Domů
Energetika v zahraničí
Slovenská vláda chce poskytovat firmám dotace na vysoké ceny energií
Slovensko pomoc firmam ceny energii
Zdroj: Úřad vlády SK

Slovenská vláda chce poskytovat firmám dotace na vysoké ceny energií

Bratislava 24. října (zpravodaj ČTK) – Slovensko hodlá v prvním čtvrtletí příštího roku proplácet firmám část nákladů na nákup zemního plynu a elektřiny, pokud ceny těchto energií přesáhnou stanovenou úroveň. Novinářům to dnes řekl premiér Eduard Heger. Podmínkou poskytnutí dotací na energie je schválení návrhu státního rozpočtu na příští rok ve sněmovně, kde kabinet už ale nemá většinu.

Ministr financí Igor Matovič odhadl, že opatření při současných cenách energií přijde na půl miliardy eur (12,2 miliardy Kč).

Schéma pomoci počítá s tím, že stát bude podnikům kompenzovat 80 procent rozdílu mezi vyšší tržní cenou elektřiny a plynu a státem určenou výchozí cenou. Pro elektrickou energii je výchozí cena stanovena na 199 eur (4875 Kč) bez daně z přidané hodnoty za megawatthodinu (MWh) a u plynu na 99 eur (2425 Kč) za MWh.

Zvláštní program pomoci možná získají energeticky náročné podniky, protože ohlášený balík dotací stanoví maximální možný příspěvek pro jednu firmu. Na řadu slovenských podniků, které na rozdíl od domácností nemají regulované ceny energií, doléhá dřívější výrazné zdražení elektřiny a plynu na burzách.

„Chceme, aby Slovensko zůstalo konkurenceschopné. V březnu přehodnotíme pomoc v závislosti na tom, jaká bude situace na trzích,“ řekl Heger.

Zaměstnavatelé oznámenou pomoc vítají. Upozornili ale, že program se s ohledem na své parametry bude vztahovat hlavně na malé a střední podniky. Navrhli zvláštní dotace pro energeticky náročné firmy; Heger řekl, že řešení pro tyto podniky bude individuální.

Návrh státního rozpočtu Slovenska na příští rok počítá s vyčleněním 3,5 miliardy eur (85,7 miliardy Kč) na kompenzace vysokých cen energií. Minulý týden parlament schválil změnu zákona o státním rozpočtu na tento rok, prostřednictvím které vláda vyčlenila 1,5 miliardy eur (36,7 miliardy Kč) na kompenzace dopadů vysoké inflace.

Další balík pomoci slovenské vlády by se měl vztahovat na domácnosti. Rodiny odebírají energie za regulované ceny, které se mění zpravidla jednou ročně. Naposledy se tak stalo na začátku letošního ledna. Zdražení energií na burzách z uplynulých měsíců tak domácnosti podle politiků na účtech za elektřinu nebo plyn zatím přímo nepocítily.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Richard Vacek
24. říjen 2022, 16:55

Řešením je zajištění levných energií a ne dotace/subvence, které jen přelévají peníze z jedné kapsy do druhé. Protože peníze za drahou energii odtečou pryč a budou chybět. Pokud toto nepochopí evropští politici, tak chudnutí EU bude pokračovat.

Jan Stehlik
24. říjen 2022, 17:52

Mě by zajímalo , jestli by mohl někdo žalovat státy za nedovolenou podporu na jednotném trhu.

Roman Čejka
24. říjen 2022, 17:53

Každá 1CZK stanovaná plošně v ČR generuje požadavek 74mld ve státním rozpočtu. Když budeme chtít snížit cenu o 10CZK/kWh tak to máme za 740mld ročně z rozpočtu o celkové výši 1928mld. Každému musí být jasné, že tudy cesta nevede. Cena elektřiny je vysoká z důvodu vysoké ceny zemního plynu a cena zemního plynu je vysoká pro jeho nedostatečnou kapacitu.

Možná bude stačit, když Biden pochopí, že během jeho období Evropu na americký plyn přestavět nelze. Evropané budou muset pochopit, že Američané chtějí jejich peníze. Pokud se tedy všichni vydali cestou amerického FreedomGas, který byl vždy dražší, tak si prosím alespoň nedávejte nereálné termíny. Metoda nejprve to zabanujeme, pak to rozstřílíme a teprve potom budeme stavět terminály na LNG je cesta k násilnostem, rabování a ve finále k občanským válkám. A můžete se vsadit, že pohled na Evropu v chaosu Američany zaujme asi jako homerun v baseballu ve večerních zprávách.

Petr prochaska
24. říjen 2022, 21:24

Hlavně nějaké dotace už přestávají dávat smysl. Trh si zdá si poradil. Průmysl, který se mohl přesunout jinam, tak se přesunul. Třeba taková Draslovka, zainvestovala a výrobu náročnou na plyn přesunula do USA, v ČR nechala výrobu, která tak na plyn náročná není. Nebo cukrovar, který má 2 cukrovary, jeden na plyn a druhý na uhlí, takže většina cukru se bude dělat v tom na uhlí. Nebo sklárny, spousta jich zavřelo, podobně pekárny. Některé firmy přešly na LTO, některé na uhlí. Nebo výrobci hnojiv, také přerušili činnost. Skleníky s okurkami budou přes zimu zavřené. Vytápí se méně bazény, šetří se všude a v kombinaci s teplým počasím cena plynu klesá. Dotace nejsou potřeba. Průmysl, který potřebuje mnoho plynu se prostě přesunul jinam nebo ukončil činnost a pro ostatní je vyšší cena plynu akceptovatelná.

Petr prochaska
24. říjen 2022, 21:30

Teda ještě jsem zapoměl na firmy, které mají nyní zafixováno za nízké ceny do konce roku. Část z nich samozřejmě bude muset skončit pokud nebudou dávat vyšší ceny plynu a nějaké dotace nemají smysl, protože cena plynu bude vysoká i do budoucna a té, která byla v minulosti nebo která je v USA se nemají šanci přiblížit.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516