Domů
Energetika v zahraničí
Španělsko nebude muset poprvé od spuštění použít strop na cenu plynu
Úspěšnost predikcí obchodníků s elektřinou a plynem je podstatným faktorem, který ovlivňuje hospodářské výsledky těchto společností.
Zdroj: Pixabay

Španělsko nebude muset poprvé od spuštění použít strop na cenu plynu

Španělsko nebude muset ve čtvrtek použít mechanismus, který stanovil maximální cenu plynu pro výrobu elektřiny. Stane se tak poprvé od spuštění tohoto opatření v polovině června, informoval server veřejnoprávní televize a rozhlasu RTVE. Ceny se totiž dnes dostaly na nejnižší hodnotu za posledních 15 měsíců. Za pokles může dostatečné množství plynu na pyrenejském trhu i příznivé počasí. Podle meteorologů Španělsko zažívá druhý nejteplejší říjen od začátku měření.

Cena plynu na pyrenejském energetickém trhu dnes klesla 31,77 eur za megawatthodinu, mechanismus omezující cenu se spouští na hranici 40 eur za megawatthodinu. Dnešní cena je nejnižší za posledních 15 měsíců.

Propad ceny plynu, který v posledních dnech zaznamenává pyrenejský trh, je výsledkem souhry vícero faktorů. Na pyrenejském trhu je nyní nadbytek této komodity. Jak informovala tento týden agentura Reuters, u španělského pobřeží kotví lodě se zkapalněným plynem, které musí čekat na vykládku, protože terminály jsou plné. Více se do výroby elektřiny také zapojují obnovitelné zdroje, což snižuje spotřebu plynu.

Hlavní faktor ale vidí odborníci v počasí. Podle meteorologů Španělsko zažívá neobvykle teplý říjen. V úterý v celé řadě španělských měst teploty vystoupaly nad 30 stupňů a jednalo se o nejteplejší 18. říjen nejméně od roku 1950. Nadprůměrné teploty meteorologové naměřili i v předchozích obdobích. Podle mluvčího meteorologické služby Aemet Rubéna del Campa je podle dosavadních údajů tento měsíc druhým nejteplejším říjnem od začátku měření.

Podle deníku El País se nedá očekávat, že ceny plynu na pyrenejském energetickém trhu zůstanou pod hranicí 40 eur za megawatthodinu příliš dlouho. V příštích týdnech zřejmě komodita opět zdraží, jak se bude ve Španělsku i v Evropě ochlazovat.

Takzvaný pyrenejský mechanismus spustily Španělsko a Portugalsko v polovině června. Mechanismus umožňuje stanovit maximální cenu plynu pro výrobu elektřiny. To podle zastánců opatření omezilo růst cen elektrické energie. Evropská komise opatření povolila, protože pyrenejský energetický trh je ve velké míře izolovaný od zbytku Evropské unie.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Rejpal
19. říjen 2022, 22:58

Podle stavu přírody by letošní zima měla být studená. Vysoké ceny plynu a nízko zastropované ceny elektřiny ve většině států Evropy a ještě vysoké daně pro výrobce povedou k tomu , že se na jedné straně bude rychle zvedat spotřeba elektřiny, ale na druhé straně nebude nikdo ochotný stavět klasické elektrárny. V létě bude elektřiny nadbytek v zimě budou odběrové stupně a až se ceny uvolní přijde další vlna energetické krize.

Petr prochaska
20. říjen 2022, 10:15

Vysoké ceny energií vedou k tomu, že se průmysl přesunuje jinam. Ty stropy jsou beztak vysoké, takže se to vyplatí. Samozřejmě, že v Evropě nikdo nebude stavět klasické elektrárny, pouze OZE. Možná tak poláci postaví JE, která bude ale dokončena někdy 2040.

hlpb
20. říjen 2022, 11:01

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Tak to by mě zajímalo z jakých přesně stavů přírody plyne, že tato zima bude studená. Chápu, že je to aktuálně největší přání všech rusofilů, ale to je stav psychický, že?
.

Pavel K
20. říjen 2022, 07:42

Ono bylo letošní léto elektřiny nadbytek? Jak jste to poznal? Dle spotové ceny jistě ne. Pokud jí nebylo,. proč by mělo být příští léto?

Emil
20. říjen 2022, 08:28

"Bude elektřiny nadbytek" opravdu neimplikuje že "bylo letošní léto elektřiny nadbytek", ani že jí bude nadbytek už příští léto. Zjevně k tomu bude docházet postupně s rostoucím množstvím dotovaných fotovoltaických elektráren.

Pavel K
20. říjen 2022, 10:13

Jenže pán psal o letošní zimě a potom létě.

Když si vzpomenu na Receptář a vezmu vypěstovanou cibuli, tak slupek má spíše méně, jak předchozí roky. :-)

Emil
20. říjen 2022, 10:30

Ani z jeho tvrzení o letošní zimě nebo létě nijak nevyplývá, že "bylo letošní léto elektřiny nadbytek".

Rejpal
20. říjen 2022, 23:13

To co jsem napsal jsem myslel do budoucna. Fotovoltaika sníží ceny létě v zimě zasáhne cenový strop . Tepelná čerpadla jsou dnes velmi výhodná jen v ČR se staví 3 fabriky na jejich výrobu a to samé platí i jinde v Evropě je to pár let co se v celé EU instaloval 1 milion tepelných čerpadel ročně. za 2-3 roky se jen u nás bude vyrábět 700 000 tepelných čerpadel ročně, masová výroba povede k zlevnění technologie při dobrých parametrech. U nás se bude instalovat až 100 000 jednotek ročně koupí si to každý proč také ne když to bude mít návratnost 4 roky. Jenže to znamená, že každý takový rok u nás stoupne spotřeba ve špičce v mrazech o nějakých 350 MW. Podobný boom bude ve většině států EU. Než se trh nasytí tak to bude trvat nějakých 8-10 let a konci toho cyklu budeme mít o 3500MW vyšší spotřebu v mrazech než máme teď a to už bude moc jak pro sítě tak pro zdroje , takže budou odběrové stupně. Rakousko se k tomu dopracuje mnohem dříve. Až státy uvolní strop pak prudce zdraží elektřina v zimě , jenže velká část budov už bude vytápěna tepelnými čerpadly bude to stejně hojný zdroj jako je dnes plyn a přijde další energetická krize. Nakonec se budou muset postavit elektrárny na fosilní paliva a nebo na směsku fosilních a umělých paliv - to bude nějaký výsledný stav dejme tomu k roku 2035 Celý vývoj k tomu směřuje. Pak nastoupí naplno elektromobilita a spotřeba elektřiny bude prudce růst k vrcholu někdy k roku 40. Pak už bude další růst spotřeby tlumen úsporami, protože budovy se budou přestavovat na pasivní a to bude trvat do konce století. Vypadá to hezky , ale bez výstavby levných zdrojů elektřiny nás to ekonomicky poškodí tak , že k roku 2060 nás už bude dohánět Indie a Čína bude 20 let před námi. Nebudeme schopni konkurovat ani Asii ani Americe.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516