Domů
Energetika v zahraničí
Rusko si udržuje vliv na světovou jadernou energetiku
Bulharská jaderná elektrárna Kozloduj
Zdroj: KZNPP

Rusko si udržuje vliv na světovou jadernou energetiku

Rusko je důležitým hráčem v odvětví jaderné energetiky. Dvě pětiny v současnosti stavěných jaderných reaktorů v zemích mimo Rusko používá ruské technologie. Stejně tak desetina provozovaných reaktorů mimo Rusko pochází z Ruska. Svůj vliv si Rusko udržuje i v dodávkách jaderného paliva. Uvádí to zpráva serveru Financial Times.

Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii bylo v roce 2021 na celém světě v provozu 437 reaktorů. Přibližně 10 % reaktorů mimo Rusko, tj. 42 reaktorů mimo Rusko, využívalo technologii VVER sovětské konstrukce. Zdaleka nejvíce reaktorů VVER mimo Rusko má Ukrajina, kde tuto technologii využívá všech 15 provozovaných reaktorů, a Česká republika, kde je jich šest.

Podobně z 52 reaktorů, které se v současnosti staví po celém světě s výjimkou Ruska, jich 21 využívá technologii VVER. Nejvíce jich mají Čína, Indie a Turecko (po čtyřech), ruskou technologii využívají také země jako Bangladéš, Egypt a Írán.

Reaktory ve výstavbě. Červeně reaktory ruského původu, modře ostatní reaktory. Zdroj: Financial Times

Podle Jonathana Cobba, analytika Světové jaderné asociace, je převaha reaktorů ruské konstrukce, které se v současné době staví, zčásti otázkou načasování.

"Samotný ruský reaktorový program byl v uplynulém desetiletí, kdy byla podepsána řada smluv na tyto projekty, velmi aktivní. Je to srovnatelné s pohledem do 70. a 80. let. Westinghouse byl obzvláště aktivním developerem v USA, což vedlo k širšímu přijetí jeho technologie po celém světě," uvedl Cobb..

Rusko bylo také velmi agresivní v propagaci své technologie, tvrdí Tim Stone, předseda britské Asociace jaderného průmyslu.

"Ruská vláda udělala to, že tyto jaderné programy [v jiných zemích] významně podpořila,” uvedl Stone.

Rusko bylo v roce 2021 také sedmým největším producentem uranu. I v průběhu války na Ukrajině Rusko nadále dodávalo jaderné palivo do reaktorů v EU. Státem vlastněný Rosatom se na světové kapacitě obohacování uranu podílí zhruba 40 %,, což z něj činí klíčového dodavatele, protože většina jaderných elektráren využívá obohacené palivo.

Stejně jako Rusko je i Čína vysoce aktivní ve vývozu jaderných technologií. Podle Mezinárodní agentury pro energii je 27 z 31 projektů výstavby reaktorů zahájených od roku 2017 ruské nebo čínské konstrukce..

Česká republika z bezpečnostních důvodů vyloučila ruské a čínské společnosti z tendru na výstavbu nového reaktoru ve své jaderné elektrárně Dukovany.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Pavel
15. listopad 2022, 10:26

jak je vidno mělo by se tam zdůraznit to kolik je z nich evropských- amerických a kolik ruských čínských korejci si hrají podle sebe také by se mělo zdůraznit jak dlouho trvá výstavba a jaká je kvalita viz finská elektrárna co ji stavěli frantíci no a z tohoto celkového pohledu bychom pochopili že naše vyspělé společenství jenž se ohání demokracií a kulturou umí ho.no

Emil
15. listopad 2022, 10:45

Zrovna konvenční ostrov té finské elektrárny, kvůli němuž se teď odkládá komerční provoz, nestavěli "frantíci" ale německý Siemens.

Milan Bačík
15. listopad 2022, 11:59

Jaderné elektrárny sice stavět neumíme, ale za to máme nadstandardní přehled o tom, jaké to má sociologické dopady na společnost.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se