohodli na navýšení dodávek plynu z Ruska
Vladimir Putin a Viktor Orbán
Zdroj: Kremlin.ru / Creative Commons / CC-BY-4.0 (licence)

Putin a Orbán se dohodli na navýšení dodávek plynu z Ruska

Výsledkem jednání mezi prezidenty Ruska a Maďarska, kteří mimo jiné diskutovali témata týkající se energetiky, je vzájemná neformální dohoda o navýšení objemu plynu, který Maďarsko odebírá z Ruska. Orbán to uvedl po setkání, které se konalo 1. února.

O výsledcích jednání mezi Putinem a Orbánem informoval web CEEnergynews. Maďarsko podepsalo novou dlouhodobou dohodu o dodávkách plynu s ruským Gazpromem v říjnu loňského roku. Prezident Ruské federace na jednání konaném 1. února zdůraznil, že podzimní dohoda o dodávkách plynu zajišťuje Maďarsku bezpečnost a dlouhodobou stabilitu. Dodal také, že je důležité, že Maďarsko má díky tomu možnost nakupovat plyn pětkrát levněji, než je cena na světovém trhu.

Podle dohody Gazprom dodává do Maďarska 4,5 miliardy metrů krychlových plynu ročně. Konkrétně je pak dopravován dvěma trasami - 3,5 mld. přichází přes Srbsko a 1 mld. poté přes Rakousko. Dohoda se státním Gazpromem je uzavřena na 10+5 let, což znamená, že po deseti letech mohou obě strany navrhnout úpravy výše nakupovaného objemu.

Orbán označil dohodu za klíčovou a naznačil, že by následně preferoval navýšení nyní sjednaných množství. Upozornil, že Evropa je nyní v energetické krizi, takže dlouhodobá stabilní dohoda je obzvláště důležitá.

Na zasedání byla rovněž vznesena otázka jaderné elektrárny Paks. Orbán potvrdil, že Maďarsko v projektu pokračuje. Maďarský ministr zahraničních věcí a obchodu Péter Szijjártó před několika dny informoval vedení Rosatomu, generálního dodavatele projektu, že pokud budou předložená povolení schválena, může projekt v květnu vstoupit do realizační fáze.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Jaroslav Loudil
2. únor 2022, 11:39

Orbán je chytrý politik , takového bychom potřebovali i u nás. U nás jenom Zeman popřál Číně vše nejlepší do nového lunárního roku tygra a už se na něj slétlo hejno různých podržtašků a patolízalů mocných , kteří křičeli , že je to lidská spodina , zrůda , která chce v ČR svrhnout demokracii a zavést komunismus. Jsem pro vyvážené vztahy se všemi mocnostmi , pochlebovat servilně jenom Washingtonu , to pro nás do budoucna znamená prvotřídní marasmus. Eh, nejdříve nám diktovala Vídeň do 1918 ,pak Paříž do 1938, pak Berlín do 1945, pak Moskva do 1989 , nyní zase Washington. Naši politici tvrdí, že jsme malí a slabí, musíme prý poslušně šoupat nohama a servilně lešit kliky našim poručníkům. Jak vidno na Maďarsku, je možné být v NATO i EU a přitom pravidelně létat do Moskvy či Pekingu a potřásat si rukou s Putinem nebo Xi. Malé Madǎrsko dělá "velkou politiku" a přináší mu to jenom výhody, nyní bere 5 krá levnější plyn, než zbytek Evropy.

hlpb
2. únor 2022, 12:13

Myslíš včerejší komické Milošovo vystoupení v televizi? To byla zdravice do Číny? Já myslel, že si zkoušel před OH oblouky obřího slalomu.

Miloslav Černý
2. únor 2022, 12:20

Když je někdo schopen se za každou cenu udržet u moci, může snadno zapomenout na násilné podmanění Ruskem. Nyní navíc není jasné, co všechno se za tímto obchodem může skrývat, když zároveň jde plyn přes Maďarsko na Ukrajinu.

hlpb
2. únor 2022, 12:30

Tak Orbán je autokrat stejně jako Půťa, snad v dubnu prohraje a Maďarsko se vrátí mezi demokratické státy. Jestli Orbán zůstane u moci, měla by EU Maďarsko z EU vyhodit.

Maly Jarda
2. únor 2022, 12:52

Ti demokraticky zvolení "autokrati" jsou nejhorší

... Ještě že tady jsou ti nikým nevolení "demokraté" v Bruselu plus Američani a Němci co chtějí rozkazovat celé Evropě a ti největší "demokraté" v Kataru co nám budou prodávat ten nejdemokratičtější plyn na světě s vysokohorskou přirážkou

Jiří Kelnar
2. únor 2022, 13:44

Chybka Jardo, Evropský parlament je volený, Evropská rada jsou volení premiéři. Předseda komise je jmenován ER a schvalován EP. To byste mohl psát, že každý premiér ČR je nikým nevolený. A to oba dva víme, že je hloupost, co?

JVr
2. únor 2022, 12:46

Pro Putina je rozdrobená (nejednotná EU) přesně to, co potřebuje. Takovéto kroky jak na poli energetiky, tak při vakcnaci (nabízel Sputink všem, i když ho měl málo) jsou přesně to, co EU drobí.

Maďaři jsou nyní na dobré cestě k totalitě a není tak divu, že vrána k vráně sedá, Putinovi to vyhovuje a podpoří to i tím plynem. Mám jisté pochybnosti že nám, jako zalistovanému nepřiteli by nabídl dlouhodobý kontrakt za stejnou cenu.

maly jarda
2. únor 2022, 12:49

Takové smlouvy mohli mít v Evropě všichni . Ale to by tady pak Američani nemohli prodávat jejich předražený nekvalitní plyn.

Petr
2. únor 2022, 13:40

Puťka už si svolává svoje kámoše na poradu. Tento nejbohatší člověk planety má velký mindrák že ho skoro nikdo nebere vážně.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se