Domů
Energetika v zahraničí
Řecko a Turecko chtějí dál jednat o sporech, které se týkají i ložisek ropy a plynu
Těžba ropy. Zdroj: https://www.flickr.com/photos/deepwaterhorizonresponse/

Řecko a Turecko chtějí dál jednat o sporech, které se týkají i ložisek ropy a plynu

Řecko a Turecko budou pokračovat v jednáních o sporech ve vzájemných vztazích na konci února nebo na začátku března. Dnes to uvedl řecký premiér Kyriakos Mitsotakis, aniž by datum blíže upřesnil. Obě země obnovily vzájemné rozhovory po čtyřech letech na konci ledna, připomněla agentura Reuters. Napětí mezi Aténami a Ankarou se v minulých měsících zvýšilo kvůli tureckému geologickému průzkumu v Egejském moři.

Řečtí a turečtí vyjednávači se mají v Aténách sejít ještě před summitem Evropské unie, který je naplánován na 25. března. Podle řeckého premiéra jsou jednání krok správným směrem. „Turecko ale musí být ve svém chování konzistentní,“ dodal Mitsotakis.

Vyjednavači obou zemí se sešli na konci ledna v Istanbulu po čtyřleté pauze. Už během několika hodin jednání vyšlo najevo, že Turecko a Řecko mají odlišnou představu o náplni rozhovorů. Řecko chce jednat pouze o vymezení námořních ekonomických zón v Egejském moři. Turecko chce vést rozhovory také o dalších sporných bodech ve vzájemných vztazích, například rozdělení Kypru či o odsunu vojsk z řeckých ostrovů, jež se nachází nedaleko tureckých břehů.

Ilustrační foto

Řecko dříve uvedlo, že by se mohlo ohledně vymezení zón v Egejském moři obrátit na Mezinárodní soud v Haagu, pokud s tureckou stranou nenajde dohodu.

Napětí mezi Tureckem a Řeckem vzrostlo v druhé polovině loňského roku poté, co Ankara zahájila v Egejském moři geologický průzkum. Průzkum, jehož cílem je zmapovat zásoby ropy a plynu v oblasti, podle Atén porušuje mezinárodní právo, protože se týká řeckého pevninského šelfu. Ankara tvrdí, že právo neporušuje.

Ve sporu se za Atény postavila Evropská unie, jejímž je Řecko členem. V prosinci rozhodla posílit sankce proti tureckým subjektům zapojeným do průzkumu. Brusel však stále tento krok neudělal. Podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella Evropská komise nechceme sankcemi zmařit zlepšování vztahů mezi Tureckem, Řeckem a Evropskou unií.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.