Domů
Plynárenství
South Stream i Turkish Stream jsou z ruské strany pořád ve hře
Zdroj: gazprom.com

South Stream i Turkish Stream jsou z ruské strany pořád ve hře

Podle ruského prezidenta Vladimira Putina je z ruské strany nadále otevřena cesta pro projekty plynovodů South Stream a Turkish Stream. Oznámil to dle ruské zpravodajské agentury TASS po diskuzi s izraelským premiérem Benjaminem Netanyahuem. 

Z posledních vyjádření prezidenta Ruska vyplývá, že ani jeden z momentálně pozastavených projektů není možné ze strany Ruska úplně odepsat. Rusko chce díky zmíněným dvěma plynovodům zvýšit svůj export zemního plynu do jižní Evropy za současného obejití trasy přes Ukrajinu.

Z ruské strany se nyní podle slov ruského prezidenta čeká na stanovení jasné pozice Evropské unie, které je k pokračování klíčové. Obdobná diskuze se nyní vede i nad možným rozšířením plynovodu Nord Stream, který má ústit na severu Německa.

„Rozhodně jsme ani jeden z projektů neopustili, ani South Stream, ani Turkish Stream. Potřebujeme nyní především jasné stanovisko Evropské komise.“

Vladimir Putin pro ruskou agenturu TASS

Projekt Turkish Stream je pozastaven kvůli politickému napětí, které mezi Tureckem a Ruskem vzniklo po sestřelení ruské stíhačky ze strany Turecka. Tato událost poznamenala i výstavbu turecké jaderné elektrárny Akkuyu.

Projekt plynovodu South Stream byl zrušen kvůli rozporu s Evropskou legislativou, konkrétně je v rozporu se třetím energetickým balíčkem EU.

Turkish Stream vznikl jako náhrada za zrušený South Stream. Díky tomu, že má ústit na území Turecka, by se vyhnul plnění legislativních podmínek, které byly příčinou zrušení plánů na stavbu South Streamu.

Jedním z cílů Evropské unie v oblasti energetiky je diverzifikace zdrojů plynu, ve kterých je nyní dominantní zejména pro země východní Evropy ruský plyn.

Již nyní se například Polsko snaží svoji závislost na ruském plynu snížit a nedávno uvedlo, že neplánuje obnovit po roce 2022 dlouhodobý kontrakt s Gazpromem o dodávkách plynu. Dodávky chce z části nahradit novým plynovodem z Norska a dodávkami LNG prostřednictvím nového terminálu ve Svinoústí.

Zdroj úvodního obrázku: Gazprom.com

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.