Domů
Obnovitelné zdroje
Spotové ceny elektřiny se na českém trhu dostávají během víkendů pravidelně do záporu
Solar panel against blue sky
Zdroj: SEF

Spotové ceny elektřiny se na českém trhu dostávají během víkendů pravidelně do záporu

Jak jsme již dříve informovali, elektřina „zdarma“ je v letošním roce na českém trhu rekordně často. K 27. červenci byla záporná cena k vidění na DT OTE již 234x. Jedním z důvodů, proč tomu tak je, je pokles zatížení během víkendových dní. Dalším je nárůst instalovaného výkonu ve fotovoltaických elektrárnách (FVE). Tento fakt může, s ohledem na chybějící provozní podporu, ohrozit její další rozvoj a plnění klimatických závazků ze strany ČR.

Spotové ceny elektřiny se zvláště během víkendových dní dostávají již pravidelně do záporných hodnot. Naposledy se tak stalo o uplynulém víkendu v neděli. Situace není výjimečná pro Českou republiku, děje se tak napříč všemi státy s dostatečným množstvím fotovoltaických elektráren připojených do soustavy.

Důvodem, proč se tak děje během víkendových dní nebo svátků, je fakt, že v tomto období je obecně nižší zatížení soustavy. Pokles zatížení proti všedním dnům lze vidět na grafu níže.

V loňském roce dosáhl nárůst instalovaného výkonu nových FVE takřka 1 GW. Nainstalováno bylo cca 83 tis. nových zdrojů. Průměrný výkon tak byl cca mezi 11-12 kWp. Z toho lze usoudit, že se instalovaly především malé střešní instalace pro rodinné domy či společnosti. Důvodem nárůstu byla zejména energetická krize způsobující bezprecedentní nárůst cen energií pro koncové spotřebitele.

Za první pololetí letošního roku bylo dle dat Solární asociace nainstalováno 484 MWp, resp. v meziročním srovnání téměř totožná hodnota. Významnějším rozdílem je počet instalací, který byl téměř poloviční (více zde). Zjednodušeně řečeno se instalovaly větší FVE, avšak obecně stále ne skutečně velké FVE. Ty jsou potřeba, aby byly naplněny klimatické ambice ČR. Efekt nových malých a středních instalací je nicméně na trhu již zřetelný.

Na českém trhu se začíná stále výrazněji formovat tzv. kachní křivka (anglicky „duck curve“). Kachní křivka charakterizuje ubývající zatížení soustavy v důsledku vzrůstajícího počtu decentrálních zdrojů, v našich podmínkách zvláště FVE. Více o kachní křivce zde.

Kachní křivka se bude s narůstajícím instalovaným výkonem ve FVE dále prohlubovat. Jinak řečeno, počet záporných cen bude narůstat. Situace si všímají bankovní instituce, které jsou obezřetné vůči poskytování úvěrů pro velké fotovoltaické projekty. Ty mají v ČR dostupnou investiční podporu, nikoli však provozní. Projekty ovšem nemají, s ohledem na výše zmíněné, zajištěnou návratnost a podmínky bank jsou proto velice striktní.

Zde je nutno vnímat rozdíly mezi menšími a většími instalacemi. Malé rodinné nebo firemní instalace mohou uspořit pro koncové spotřebitele rovněž regulovanou složku elektřiny (poplatky vztažené na přenášené množství). Jejich návratnost se může pohybovat okolo 7 let.  Velké projekty oproti tomu kalkulují pouze s komoditní cenou elektřiny, přičemž pracují s výhledovými cenami, nikoli s historickými.

Východiskem pro velké projekty mohou být, vyjma provozní podpory, PPA kontrakty. Tyto dlouhodobé kontrakty však nejsou dosud na území ČR běžné a k uzavření dochází výjimečně. Výběr protistrany přitom není jednoduchou záležitostí – kontrakt bývá uzavírán na 5, 10 nebo 15 let. Protistrana se volí nejen s ohledem na stávající stav, ale i na budoucí a je nutno položit si otázku, zda tato protistrana bude schopna plnit své závazky po celou dobu trvání smlouvy, tedy také za zmiňovaných 5, 10 nebo 15 let.

Strategickou záležitostí státu je vyhodnocení, zda je predikovaný nárůst výkonu nových obnovitelných zdrojů v souladu s reálným směřováním trhu. Otázkou tak je, zda je ČR na cestě k instalovanému výkonu 10,1 GW ve fotovoltaických elektrárnách do roku 2030, jak si předsevzala v Národním klimaticko-energetickém plánu.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Pravoslav Motyčka
29. červenec 2024, 23:53

Autor se mýlí , když si myslí ,že počet hodin se zápornou cenou se bude zvyšovat - nebude , protože FVE mají podíl na výrobě u nás jen nějaká procenta. ( 6cca ) Ten problém je v tom ,že poptávka není dostatečně flexibilní a to má 3 důvody . První z nich je málo akumulace - to se změní s elektromobily a ten druhý je , že dnes využívají spot převážně jen větší firmy a ty o víkendech nefungují. od července se ale plošně instalují chytré elektroměry u všech odběratelů s odběrem nad 6MWh. Během 2 let dramaticky naroste počet uživatelů , kteří budou využívat poklesy cen elektřiny takže poptávka bude reagovat na pokles cen. Poslední důvod je prostý ČR se stane dovozcem elektřiny a to bude znamenat obecný růst cen ,protože z logicky věci ten kdo dováží musí platit více než ten kdo vyváží - což je současný stav.

Zbyněk Poisl
30. červenec 2024, 11:35

Řekl Bůh, a tak se stalo! Pan Motyčka má naplánováno na dlouhá léta dopředu a ví, jak to všechno bude fungovat. Naše společnost potřebuje víc takových geniálních vizionářů. Pak konečně zavládne v naší zemi štěstí a prosperita.

Petr Zelený
30. červenec 2024, 11:37

Je jedno kolik zrovna FVE vyrábí, pro nulovou cenu je důležité, že závěrná elektrárna je FVE s provozní dotací. Nejde jen o ČR, v Německu pořád jsou nové zdroje s provozní dotací. Navíc u nás se pořád staví FVE pro vlastní spotřebu, které mají také de facto chovají jako s provozní podporou kvůli odpuštění distribuce, OZE a dalších poplatků - je pro ně levnější si vyrobit než koupit. EV nejsou akumulace, ale spotřebič - znáte kohokoli - firmu nebo osobu, kdo plánuje si místo klasického wallbaxu na 230V koupit několikanásobně dražší 400V/800V stejnosměrnou dobíječku včetně střídače, aby mohl fungovat jako akumulace ? Z EV praxe jasně plyne, že se dobíjí přes noc a přes den s EV jezdí a i distributor si to přeje - viz. D27d a C27d a jejich časy spínání. Dovoz/vývoz nemá vliv - vliv má jen co je závěrná elektrárna a může být klidně v Německu. Kdo vyváží platí stejně co dováží (mimo poplatků za přenos, ale ty lze zanedbat). Někde jsem četl studii, kde dělali v nějaké oblasti pokus na lidech v reálu, jak jsou flexibilní ve spotřebě, když měli rozdílnou cenu podle hodin a dokázali přesuny ovlivnit o nějaké jednotky procent spotřeby proti kontrolnímu vzorku.

Roman Kosařík
30. červenec 2024, 13:53

Rád bych to viděl podobně, no bohužel jste zapomněl na jednu podstatnou věc: my Češi jsme neskutečné konzervy neochotné se pouštět do rizika a učit se nové věci. Pokud bude výhody spotu (záporné ceny) využívat 5% občanů podarovaných novým elektroměrem, budu to já osobně považovat za fenomenální úspěch. Bude trvat dekády, než se i ta poslední babička v Horní Dolní naučí, že je výhodné pouštět spotřebiče přes poledne, protože je elektřina "zadarmo". Bohužel však, do té doby vzroste neobchodní složka ceny tak, že přestane dávat smysl být ještě k síti vůbec připojený. A klidně mě za tenhle názor kamenujte.

Bob
30. červenec 2024, 14:50

Pane Motyčko a co tu nárazové dovozy FV a větrné elektřiny z Německa, případně i odjinud? Ty se nepočítají? Kromě toho, v těch dle Vás 6% pokud vím nejsou započítáni samovýrobci.

Pravoslav Motyčka
31. červenec 2024, 00:21

1) co se týče využívání levné el. energie , pak to není o chování ,ale o regulaci. EV se budou nabíjet podle ceny el. energii na burze nebudete v noci nabíjet a přes den jezdit budete nabíjet přes víkend , kdy je elektřina levná. tarif D27d je irelevantní , pro EV je lepší D25d , protože máte levnou elektřinu odpoledne ,ale za 3 roky budou jiné sazby.

2) Elektromobily zvýší akumulaci sítě ne tak , že by oni sami dodávali do sítě elektřinu , ale tím ,že se budou nabíjet v době , kdy bude elektřina levná. Tím podpoří cenu v těchto hodinách.

3) co se týče konzervativnosti odběratelů, pak ta je bude klesat s výší odběru. Firmy k tomu přinutí konkurence. Ovlivní to i vytápění pro VN odběratele bude zajímavé mít řízený elektrokotel, který bude občasně nahrazovat jiný zdroj. Navíc není problém řízení flexibilního odběru podle ceny el. energie na burze.

Co se týče ceny za distribuci pak i ta bude flexibilní mnohem více než dnes. Jinými slovy v určitých hodinách dne bude distribuce levnější než dnes.

Petr Zelený
31. červenec 2024, 14:17

1) Když bude svítit o víkendu sluníčko a bude hezky, tak pojedu na výlet a nebudu nabíjet. Lidé nezmění chování budou s auty jezdit tak jak jezdí teď. Cena EE není hlavní kritérium, rozhodující je, kdy mám čas a možnost nabíjet. Proto vznikají i veřejné nabíjecí stanice. Kdyby se všichni orientovali cenou, tak nabíjí doma, kde je to nejlevnější a nikdy venku. Firemní auta taky přes den jezdí a v noci zaparkují a dobíjí. D25d je jen pokud máte elektrický bojler, není pro elektromobily. Když budete dělat v SVJ dobíjecí stanice, dostanete nové odběrné místo s D27d, když na firemním parkovišti dostanete C27d.

2) Tak tomu neříkejte akumulace - je to spotřebič podobně jako třeba elektrokotel. Akumulace je něco jiného. Levná silová elektřina zvyšuje poptávku, je nutné její odběr proto omezit, kvůli propustnosti sítě výrazním zvýšením ceny distribuce, aby se odběr zdarma nevyplatil nebo přímo i blokovat přes distribuční sazbu - např. to dobíjení přes D27d. Kdyby v IKEA rozdávali každou neděli odpoledne nábytek zdarma, tak všichni ucpou parkoviště a příjezdovou cestu a muselo by se příjezd regulovat podobně jako příjezd na parkoviště do hor v zimě.

3)Ano, nový elektrokotel 8MW má třeba Teplárna Náchod a když je levný proud, tak toho využívá. Problém je, že levný proud je proto, že ho někdo jiný dotuje, ne proto, že cena je tak nízká.

Jirka Líska
1. srpen 2024, 07:52

@Petr Zelený 31. červenec 2024, 22:08

Podstatné je, v době přebytku EE z OZE, přesměrovat sem i spotřebu, kterou pak nebudu potřebovat v době, kdy je EE méně.

Ať už je to akumulace EE nebo uložení do jiného typu energie na později.

Samozřejmě v rámci kapacity sítě, tady velice pomáhá decentralizace.

Nedává smysl, pří přebytku a nízké ceně EE, nejdříve omezovat spotřebu.

Spotřeba je obecně flexibilnější než výroba:-)

Jirka Líska
31. červenec 2024, 15:04

@Petr Zelený 31. červenec 2024, 14:17

Dovolím si poznámku k bodu 2)

Myslím, že uvažujete chybně.

Výroba a spotřeba musí být v síti +/- v rovnováze.

A pokud není, tak buď musíte zvýšit spotřebu nebo snížit výrobu.

Levná silovka je proto, že v tu dobu je převis výroby EE a vy byste omezil spotřebu a tím to ještě zhoršil.

Nízká cena má právě motivovat k odběru v tu dobu, samozřejmě v rámci kapacity rozvodné sítě.

Pokud to nepomůže, musí dojít k omezení výroby.

Petr Zelený
31. červenec 2024, 22:08

@Jirka Líska

31. červenec 2024, 15:04

Máte jistě pravdu, že nabídka a poptávka musí být v rovnováze a nejen +- ale skoro úplně. A máte pravdu, že zdražením distribuce se to zhorší a cena půjde ještě dolů a buď narazí na dno s některé elektrárny odpadnou samy a nebo je násilně odstaví distributor. Podstatná je kapacita sítě, má prostě dané maximum a pokud chcete řídit rozložení v čase cenovým signálem tak to bude takto fungovat.

Petr Zelený
31. červenec 2024, 14:21

A k té poslední věci - samozřejmě by byla super, kdyby distribuce byla pružnější, pak ale počítejte, že bude levnější, když bude drahá silová elektřina, protože se málo vyrábí a dráty jsou málo využité. Drahá distribuce bude, když bude silová energie levná a bude jí hodně, protože by ji chtělo využít hodně subjektů, ale vedení má jen určitou kapacitu a cenovým signálem se určí kdo půjde z kola ven ...

Honza Nedvěd
30. červenec 2024, 16:32

Sny jaderných energetiků o elektřině zdarma se konečně naplňují. Dokonce vám za odběr ještě zaplatí. Akorát že ne díky jádru, ale díky nenáviděným oze. To jsou paradoxy pane Vaněk.

Emil
30. červenec 2024, 17:31

Akorát že to není díky OZE, ale díky nevhodně nastaveným provozním podporám. OZE samozřejmě nikomu neplatí, proč by to taky dělaly. Platí spotřebitelé v regulované ceně elektřiny a daňoví poplatníci ze státních rozpočtů.

Vladimír Krteček
30. červenec 2024, 19:55

Tento fakt může, s ohledem na chybějící provozní podporu, ohrozit její další rozvoj a plnění klimatických závazků ze strany ČR.

Důvodem nárůstu byla zejména energetická krize způsobující bezprecedentní nárůst cen energií pro koncové spotřebitele.

Zjednodušeně řečeno se instalovaly větší FVE, avšak obecně stále ne skutečně velké FVE. Ty jsou potřeba, aby byly naplněny klimatické ambice ČR.

Joooo, AMBICE

Situace si všímají bankovní instituce, které jsou obezřetné vůči poskytování úvěrů pro velké fotovoltaické projekty. Ty mají v ČR dostupnou investiční podporu, nikoli však provozní. Projekty ovšem nemají, s ohledem na výše zmíněné, zajištěnou návratnost a podmínky bank jsou proto velice striktní.

ASPON NEKDO SI VSIML.

Strategickou záležitostí státu je vyhodnocení, zda je predikovaný nárůst výkonu nových obnovitelných zdrojů v souladu s reálným směřováním trhu.

VLHKÉ SNY

Jan Kropáč
30. červenec 2024, 20:04

Sleduji záporné ceny s potěšením. Protože při vhodně dimenzované kapacitě odběru na VN se tak mohu dostat i pod cenu plynu, když většina poplatků je zastropována kapacitou či od 1/4 hod. maxima a nikoli od spotřeby. Stačí toho využít.

Martin Hájek
31. červenec 2024, 09:51

Takže podle autora článku má ČR zajistit podporu výroby elektřiny z fotovoltaických elektráren, pro kterou není na trhu žádný odbyt (což signalizuje záporná cena). A to jako fakt? No, naštěstí to neumožňují pravidla veřejné podpory EU. V době záporných cen stejně nelze provozní podporu vyplácet. Nadává totiž žádný smysl podporovat v době přebytku elektřiny další výrobu. Je to tak evidentní, že na to přišli i v Evropské komisi.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se