Domů
Energetika v zahraničí
Rusko a Spojené arabské emiráty zahájily bilaterální spolupráci v energetice

Rusko a Spojené arabské emiráty zahájily bilaterální spolupráci v energetice

Národní ropná společnost Abú Dhabí (Abu Dhabi National Oil Company, ADNOC) prodala podíl ve svém projektu Ghasha ruské firmě Lukoil. Zároveň firma ze Spojených arabských emirátů podepsala strategickou dohodu s firmou Gazprom Neft o spolupráci v oblasti upstreamu, downstreamu a technologické spolupráci.

Možná spolupráce v LNG, jádru a elektroenergetice

Dohody s Lukoilem i Gazprom Neft byly podepsány v rámci jednání během návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina a dalších ruských představitelů ve Spojených arabských emirátech (SAE). Rusko a SAE v posledních letech spolupráci v oblasti energetiky zintenzivnily, stejně jako svou spolupráci v rámci platformy OPEC+.

Ministři energetiky obou zemí podepsali memorandum o porozumění, které předpokládá vytvoření společné pracovní skupiny. Cílem pracovní skupiny by bylo vypracování konkrétních návrhů možných projektů, na kterých by země spolupracovaly. Podle ruského ministra Alexandera Novaka jsou možnými oblastmi spolupráce LNG, jaderná energetika a elektroenergetika.

První konkrétní projekt byl již podepsán

ADNOC prodala ruskému Lukoilu 5% podíl v projektu Ghasha, ve kterém mají podíl i firmy jako Eni, OMV a Wintershall. Ten sestává z několika polí kyselého zemního plynu (s vyšším podílem sulfanu) u pobřeží Abú Dhabí. Očekává se, že tato pole budou v roce 2025 produkovat zhruba 42,5 milionů metrů krychlových zemního plynu denně. Zároveň v těchto ložiscích národní ropná společnost Abú Dhabí plánuje těžit i ropu.

ADNOC rovněž podepsala strategickou rámcovou dohodu s Gazprom Neft v oblasti těžby, spotřeby a technologické spolupráce.

„Tato strategická dohoda představuje potenciál nových vzrušujících příležitostí pro obě společnosti v sektoru těžby i spotřeby, umělé inteligence a kyselého plynu, kde má ADNOC významné neprozkoumané rezervy. Naše firma doufá, že tuto dohodu budeme moci přetavit v nové vzájemně prospěšné partnerství, které vytvoří dlouhodobé a udržitelné hodnoty.“

Ahmed Al-Jaber, státní ministr a CEO ADNOC

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.