Saudská Arábie zavádí schéma na podporu obnovitelných zdrojů energie

DomůEnergetika v zahraničíSaudská Arábie zavádí schéma na podporu obnovitelných zdrojů energie

Saúdská Arábie se v rámci plánů na diverzifikaci národního hospodářství rozhodla podpořit investice do obnovitelných zdrojů energie a do jejich vývoje a výroby. V neděli představila projekt s názvem Mutjadeda, který bude poskytovat půjčky pro individuální projekty zaměřené na OZE.

Saúdský fond pro průmyslový rozvoj, jehož objem je vyčíslován na 28 miliard USD, bude v rámci programu pro rozvoj a výrobu technologií pro OZE poskytovat půjčky ve výši až 4,5 miliardy dolarů. Výše půjčky se bude odvíjet od vlastnictví dané společnosti, která se o ni přihlásí. Podpořené subjekty budou jak výrobci komponent, tak i nezávislé projekty týkající se rozvoje OZE. Program je zaměřený rovněž na společnosti, které chtějí OZE implementovat a začít tak ke své činnosti využívat zelenou energii.

Největší exportér ropy na světě v poslední době dokazuje, že chce svou ekonomiku začít postupně transformovat. Ze saúdského národní investičního fondu, obdoby například Norského penzijního fondu, rovněž poputuje značné množství prostředků na podporu OZE a firem produkujících komponenty pro větrné a solární elektrárny. Království například plánuje přechod na zemní plyn pro výrobu energie, jelikož v současnosti je často vyráběna přímým pálením ropných produktů.

Dle viceprezidenta fondu Ahmeda AlGwaize bude fond poskytovat prostředky jak saúdským, tak i zahraničním firmám, pokud tyto mají svou pobočku v Saúdské Arábii. Plány s diverzifikací saúdské ekonomiky prosazuje především korunní princ Mohammed bin Salman. Ten představil svůj program nazvaný Vision 2030 zaměřený na rozvoj ekonomiky v době „poropné“. Příjmy průmyslového fondu byly v lednu zvýšeny o 60 %, aby z něj byly poskytovány prostředky mimo jiné na rozvoj energetiky.

Zdroj úvodního obrázku: Irish Times

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Přenosová soustava 3D
Prohlédněte si v názorné mobilní aplikaci, jak funguje česká přenosová soustava!
Web podporují