SolarCity zaplatí vládě USA 30 mil. USD za údajné nadužívání dotací, vinu však nepřiznává

DomůEnergetika v zahraničíSolarCity zaplatí vládě USA 30 mil. USD za údajné nadužívání dotací, vinu však nepřiznává

Americký výrobce fotovoltaických panelů a poskytoval energetických služeb SolarCity zaplatí americké vládě v rámci vyrovnání 29,5 milionů dolarů (650 milionů Kč) za údajné zneužívání federálních dotací. Již 5 let trvající vyšetřování amerického Ministerstva spravedlnosti tak končí dohodou obou stran, přistoupením k vyrovnání však společnost údajné pochybení nepřiznává.

V rámci dotačního programu, stanoveného paragrafem 1603 zákona o navrácení a reinvestování daní, podporovala americká vláda mezi lety 2009 a 2012 rozvoj obnovitelných zdrojů v zemi. V programu mohly solární společnosti žádat o federální grant ve výši 30 % oprávněných nákladů na instalaci či pořízení solárních systémů, které byly uvedeny do provozu do konce roku 2016.

SolarCity předložila v rámci paragrafu 1603 tisíce nároků na vládní dotace. Podle amerického Ministerstva spravedlnosti však nadhodnotila nákladové základy pro výpočet výše dotace, a v důsledku toho společnost a její přidružené investiční fondy obdržely nadměrné výplaty.

„Program dotoval průmysl obnovitelných zdrojů prostřednictvím hotovostních dotací na pokrytí oprávněných nákladů na obnovitelné zdroje. Tento program vypršel, ale toto vyrovnání dokazuje, že vláda požene k zodpovědnosti ty, kteří se snažili neoprávněně využít vládních programů na úkor amerických daňových poplatníků.“

Chad A. Readler, náměstek nejvyššího státního zástupce

Nejlepší obranou je útok

Od roku 2012 tak SolarCity, společně s dalšími společnostmi působícími v tamním solárním sektoru, vyšetřovalo v souvislosti s neoprávněným čerpáním podpory americké Ministerstvo spravedlnosti. Společnost nicméně veškerá obvinění odmítala a sama skrz dva investiční fondy zažalovala americkou vládu za nevyplacení nárokované podpory.

Podle zástupců SolarCity společnost projekty vždy oceňovala korektně, a měla tak nárok na požadované částky, které byly příslušnými orgány schváleny a vyplaceny v plné výši. Mezi lety 2009 a 2013 SolarCity nainstalovala na 29 tisíc systémů, které měly nárok na podporu.

„Společnost SolarCity brala své povinnosti v rámci programu velmi vážně a zdaleka se nepokoušela nadhodnotit hodnotu těchto projektů, ale vynaložila velké úsilí, aby stanovila přesné hodnoty. Nezávislí odhadci, účetní a investoři ohodnotili tyto projekty na přibližně 1,8 miliardy dolarů,“ uvedl zástupce společnosti SolarCity ve svém prohlášení.

Společně s finančním vyrovnáním, které činí přibližně 5 % z veškeré vyplacené podpory, se však strany rovněž dohodly na stažení žaloby vůči americké vládě a SolarCity stáhne veškeré své současné nároky na dotace v rámci paragrafu 1603.