Domů
Energetika v zahraničí
RTE: Francie by v zimě mohla v některých dnech čelit výpadkům elektřiny
přenosové vedení

RTE: Francie by v zimě mohla v některých dnech čelit výpadkům elektřiny

Francie by za letošní zimy mohla v některých dnech čelit výpadkům v dodávkách elektrického proudu. Uvedl to dnes šéf provozovatele francouzské přenosové soustavy RTE Xavier Piechaczyk. Produkci elektřiny ve Francii v poslední době omezují výpadky v tamních jaderných elektrárnách.

Prognóza RTE pro dodávky elektřiny zdůrazňuje nebezpečí výpadků proudu v lednu, napsala agentura Reuters. Mluvčí francouzské vlády Olivier Veran řekl televizi BFM, že výpadky elektřiny nelze vyloučit, pokud bude leden obzvlášť studený.

„Existují rizika, ale nesmíme si myslet, že výpadky proudu jsou nevyhnutelné,“ řekl Piechaczyk rozhlasové stanici France Info.

„Nyní máme k dispozici 35 gigawattů jaderného výkonu, cílem je dosáhnout 1. ledna 40 až 41 gigawattů a zakončit leden na zhruba 43 gigawattech ve srovnání s celkovou kapacitou 61 gigawattů,“ dodal.

Francouzská elektrárenská společnost EDF se nyní ve svých jaderných elektrárnách potýká s bezprecedentním počtem výpadků, což vedlo k poklesu produkce jaderné energie na třicetileté minimum.

Scénář RTE podle Piechaczyka zahrnuje riziko „některých dnů v této zimě“, kdy bude nutné částečné odpojení odběratelů od elektrické sítě. Někteří analytici podle agentury Reuters uvedli, že kvůli chladnému počasí by první výpadky v dodávkách elektřiny mohly nastat již v pondělí.

Francouzská vláda podle Reuters rozeslala místním samosprávám závazné instrukce ohledně priorit při přidělování dodávek elektřiny. „Jakékoliv plánované výpadky by neměly postihnout více než čtyři miliony odběratelů současně,“ cituje Reuters z instrukcí. Lokální omezování dodávek by podle instrukcí nemělo trvat déle než dvě hodiny a RTE by ho měl ohlašovat den předem.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Lukáš
1. prosinec 2022, 19:59

To skôr Nemecko ak bude fukat a svietit tak ako posledne dni, 44% z uhlia, 24% z plynu aktualne... 18,7 gw EE z plynu to sa tak casto v nemecku nevidi.

A ta uhlikova stopa, kde je Greta? :D

Milan Vaněček
1. prosinec 2022, 20:56

Německo bude mít velkou uhlíkovou stopu a francouzi zase blackouty. Uvidíme tu zde vyhlašovanou spolehlivost 24/7/365 jádra. Realita zase jednou dostihuje mýty jaderných aktivistů.

Emil
1. prosinec 2022, 21:03

Zatím tu vidíme jen Vaněčkova zbožná přání vydávaná za "realitu" a stavění slaměných panáků.

Lukáš
1. prosinec 2022, 21:34

Neviem ci zijeme na rovnakej planete ?!

Jadro dokaze bezat 24/7/365 a obcasne zdroje?

Josef
2. prosinec 2022, 17:45

Lukáší ta občasnost OZE je vlastnost se kterou všichni počítají a plánují dle toho mix zdrojů, a proto jsou zálohy, Poruchy a prodloužené odstávky JE ve FRA jsou neplánované a sám vidíte, že FRA je nemá jak zálohovat

Pravoslav Motyčka
1. prosinec 2022, 21:35

Pro hlupáky Francouzký problém s jádrem se vyřeší v řádu týdnů, každý týden až do konce roku budou spouštět 1 blok a v lednu další takže ano čeká je možná nějaké omezení průmyslu na několik hodin denně , když přijdou mrazy , ale je to jednorázové , protože jádro je z principu stabilní zdroj , kdežto problém OZE je to dán z jejich fyzikální podstaty, kdy energie větru a slunce je prostě nestabilní. Odstavení jádra je čistě o zelené ideologii a ničem jiném.

Turby
1. prosinec 2022, 21:39

To, ze nejaky vyrobce je v poslednich letech neschopny kvalitne svaret protoze to ve Francii uz moc lidi neumi neznamena to, ze technologie je spatna.

Mohu ti ukazat par zfusovanych a po par mesicich nefunknich solarnich panelu. Budes pak taky tvrdit, ze solarni energetika je nesmysl?

Ja si porad rikam, ze jsi dost stary a mel by jsi jeste byt schopen pouzivat rozum. A ne psat takove argumentacni fauly. Mel by jsi se stydet.

Ivan Švančara
2. prosinec 2022, 10:01

Vanecek je ostuda tohoto portalu.

Martin P
3. prosinec 2022, 07:15

I přes naléhavost situace Francouzi spouštějí bloky postupně - prvním parametrem je bezpečnost. Což sice je ošemetné pro ceny na burze, ale rozhodně je zodpovědné. Celkem v rozporu s kecy o Černobylech apod. , nicht wahr?

Josef
2. prosinec 2022, 17:42

Že by to bylo tím, že ač je SRN obviňováno, že likviduje fosilní zdroje bez náhrady a tlačí OZE, tak nyní spustilo fosilní zálohy??

Milan Vaněček
2. prosinec 2022, 10:05

Jaderní fanatici jsou nepoučitelní, jako všichni jiní fanatici, viz diskuse výše. Ale teď i novináři přiložili do hysterie,

píší viz Monitoring zde, že "Němci i Britové se chystají na blackout".

Takže co je (má být a zřejmě je) společným jmenovatelem budoucích problémů a blackoutů?

Odpověď: je to špatná energetické politika Evropy, ať už dominuje jádro (Francie), či OZE (Německo), či si drží obojí (Britanie, Švédsko). Je to o špatné politice, ne o špatných elektrárnách.

Uchránění jsou jen energeticky téměř izolované země na Pyrenejském poloostrově (Španělsko a Portugalsko, což jsou i země s bouřlivým rozvojem obnovitelných zdrojů energie).

Samozřejmě, díky té špatné politice (pro spotřebitele elektřiny, tj pro průmysl a občany, kteří to vše platí-mnohonásobně přeplácejí) tečou ty miliardy EUR od stovek milionů lidí do kapes té malinké menšiny (ovlivňující politiku), která všechny ty peníze zase získá, peníze se neztratí...

Co takhle začít diskutovat o skutečných příčinách vysokých cen?

Tu prvou jsem už naznačil.

Ivan Švančara
2. prosinec 2022, 17:08

Skutocne priciny vysokych cien, Vanecku?

1. Bezbreha tlac 60 miliard eur mesacne,

2. prednostny vykup z OZE,

3. emisne povolenky.

Turby
3. prosinec 2022, 00:05

A prozradili ti uz, ze slunce je take jaderny zdroj? Takze FVE a VTE jsou sekundarni jaderne zdroje?

Pravoslav Motyčka
4. prosinec 2022, 22:24

Fanatismus právě způsobil zavírání JE. A co se týče Španělska a Portugalska , tak ti problémy nemají, protože mají výborné podmínky pro OZE a velice mírnou zimu. ( pokud nějakou) Solární elektrárny ve Španělsku fungují v lednu jako u nás v březnu a pokud máte v Barceloně v lednu průměrnou teplotu přes den okolo 14°C . Tak klimatizace mají mnohem menší spotřebu na vytápění než v létě na chlazení. Je to dost jiná situace než když u nás přijde vpád Arktického vzduchu a přes den je -8 a v noci -15. Ve Finsku je pak přes den - 15 a v noci - 30 vítr nefouká a solární elektrárny fungují 4 hodiny denně na 10% výkonu. A nebo dnešní počasí tam kde byla inverze a mlha dávaly FVE tak 3% výkonu sázet na tyto zdroje u nás jako na páteř energetické koncepce je naprostý nesmysl jediné k čemu jsou FVE dobré je to , že ušetří palivo v létě ,které pak zůstane na zimu . Tam kde to nepochopily a zavřeli elektrárny mají problémy , ČR problém nemá protože má uhlí a o tom to je.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se